zuzuk
20.04.06,13:06
Prosim o pomoc, ako by som mohla vyriešiť stravovanie zamestnanca, ktorý je vyslaný dlhodobo do zahraničia, aby som sa vyhla vysokým dietám? Je nejaká možnosť dať mu napr. zahraničné stravné lístky?
Ďakujeeeeeem.:o
Chobot
20.04.06,11:58
Prosim o pomoc, ako by som mohla vyriešiť stravovanie zamestnanca, ktorý je vyslaný dlhodobo do zahraničia, aby som sa vyhla vysokým dietám? Je nejaká možnosť dať mu napr. zahraničné stravné lístky?
Ďakujeeeeeem.:o

Nie, stravné lístky dať nemôžeš, zákon jednoznačne predpisuje dať náhradu stravného v určenej výške. Jedinou možnosťou by bolo zabezpečiť v nejakej stravovacej jednotke v zahraničí celodennú stravu (alebo čiastočne, potom stravné krátiš úmerne) - napr. v nejakej firemnej jedálni partnerskej firmy, alebo v nejakej jedálni, ktorá patrí ubytovaciemu zariadeniu, kde je zamestnanec ubytovaný alebo v inom reštauračnom alebo stravovacom zariadení na náklady firmy. Otázne je, či to nakoniec nebude stáť viac, než tie vyplatené diéty zamestnancovi.
zuzuk
20.04.06,12:14
Dakujem :-)
fizzy
12.05.06,06:25
Ahojte...ja by som mal taku otazku.
Kamarat je zivnostnik JU neplatitel DPH. Vacsinu casu (asi 20dni v mesiaci)pracuje v CZ a ma jedneho dohodara. Ake naroky na stravovanie a ubytovanie pripadaju pre neho ako SZCO a dohodara? Stravne + noclah - 600sk na den som niekde cital, vie niekto poradit?
dakujem
Tweety
12.05.06,06:29
Ahojte...ja by som mal taku otazku.
Kamarat je zivnostnik JU neplatitel DPH. Vacsinu casu (asi 20dni v mesiaci)pracuje v CZ a ma jedneho dohodara. Ake naroky na stravovanie a ubytovanie pripadaju pre neho ako SZCO a dohodara? Stravne + noclah - 600sk na den som niekde cital, vie niekto poradit?
dakujem
Určite si to čítal v zákone o CN 283/2002, stravné v zahraničí je konkrétne v
§ 13
fizzy
12.05.06,06:43
Niesom ziaden uctovnik expert ani nic takeho tak ak my mozete vysvetlit toto:

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

Zakladna sadzba stravneho, aka je jeho vyska prosim? nenasiel som to tam akosi.
Tweety
12.05.06,06:46
Niesom ziaden uctovnik expert ani nic takeho tak ak my mozete vysvetlit toto:
(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby travného.
Zakladna sadzba stravneho, aka je jeho vyska prosim? nenasiel som to tam akosi.
V Česku je to 600,- CZK, plus vreckové, maxiimálne do výšky 40% stravného.
§13
4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
(6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného v cudzej mene, ako aj nižšie stravné, ako je ustanovené v odseku 4, najviac však o 25 %.
(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.
(8) Ak je pri zahraničnej pracovnej ceste v doklade o ubytovaní zamestnanca preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ mu poskytuje stravné v cudzej mene určené podľa odsekov 1 až 7, znížené o
a) preukázanú sumu za poskytnuté raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1 až 5 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená.
§ 14
Vreckové
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.
fizzy
12.05.06,06:55
Este taka otazka. Toto vsetko plati aj pre dohodara? Tusim ma v dohode uvedene ze pracuje 4hod denne.
On ako SZCO si na seba moze uplatnit teda tiez 600,-CZ na den (stravne), ubytovanie v plnej vyske a vreckove max 40% zo stravneho ako danovy vydavok?
Tweety
12.05.06,06:57
Este taka otazka. Toto vsetko plati aj pre dohodara? Tusim ma v dohode uvedene ze pracuje 4hod denne.
On ako SZCO si na seba moze uplatnit teda tiez 600,-CZ na den (stravne), ubytovanie v plnej vyske a vreckove max 40% zo stravneho ako danovy vydavok? Áno, platí aj pre dohodára, ak je to dohodnuté zmluvne. Sú to výdavky na ZSC, teda ovplyvňujúce základ dane.:cool:
fizzy
12.05.06,07:01
Hm...zmluvne neviem ci to ma dojednane ale popripade nebude problem si myslim zmenit tu zmluvu kedze ten dohodar je jeho otec. OK
A este by si mi vedela napisat ako je to s nim ako SZCO?
Ak by si bola taka laskava a ochotna ;)
Tweety
12.05.06,07:14
Hm...zmluvne neviem ci to ma dojednane ale popripade nebude problem si myslim zmenit tu zmluvu kedze ten dohodar je jeho otec. OK
A este by si mi vedela napisat ako je to s nim ako SZCO?
Ak by si bola taka laskava a ochotna ;)Nerozumiem, čo ako je s ním ?, Zákon o CN platí pre oboch.
Chobot
12.05.06,07:27
Nerozumiem, čo ako je s ním ?, Zákon o CN platí pre oboch.

