rada
20.04.06,13:52
:mee: Ako zvládate stres?:D
1. Často v noci nemôžete spať, keď zistíte, že ste na niektorú z povinností zabudli?
a) Nie


7
b) Už sa mi to stalo


4
c) Stáva sa mi to často


0
d) Nikdy nezabúdam na svoje povinnosti


9

2. Ako strávite víkend po hektickom týždni?
a) Uvoľním sa v zábavnej spoločnosti


6
b) Zašportujem si


5
c) Poriadne sa vyspím


2
d) Zahĺbim sa do literatúry


7

3. Na čo podľa vás ľudia najčastejšie myslia?
a) Na to, koľko ich čaká povinností


1
b) Rozmýšľajú, ako stráviť voľný čas


6
c) Snažia sa na nič nemyslieť


5
d) Netuším - nemám čas všímať si ľudí okolo


4

4. Kde by ste chceli stráviť dovolenku?
a) Na vysokohorskej túre


6
b) Doma v posteli


2
c) Pri mori


4
d) V práci, aby som dobehol všetko, čo som predtým nestihol


8

5. Mávate strašidelné sny?
a) Občas sa mi niečo nepríjemné prisnije


3
b) V noci sa mi nič nesníva


6
c) Takmer stále ma prenasledujú nočné mory


0
d) Sny si nepamätám, sú to hlúposti


7

6. Viete rýchlo zabudnúť na spor so šéfom?
a) Áno, ako prišlo, tak odíde


6
b) Nie, často sa s ním bojím nasledujúci deň stretnúť


0
c) Nie vždy, niekedy sa mi len ťažko darí zabudnúť


2
d) Našťastie nemávam spory s nadriadenými


7

7. Ako by ste hodnotili svoj každodenný výkon?
a) Musím toho stihnúť veľa, a preto sa často cítim preťažený


1
b) Aby som vždy stihol to, čo je dôležité, snažím sa urobiť poradie dôležitosti úloh, ktoré ma v ten deň čakajú


4
c) Nič ma nenaháňa, koľko stihnem, toľko stihnem


6
d) Môj každodenný výkon je vždy čo najdokonalejší


8

8. Ako reagujete na výčitky partnera či rodičov?
a) Jedným uchom dnu, druhým von


6
b) Snažím sa každému vyhovieť


1
c) Väčšinou oponujem, až sa nakoniec pohádame


3
d) Som taký dokonalý, že mi nikto nič nevyčíta


8

Vyhodnotenie testu
7 - 20 bodov
Stres vám príliš nesedí, ale niekedy sa vám nepodarí vyhnúť sa mu. Prenasleduje vás aj mimo pracovného času. Svoje pracovné problémy nosíte všade so sebou. Domov aj do snov. Pravdepodobne by ste boli spokojnejší na pokojnom pracovisku. Ani v stresujúcom pracovnom prostredí však nie je ešte všetko stratené - stačí si uvedomiť, že nič nie je také dôležité, aby ste sa museli vzdať vlastného pokoja. Takže, aj keď momentálne nepatríte medzi preborníkov v zvládaní stresu, pri troche sebadisciplíny sa môžete naučiť dni plné zhonu zvládať oveľa lepšie.
21 - 34 bodov
Čo sa týka odolnosti voči stresu, nie je vaša nervová sústava zo železa, ale v kritických momentoch niečo vydrží. Občasný zhon vás nevyvedie z rovnováhy, ale každodenný stres by vás asi zložil. O tejto svojej slabosti viete, a preto si neberiete na plecia viac, než ste schopný uniesť. Ak ste vplyvom okolností nechtiac vystavený stresujúcemu tlaku dlhší čas, viete zaťať zuby a vydržať do konca. Prežijete v zdraví všetky stresujúce situácie a poradíte si s nimi celkom dobre, stojí vás to však veľa síl, energie a sebazaprenia.
35 - 48 bodovVo všeobecnosti zvládate stres dobre. Darí sa vám často striasť z pliec problémy, ak sa vám zdajú momentálne neriešiteľné alebo príliš zaťažujúce. Len zriedkavo sa môže stať, že vám niečo zoberie spánok. Ste schopný aj dlhší čas pracovať v zhone a časovom strese bez toho, aby to malo vplyv na vašu nervovú sústavu. Viete vždy prestať, keď je už nevyhnutné vypnúť. Ak sa vám zdá, že by už bolo toho na vás priveľa, necháte všetko "plávať". Nesplnené termíny vaše svedomie príliš nezaťažia.
49 - 60 bodov
Pre vás celodenný zhon nič neznamená. Sprevádza vás celý život. V svete bez ťažkostí a prekvapení by ste sa ani necítili dobre. Váš organizačný talent a schopnosť okamžite uprednostniť to, čo je dôležité, vám umožňujú načas splniť všetky úlohy bez toho, aby ste museli ustavične pokukávať po hodinkách. Dokonca aj voľný čas máte dokonale zorganizovaný. Viete si udržať chladnú hlavu aj v najväčšom chaose a nenecháte sa vyviesť z rovnováhy ani nervóznymi spoločníkmi. Svojím charakterom spĺňate všetky podmienky k úspechu aj v stresových situáciách.
Zdroj informácií: www.konzultant.bozpo.sk