R4zor
28.08.14,10:17
Zdravím,
môj obrat za posledných 12 mesiacov je cca 40 000 € a viem, že v najbližšom období (4-5 mesiacov) obrat prekročí hranicu obratu kedy sa budem musieť stať platcom DPH zo zákona. Avšak chcem sa stať platcom DPH predstihu aby som si mohol požiadať o vrátenie DPH, pretože idem sťahovať maloobchodnú predajňu a teda budem musieť kupovať veci na jej vybavenie + výmena fiškálnej pamäte reg. pokladnice. Bol som na daňovom úrade a tam mi povedali, že budem musieť zaplatiť zábezpeku 1000-3000 eur. Nakoľko mám väčšinu finančných prostriedkov v tovare tak takáto suma je pre mňa nereálna navyše keď idem sťahovať prevádzku a peniaze budem potrebovať tam. Chcem sa spýtať, či mám šancu stať sa platcom DPH bez toho aby som zaplatil zábezpeku (nemám žiadne dlhy, všetky záväzky mám zaplatené)?

Za pomoc vopred ďakujem.
KEJKA
28.08.14,08:23
Nemáš šancu. Zábezpeka vyplýva zo zákona a DU ho vyrubuje dobrovoľným platiteľom - zatiaľ som videla 2000e, ani viac ani menej.
Dokonca to chceli vyrubiť klientke, u ktorej bolo zjavné že behom pár dní prekročí obrat, ale k 31.7. mala povinnosť len podľa §7, a v auguste má užpovinnosť podľa §4. Takže registrácia bola na dva krát, na 1 mesiac §7
a nasledujúci mesiac §4.............inak by jej tú kauciu dali.
Podľa mňa Kocúrkovo, lebo v tomto prípade mohli urobiť výnimku.
R4zor
28.08.14,11:22
Ďakujem za odpoveď. Naozaj Kocúrkovo tento štát :(
Mishok
28.08.14,17:15
Zabezpeka nie je povinná pre všetkých vid § 4c
Sarlotka
28.08.14,17:28
Ale v pripade dobrovolnej registracie nie je zabazpeka vzdy len v nasledujucich pripadoch

zoženie zábezpeky na daň je povinné v prípade, ak zdaniteľná osoba žiadajúca o registráciu pre daň:

je fyzickou osobou, ktorá je alebo bola konateľom alebo spoločníkom právnickej osoby,
ktorá má alebo mala ku dňu zániku nedoplatky na dani 1 000 € a viac, ktoré vznikli v období, v ktorom táto fyzická osoba bola konateľom alebo spoločníkom tejto právnickej osoby a ktoré ku dňu podania žiadosti o registráciu pre daň neboli zaplatené,
ktorej bola zrušená registrácia pre daň podľa § 81 ods. 4 písm. b) druhého bodu a skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zrušenie registrácie pre daň, nastali v období, v ktorom táto fyzická osoba bola konateľom alebo spoločníkom tejto právnickej osoby,
má konateľa alebo spoločníka fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá má nedoplatky na dani 1 000 € a viac, ktoré ku dňu podania žiadosti o registráciu pre daň neboli zaplatené, alebo ktorej bola zrušená registrácia pre daň podľa § 81 ods. 4 písm. b) druhého bodu,
má konateľa alebo spoločníka fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá je alebo bola konateľom alebo spoločníkom inej právnickej osoby,
ktorá má alebo mala ku dňu zániku nedoplatky na dani 1 000 € a viac, ktoré vznikli v období, v ktorom táto fyzická osoba alebo právnická osoba bola jej konateľom alebo spoločníkom a ktoré ku dňu podania žiadosti o registráciu pre daň neboli zaplatené,
ktorej bola zrušená registrácia pre daň podľa § 81 ods. 4 písm. b) druhého bodu a skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zrušenie registrácie pre daň nastali v období, v ktorom táto fyzická osoba alebo právnická osoba bola jej konateľom alebo spoločníkom,
neuskutočňuje v čase podania žiadosti o registráciu pre daň dodanie tovarov alebo služieb, ale vykonáva len prípravnú činnosť na podnikanie.

ak si v jednoduchosti povedane nemas nedoplatky na dani, resp. si nefiguroval v spolocnostiach ktore maju nedoplatky na dani 1000 eur , zabezpeka ziadana...
KEJKA
28.08.14,18:26
podľa zákona nie, ale mám príklady z praxe, že podmienky sú splnené, napriek tomu zábezpeka je vymeraná. Tak nech si nerobí zadávateľ ilúzie, držím mu palce, nech si vybaví registráciu bez nej.
Mishok
28.08.14,18:38
Áno, aj ja som očakával ze zábezpeku proste bude bežnou praxou avšak bol som milo prekvapený. pre úplnosť však musím dodať ze klienti (kt dobrovoľne žiadali) sú poctiví (aspoň papierovo) a správca dane ich poznal z iných subjektov.
Sarlotka
28.08.14,20:30
no ja neviem, ale podla mna nesmie danovy urad vyrubit zabezpeku v pripade, ze podmienky splna, ja mam dvoch kde ani zmienka o zabezpeke a tak isto pri povinnej registracii len v pripade ze by mal danovnik nedoplatky na dani...v pripade dobrovolnej registracie bez vykonavanie ekonomickej cinnosti je zabezpeka povinna...
R4zor
02.09.14,08:23
Nedoplatky nemám a nefigurujem a ani som nefiguroval v žiadnej inej spoločnosti. Ďakujem veľmi pekne :) Skúsim podať žiadosť o dobrovoľnú registráciu a uvidíme ako to dopadne.