kojban
29.08.14,09:39
Moze mi prosim niekto presne definovat par.164 ZP? Hlavne odst. 2? Koho sa vlastne v skutocnosti tyka? Tyka sa aj muza ci zeny, pokial su manzelia a pracuju obaja na zmeny a trvale sa staraju o deti vo veku 5,9 a 17 r.? Dakujem..
avalik
29.08.14,07:52
presne znenie je takéto:

§ 164

(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.


všetky ustanovenia čítaj tak ako sú napísané - pokiaľ sa tam neuvádza nejaká výnimka platí to všeobecne - čiže ods. 2 čítaj takto:

Ak požiada

- tehotná žena a
- žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov

o kratší pracovný čas alebo
o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času,

zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť,

ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.


čiže v tebou uvedenom prípade spĺňajú obaja manželia podmienku starostlivosti o dieťa do 15 rokov - ale je tam záver "ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody."

Požiadať môžu obaja, zamestnávateľ im obom nemusí vyhovieť. Záleží na tom, akú prácu vykonávajú a či má možnosť vzhľadom na technologický proces a efektívnu organizáciu prác im vyhovieť. Určite nebude možné ak pracujú napr. na linke aby prišli o hodinu alebo dve neskôr alebo odišli od pásu o hodinu alebo dve skôr. Môže im však umožniť prácu na opačné zmeny.
stank
29.01.17,12:22
mam tento isty problem takže ten paragraf plati aj pre vydatu ženu ak sa stara o dieta do 15 rokov a potrebujem chodit len rano lebo v praci mi stale hovoria že ja na to narok nemam lebo som vydata prosim oodpoved ak niekto vie dakujem
veronikasad
29.01.17,12:31
Odkedy trvá pracovný pomer ? Pracovnú zmluvu máš na jednosmennú alebo viacsmennú prevádzku ?
stank
29.01.17,12:42
od 16.12 2016 na dobu neurčitu robim v tescu robila som tam od roku 2006 do oktobra 2016 potom som prerušila na mesiac a pol a vratila som sa tam a začinam vlastne ako nova
už som si tam davala kedysi o upravu prac.času ale som bola slobodna teraz som už vydata preto chcem vediet či mam aj teraz na to narok kedže manžel je šofer a chodi neskoro domov mam nerovnomerne rozvrhnuty čas predtym mi vyhoveli a nemam s kym nechat dieta
misoft
29.01.17,12:47
Pokiaľ je manžel vodičom napr. linkových spojov, tak jemu asi neodsúhlasia úpravu prac. času. Takže požiadaj, ak by odmietli, odvolaj sa a poukáž na to, že manžel si zmenu nemôže uplatniť, nakoľko pracuje vo verejnom záujme (a to má prednosť ako záujem obchodného reťazca).
veronikasad
29.01.17,12:52
Kolko rokov má dieťa ? Máš znovu v PZ dohodnutú skúšobnú dobu ?
stank
29.01.17,12:59
ma la teraz 13 v januari ano mam skušobnu dobu 3 mesiace zmluvu na neurčito vraila som sa lebo tam nikoho nenašli nikto sa im tam nehlasil
stank
29.01.17,13:02
manžel robi šofera u sukromnika a ten sa nepyta či može či nemože ked potrebuje musi ist
veronikasad
29.01.17,13:10
Pre stank

§ 164 platí rovnako pre slobodnú aj vydatú ženu. Tvoje rodinné pomery sa však nezmenili počas trvania pracovnej zmluvy, tú novú PZ si uzatvorila na prácu s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom, čím s v podstate s touto prácou súhlasila. . Preto ak zamestnávatel má vážne prevádzkové dôvody, nemusí ti aj vzhladom na vek dieťaťa (13 rokov) vyhovieť.

Beží ti ešte skúšobná doba, máš možnosť hľadať si inú prácu ...
stank
29.01.17,13:43
aj v starej PZsom mala nerovnomerne rozvrhnuty čas ale som si potom napisala žiadost podla tohto paragrafu o upravu prac.doby dva krat som mala vyhovene lebo vedenie sa tam meni skoro každy rok tak potom oni o tom nevedia čo si to mam davat každy rok? a zmluvu vam nedaju len na jednu smenu.ale dakujem aspon viem že len § plati aj pre vydatu ženu
veronikasad
29.01.17,13:56
skúsiť môžeš
stank
01.03.17,14:30
DO KOLKYCH DNI BY MI MALI DAT ODPOVED NA žIADOST KTORU SOM SI POSLALA O UPRAVU PRAC.čASU VIE MI NIEKTO PORADIT? DALA SOM SI DO 10 DNI ALE EšTE MI NIč NEPRIšLO Už TO TAM MALI 3.2
Tweety
01.03.17,14:35
ZP termin taxatívne neurčuje. A nevykrikuj veľkými písmenami, porušuješ ETIKETU.
stank
01.03.17,15:41
omluvam sa,,,nevedela som