alušik
20.04.06,13:41
Mohla by som Vás poprosiť - neviem, akou formou urobiť prevodový mostík. Ako by to malo vyzerať? Vždy som mala šťastie, že som si preklápala účty do nového roka a používala vlastne tie, ktoré platili aj predtým. Teraz však musím prejsť na úplne iné analytické účty. Viem si poradiť s tým ktorý zostatok má ísť na ktorý nový účet, len neviem ako to mám urobiť papierovo... Aby niekto po mne vedel, ktorý účet som previedla na ktorý nový účet. Alebo to urobím len pri prevode počiatočných stavov a keď budem mať účtované pri otvorení roka cez 701 príslušné účty napr. nový účet 21100100/701 a budem tam mať v texte prevod počiatočného stavu účtu 21101 - starý účet.:confused:
Tweety
20.04.06,11:45
Mohla by som Vás poprosiť - neviem, akou formou urobiť prevodový mostík. Ako by to malo vyzerať? Vždy som mala šťastie, že som si preklápala účty do nového roka a používala vlastne tie, ktoré platili aj predtým. Teraz však musím prejsť na úplne iné analytické účty. Viem si poradiť s tým ktorý zostatok má ísť na ktorý nový účet, len neviem ako to mám urobiť papierovo... Aby niekto po mne vedel, ktorý účet som previedla na ktorý nový účet. Alebo to urobím len pri prevode počiatočných stavov a keď budem mať účtované pri otvorení roka cez 701 príslušné účty napr. nový účet 21100100/701 a budem tam mať v texte prevod počiatočného stavu účtu 21101 - starý účet.:confused: Prvý IUD- prevod poč. stavov súvahových účtov musí byť taký, ako k 31.12.05. Urob si jeden IUD, kde preúčtuješ analytiky účtov. :cool:
ayya
20.04.06,11:53
Prvý IUD- prevod poč. stavov súvahových účtov musí byť taký, ako k 31.12.05. Urob si jeden IUD, kde preúčtuješ analytiky účtov. :cool:

podla mna nestaci iba interny uctovny doklad, lebo uctovny rozvrh by mal byt sucastou internej smernice (alebo prilohou) ... teda je potrebne vypracovat novy uctovny rozvrh, riadne popodpisovany zodpovednymi osobami - az potom UID a k nemu sa potom prilozi kopia noveho uctovneho rozvrhu...
Tweety
20.04.06,11:56
podla mna nestaci iba interny uctovny doklad, lebo uctovny rozvrh by mal byt sucastou internej smernice (alebo prilohou) ... teda je potrebne vypracovat novy uctovny rozvrh, riadne popodpisovany zodpovednymi osobami - a k tomu novemu UID da potom prilozi kopia noveho uctovneho rozvrhu...No to je jasné,že je potrebný nový účtovný rozvrh ( to by nemohla ani preúčtovať, ak by nemala taký účet v rozvrhu- brala som to ako samozrejmú vec). Skôr som sa zamerala na samotné účtovanie.:cool:
ayya
20.04.06,12:11
... to by nemohla ani preúčtovať, ak by nemala taký účet v rozvrhu ...
ja som to napisala ako poucenie z mojej vlastnej chyby :D
V roku 1991 sme kupili soft, ktory mal samozrejme preddefinovanu uplnu uctovnu osnovu, tak som si ho na zaciatku vytlacila a odlozila ... a kedze mam "vsetky prava" po case som si povymazavala nepotrebne ucty, navytvarala som si analytiku od vymyslu sveta ... a ani ma nenapadlo, ze by som to mala zmenit aj v smernici :D tak som asi tri roky uctovala, kym som si to uvedomila :)
Teraz to mam tak, ze som radsej sama seba obmedzila v pravach modifikovat uctovnu osnovu - aby ma ta cervena hlaska: "nemate pravo...." vzdy upozornila, ze treba aj uctovny rozvrh v smernici prerobit :D
Tweety
20.04.06,12:16
ja som to napisala ako poucenie z mojej vlastnej chyby :D
V roku 1991 sme kupili soft, ktory mal samozrejme preddefinovanu uplnu uctovnu osnovu, tak som si ho na zaciatku vytlacila a odlozila ... a kedze mam "vsetky prava" po case som si povymazavala nepotrebne ucty, navytvarala som si analytiku od vymyslu sveta ... a ani ma nenapadlo, ze by som to mala zmenit aj v smernici :D tak som asi tri roky uctovala, kym som si to uvedomila :)
Teraz to mam tak, ze som radsej sama seba obmedzila v pravach modifikovat uctovnu osnovu - aby ma ta cervena hlaska: "nemate pravo...." vzdy upozornila, ze treba aj uctovny rozvrh v smernici prerobit :D
To je jasné, že ak niečo zanedbáme obráti sa to proti nám. ALe život je už taký. ;)
KEJKA
20.04.06,15:27
Stretla som sa v praxi s takým riešením
nová UOS v smernici určená platnosť od 1.1.2006
stará UOS - platnosť končí 31.12.2005 (samozrejme podpisy)
1. ID otvorenie účtovných kníh cez 701 s použitím nových účtov
k ID bola priložená excelovská tabuľka, kde boli stlpe
UOS k 31.12.2005 UOS od 1.1.2006
a pod každým príslušné účty aj so zostatkami :
napr.
112.0001-názov .12345678,88 Sk . ... 112.1000-názov ... 12345678,88 Sk
.................................................. .................................................
ak bolo treba podľa nového jeden účet rozdeliť na dva, tak bol vľavo jeden riadok vynechaný, alebo uvedený ten istý - už si nepamätám, a vpravo nový účet.
V závere tabuľky boli súčty - pre kontrolu, že ľavá strana sa rovná pravej.
Tie sumy boli tuším delené do dvoch stlpcov strana MD a Dal - tiež si už nepamätám, ak by neboli, tak grandtotal musí vyjsť nula (Dal strana by sa zadávala mínusom). Toto sú už detaily.
A ešte to bolo vyfiltrované do ďalšej tabuľky na úroveň synt. účtov, aby bolo jasné, že sa dodržala bilančná kontinuita.
..........................
roky som "aktualizovala", stalo sa to dávnejšie. Inak, každý to zažil pri otváraní účtovných kních k 1.1.2003, nepamätáte sa?
alušik
21.04.06,06:40
Ďakujem Vám všetkým. Išlo mi o to, ako to má vyzerať... Tak to spravím, ako napísala Lida. Ešte raz ďakujem.:)