mondes
28.08.14,07:37
Ahojte, slovenský živnostník chodí na turnusy do Holandska. (ako väčšina živnostníkov). Tým, že poskytuje služby na nehnuteľnosti (§16), má povinnosť sa registrovať pre DPH v Holandsku? A ako to vlastne potom bude "vyzerať? Bude mať len živnosť na SK a registrovaný na DPH v Holandsku, kde bude musieť podávať DPH, alebo bude si musieť založiť aj holandskú živnosť? Ďakujem pekne za odpovede..

Prosím Vás o svoj názor na toto:

2. Registračná povinnosť pred prijatím služby z iného členského štátu

Ak podnikateľ, ktorý nie je platiteľom dane prijíma službu z iného členského štátu, je povinný podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby.

Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.


....Takže podľa mňa to bude tak, že SZČO, ktorá poskytuje služby na nehnuteľnosti v Holandsku podľa zákona nemá povinnosť sa registrovať na DPH tu na SK, ale firma, ktorá tú službu prijíma má povinnosť registrovať sa pred prijatím služby v Holandsku. Viď. vyššie zvýraznené.
avalik
28.08.14,06:02
avalik
28.08.14,06:14
Na zaklade coho usudzujes, ze holandska firma, ktora si objedna sluzby na nehnutelnosti v Holandsku ma studovat SK zakon o DPH a registrovat sa? Povinnostou studovat zakony inej krajiny ma hlavne ten, ktory v danej krajine podnika, ci?
avalik
28.08.14,06:27
citala si uz tie linky co som ti dala?
mondes
28.08.14,06:29
Zle som sa vyjadrila, už som opravila.

Volala som na FS a tam mi bolo povedané, že živnostník nemá povinnosť sa registrovať na DPH tu na SK (§16). No vraj si musí zistiť, či sa nemá registrovať v Holandsku.
Ale ak na SK platí, že firma pred prijatím služby z iných členských štátov na SK sa musí registrovať na DPH, tak či to nie je aj opačne a či holandská firma by sa nemala registrovať na DPH pred prijatím služby od SK živnostníka.
mondes
28.08.14,06:36
Áno, čítala som.
Katka2
04.09.14,17:33
Ada9
05.09.14,07:12
môj názor..ak szčo vykonáva práce na nehnut. v NL a fakturuje ich firme so sídlom a registráciou na dph v NL, tak potom dochádza k prenosu daňovej povinnosti na holandsku firmu a náš szčo sa nemusí registrovať v NL. Ak však tieto práce vykonáva v subdodávke a fakturuje ich napr. slovenskej firme bez retistrácie v NL, tak potom szčo je povinná registrovať sa k dph v Holandsku. Mám pocit, že sa tu zamieňa registrácia podľa § 15.
Peter Kudlík
27.11.15,15:52
... chudáci zákonodárci. Keby vypracovávali zákony tak, že by sa jeden paragraf mal zamieňať za iný. ... no guláš :). Poradenstvo pre Slovenské subjekty pred vstupom a počas pôsobenia na vnútornom trhu EU: www.co-in.sk. Pekný deň.