červený gombík
29.08.14,18:14
Mám už 2 právoplatné trestné rozkazy, už zas to bude skoro rok,čo mi riadne neprispieval na deti. Chcem žiadať o náhradné výživné, ale práve nastúpil výkon trestu. Z basy mi budú niečo(výživné) posielať pre deti?Možu sa trestné príkazy premlčať? Ďakujem za rady.
misoft
29.08.14,16:21
Môžeš. A je jedno, či ex je alebo nie je vo výkone trestu..... Pokiaľ rozhodnutie o výživnom je právoplatné, môžeš kedykoľvek navštíviť exekútora - je to aj exekučný titul.
Pokiaľ je v base - má možnosť (podľa toho, v ktorej skupine je zaradený) pracovať a z toho mu budú exekuovať. Ak robiť nebude - bude to mať ešte horšie.
Môžeš požiadať o náhradné výživné - štát si to potom od neho skasíruje.

Výživné je nepremlčatelné...a keď to má excekútor - tak pokiaľ nezaplatí, stále bude mu to visieť na krku... a exekútor po ňom pôjde....
bubkoch
29.08.14,17:52
len pre poriadok, pravo na jednotlive splatky vyzivneho sa premlcuje ...

§ 77

(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.
červený gombík
29.08.14,18:00
áááno, tento paragraf 77, odstavec 2 som mala na mysli, nechápem to, prosím o vysvetlenie.
bubkoch
29.08.14,18:07
to znamena, ze po uplynuti premlcacej doby pravo na nezaplatene jednotlive splatky vyzivneho alebo ine plnenia zanikne