evelien
18.10.04,13:41
Mám trošku menší problém. Pracujem vo firme s dvoma zamestnancami a z toho jeden je majiteľ. Po jednom nedorozumení sme došli k záveru, že je nutné podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti. Problém spočíva v tom, že obaja máme prístup ku všetkým technickým vymoženostiam vo firme (i keď ja tie jeho vôbec nepoužívam a vzľadom na ich náročnosť ani nebudem). Za pokladnicu tiež nechcem prevziať zodpovednosť, lebo má prístup k nej i on a okrem toho nemá splatené základné imanie, ale musím ho evidovať už ako splatené. Teda v pokladnici mi chýba cca Sk 200.000,--. Vôbec neviem, čo všetko mám teda zaviesť do svojej dohody o hmotnej zodpovednosti a hlavne do akej miery nesiem za jednotlivé veci zodpovednosť. Rada by som i využila nejaké poistenie za spôsobené škody. Môže sa na jeho platení podieľať i majiteľ firmy? Vopred vďaka za radu.
emily
18.10.04,11:59
Mali sme z takýchto problémov až súdny spor. Pokladnička mala manko v pokladni. Aj keď mala podpísanú hmotnú zodpovednosť, ale do pokladne mali prístup aj ďalšie osoby, ktorým povedala kód, súd rozhodol, že manko od nej firma nemôže vymáhať. Neviem či je to správny právnicky výraz, ale skrátka peniažky jej ostali a ešte žalovala firmu o neplatnosť vypovede. Ale tiež nepochodila.
Heni
19.10.04,09:16
evelien, ak máš ERP - tam si predsa každý z vás nastaví svoje "heslo", ak sa mieniš od nej vzdialiť, tak ju predsa "uzamkneš" a majiteľ sa tam nemôže vrtať. prípadne pri uzávierkach to ukáže, čo vkladal - vyberal ktorý pokladník.

Hm, teraz ma napadlo, že ak máš šuflík s peniazmi zvlášť, tak asi to nebude takto ideálne fungovať...
Janca
19.10.04,10:09
Nepodpisovala by som ani spolocnu zodpovednost. Prenesie na Teba zodpovednost minimalne polovicu z tych 200 tis. Sk.
Poistit sa da v kazdej komercnej poistovni. Ale ak si uz podpisala hmotnu zodpovednost, nebude Ti poistka nanic. Neviem, ako v ktorej, ale je tiez dolezita doba poistenia do doby zistenia skody.
evelien
20.10.04,10:57
no, naozaj mám ten šuflíček s peniazmi zvlášť, tak preto ten problém. hmotnú zodpovednosť som ešte nepodpísala a ani nechcem bez nejakej riadnej rady. Ešte ma napadlo, že by som ten jeho dlh voči pokladni dala ako pôžičku. Ale pôžička by sa mala splácať a nie každý mesiac zvyšovať, však :-0 Asi svojmu šéfovi zvýšim plat :-)))))))))
alexxandra
20.10.04,15:26
Robkas v jednoduchom alebo podvojnom? Aha,zakladne imanie,to je asi podvojne,xixi. Daj mu podpisat doklad,ze si ako spolocnik vzbral zalohu. na cokolvek,ucel nieje podstatny. Skratka vydavkovy pokl.doklad, zaloha. Zauctujes 365/211 pohladavka voci spolocnikovi. A kuk,kasa sedi :-} Aby neboli problemy,mozes 31.12.2004 zalohu cez prijmovy fiktivne prijat a cez vydavkovy zase fiktivne 1.1.2005 vydat. A pre istotu k 31.12.2004 si urob inventuru pokladne /aj tak by sa mala robit 4x do roka/ a nech ti vsetci clenovia inventariyacnej komisie vratane big bossa podpisu,ze tam tych 200tis. k 31.12.2004 bolo.

Ak sefko nieje ochotny splatit si tych 200 000,- a nieje schopny ani pozhanat si doklady,ktorymi by vykryl manko v pokladni, teoreticky existuje taka moznost,ze ak za rok 2004 dosiahnete zisk, mohol by si vyplatit v roku 2005 akoze podiel na zisku. Podla noveho zakona sa uz podiely nezdanuju, takze by to mohlo fungovat,len este si treba
overit,ci to niekde nezacvici s fondami.Pozor,nieje mozne v roku 2004 si vyplacat preddavky na zisk 2004.