alena7780
29.08.14,19:26
V Júli 2011 som bola na PN - rizikové tehotenstvo. Mám trvalý pracovný pomer, uzavretý v roky 2003 na dobu neurčitú. Samozrejme počas pôsobenia vo firme sa zmenili majitelia firiem a nám sa len dal doplnok k prac.zmluve. Od Decembra 2013 pracujem naspäť vo firme, ale RD mi skončí až v r.2015, nakoľko sa dcérka narodila predčasne v 35tt v Januári 2012. Pri nástupe do práce som najprv pracovala na skrátený prac.čas od 2.12.2013 do 31.12.2013 podľa pracovnej zmluvy zo dňa 1.8.2003 s dodatkom, že ostatné náležitosti súvisiace s PP zostávajú nezmenené. Avšak momentálne sa predstavenstvo spoločnosti rozhodlo krátiť mzdu, hoci "akákoľvek zmena v mzdovom ohodnotení bude so zamestnancom prejednaná min. 15dní pred zúčtovním s vydaním dokladu o zmene mzdového zaradenia. A odvoláva sa na kolektívnu zmluvu - avšak táto dohoda ako aj kolektívna zmluva na ktorú sa odvoláva, bola uzatvorená medzi mnou a podpísaná pôvodným GR ako aj majiteľmi firmy, ktorý už v tejto firme nepracuje/ majitelia nevlastnia, a zároveň sa odvoláva na pôvodné body Kolektívnej zmluvy . Nič iné som nepodpisovala a aj keď vedenie terajšie podpísalo Kolektívnu zmluvu s OZ KOVO, toto ju napadlo, nakoľko v nej došlo k zmenám bodov, ktoré neodsúhlasili....... Nové dohody o prac.pomere podpísali vo firme len piati ľudia z vyše 200 a týmto mzda krátená nebola. Takže OZ KOVO rozporovalo podpísanú kolektívnu zmluvu a napadlo zmenu v jed. bodoch, na to sa však vedenie spoločnosti nevyjadrilo. No a v tomto mesiaci nám krátili osobné hodnotenie v mzde, bez upozornenia, oznámenia - jediné čo vieme, je e-mail adresovaný GR na riaditeľov úsekov 24.8.2014 v nedeľu a v pondelok nám tento e-mail preposlal náš riaditeľ úseku. Nič oficiálne podpísané a orazítkované, na firemnom papieri k nám neprišlo. Čiže 25.8.2014 - čo je vlastne deň, kedy normálne dostávame pásky........ Avšak tie sme obdržali až vo štvrtok 28.8.2014 a mzdu sme na účet ešte nedostali....... Takže chceme vlastne podať hromadné trestné oznámenie za neoprávnené krátenie mzdy, za neskoré vyplatenie mzdy - resp. nevyplatenie mzdy za predchádzajúci mesiac. Máme šancu na úspech? Ako bojovať? A ja, ako zamestnankyňa síce v prac.pomere - ale na RD, môžu mi krátiť mzdu? Aké doklady potrebujeme? Ďakujem
ivka70
30.08.14,16:40
Krátenie osobného ohodnotenia je zvyčajne silno závislé od hodnotenia nadriadeného a je len veľmi malo prípadov, kedy by bolo vymahatelne zalobou
veronikasad
30.08.14,17:25
Alenka, omyl - si riadny zamestnanec, nie si na rodičovskej dovolenke, len poberateľ rodičovského príspevku v súbehu so zamestnaním.