Nie tak úplne. SZČO si neuplatňuje cestovné nároky do nákladov na základe 283/2002, ale na základe zákona o dani z príjmu. Spoločné majú to, že má nárok na uplatnenie si nárokov v rovnakej výške ako platia pre zamestnancov v zmysle zákon ao cest. náhradách.
Tweety
12.05.06,07:30
Nie tak úplne. SZČO si neuplatňuje cestovné nároky do nákladov na základe 283/2002, ale na základe zákona o dani z príjmu. Spoločné majú to, že má nárok na uplatnenie si nárokov v rovnakej výške ako platia pre zamestnancov v zmysle zákon ao cest. náhradách.No myslené to bolo v konečnom takto, iba som to neformulovala celkom po poriadku. Dík sa doplnenie.;)
adulique
12.05.06,07:49
Ahojte
ako je to so stravnym pri doprave? Ake diety davam zamestnancovi ak ide trebars do nemecka a cestou prejde Cechy (tam trebars soferuje 5 hodin), potom ide do nemecka , tam vylozi a nalozi co potrebuje (trebars cas straveny v krajine je 6 hodin soferovanie + spanok 8 hodin). Ako sa davaju taketo diety? Dam mu diety za CR a osobitne za SRN? Alebo sa to v tomto pripade robi nejako inak? Davam mu diety za cas , ktory stravi v zahranici (cize 5+6+8)? Alebo len cas kedy pracoval (5+6)? Diky moc.:o
Chobot
12.05.06,08:06
Ahojte
ako je to so stravnym pri doprave? Ake diety davam zamestnancovi ak ide trebars do nemecka a cestou prejde Cechy (tam trebars soferuje 5 hodin), potom ide do nemecka , tam vylozi a nalozi co potrebuje (trebars cas straveny v krajine je 6 hodin soferovanie + spanok 8 hodin). Ako sa davaju taketo diety? Dam mu diety za CR a osobitne za SRN? Alebo sa to v tomto pripade robi nejako inak? Davam mu diety za cas , ktory stravi v zahranici (cize 5+6+8)? Alebo len cas kedy pracoval (5+6)? Diky moc.:o

Za základ berieš náhradu v tej krajine, v ktorej strávil najviac času v príslušnom dni. Potom spočítaš celkový čas, ktorý strávil na ceste v zahraničí (prechod štátnou hranicou) a dáš príslušnú náhradu podľa prvej vety. Ak to bol kratší čas ako 12 hodín, tak príslušne ten nárok krátiš.

Nárok má na celý čas cesty, nie len na dobu, kedy pracoval.

AK Ti to nie je jasné, rozpíš kedy kde strávil koľko hodín a prechody št. hranicou - pomôžeme.