nikulik
28.08.14,12:43
Poprosim Vás o radu. Mame zamestnanca, ktorý bol dlhodobo na PN, cca 2 roky, počas PN sa stal invalidnym na 50%. Teraz ma ku koncu augusta ukončenu PN a chce požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou. Sme ako zamestnavatel povinny odstupne vyplatit? Pozerala som si aj zakonnik prace, konkr.§76 odstupne kde sa uvadzaju len pripady ak je vypoved dana zamestnavatelom a skončenie dohodou na zakl.§63. A §63 som tiez citala a tam je bod 1,pis.c, ak stratil vzhladom na svoj zdrav.stav moznost vykonavat pracu.
Vztahuje sa to na nasho zamestnanca alebo nie?Ďakujem vopred za rady.
Tweety
28.08.14,12:46
Nárok na odstupné pri dohode bez uvedenia dôvodu nemá . ALe ak by ste v nej uviedli § 63 odst. 1. písm. c, tak nárok vznikne.
nikulik
28.08.14,13:01
Presne takto som to pochopila, ale chcela som si to overit, aby som nespravila nejaku chybu. Dakujem velmi pekne.
Janiela
01.09.14,20:10
Susedke odstupné nevyplatili, pretože nepožiadala o odstupné písomne - nepodala žiadosť ohľadom vyplatenia odstupného. Niečo som nepostrehla?
ivka70
01.09.14,20:25
O odstupné sa nežiada, nárok na odstupné zaručuje paragraf podľa ktoreho bola dana vypoved zamestnávateľom, pripadne dohoda z rovnakého dôvodu.
Janiela
02.09.14,18:58
sedí vec, ich účtovníčka to susedke takto vysvetlila - ide o veľký obchodný reťazec :-(. Mzdovému účto sa veľmi nevenujem, ale čítala som o odstupnoom v § 76 tuším odstavec 6. Ináč, ivka70, vďaka za radu