zaneta3211
28.08.14,15:28
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ked zamestnám študenta na pracovný pomer na dobu neurčitú aké sú moje povinnosti voči soc. poisťovni a zdravotnej? čo musím každý mesiac riešiť? alebo aké tlačivo treba ked ho idem nahlásiť na soc. a zdr. poisťovnu alebo ako to teda je s tým?
Tweety
28.08.14,13:29
Pri zamestnaní študenta je postup rovnaký ako u ostatných.
SP- prihláška cez RLFO, potom prihláška do ZP(každá poisťovňa má na to tlačivo). Prihlasuješ raz.
zaneta3211
28.08.14,13:31
Ďakujem, a teda mohli by ste mi to upresniť nikdy predtým som nič podobné nerobila tak neviem kedy čo treba ísť nahlásiť prípadne aké tlačivo zaniesť a ako často opakovať či mesačne alebo to stačí raz nahlásiť na začiatku a to je všetko.
avalik
28.08.14,14:15
SP, ZP ako píše Tweety
+ ak ešte nemáš zamestnancov (čo asi nie :) ) tak sa nezabudni registrovať na DÚ ako platiteľ dane z príjmov zo závislej činnosti - viac info máš tu https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/zamestnavatelia

Ak sa v tom nevyznáš, bolo by lepšie si nájsť účtovníčku/mzdárku, ktorá ti to všetko v termínoch a podľa príslušných zákonov spracuje a odošle.
zaneta3211
28.08.14,14:24
Ďakujem pekne za odpoveď, a ked by som šla na soc. poisťovnu a rovno si opýtala tlačivo pre prihlásenie zamestnanca do soc. poisťovne rovnako aj do zdr. poisťovne tak mi ho dajú? Potom by som ho teda vypísala a odovzdať je ho potrebné do 8 dní uzatvorenia zmluvy však? a zmluvu už teda nepredkladám nikomu iba zamestnancovi a zamestnávateľ majú?
Tweety
28.08.14,14:26
Tlačivo tam dostaneš ale zamestnaca treba prihlásiť cez RLFO pred začiatkom prác na PZ. Do ZP máš čas aj neskôr.
avalik
28.08.14,14:47
zaneta321 so zamestnávania vyplýva veľa povinností, nie je to len o tom, že prídes na nejaký úrad a dajú ti tlačivo - áno dajú, aj na ich internetových stránkach máš info, plus nezabudni na problematiku BOZP a ochranu osobných údajov ... a aj výplatu treba spracovať podľa zákonov, vypísať správne tlačivá a dokumenty, odoslať platby - fakt ťa to vyjde lacnejšie ak si zabezpečíš niekoho cez zmluvu, kto to vie a bude za to aj zodpovedný, pretože úrady vyrubujú pokuty jedna radosť.