Sarlotka
29.08.14,23:06
Prosim o radu, moze sro1 fakturovat sro2, ktora ma restauraciu "casnicke a prevádzkarske sluzby?" Moj nazor je, ze nie , ale iny nazor je ze ano, :) cize v sro2 je zamestnana osoba a tato osoba pracuje u sro1 ako casnik a prevadzkar(nejde o sprostredkovanie prace za odplatu sro2 nema taku zivnost) je toto mozne bez toho, aby islo o nelegalne zamestnavanie? a aky je predmet fakturacia a je to mozne na zaklade zivnosti sprostredkovanie sluzieb?
dakujem pekne
KEJKA
30.08.14,04:33
nejde o nelegálne zamestnávanie, ak je zamestnanec riadne prihlásený do SP a ZP.
sro2 riskuje skôr sankcie za podnikanie mimo rámca svojej činnosti zapísanej v obchodnom registri. Nech už do faktúry napíše čokoľvek, podstata je rovnaká - nejde o sprostredkovanie služieb ale o ich poskytnutie v oblasti, ku ktorej nemá ŽO.
Sarlotka
30.08.14,10:36
Ešte by som poprosila pre ujasnenie (lebo som to v mojom zadaní trochu v rýchlosti poplietla):
1. Sro1 má v podnikaní „poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu“ , prevádzkuje bar, kde má aj registračnú pokladňu a všetky náležitosti
2. Sro2 nemá v predmete podnikania poskytovanie takýchto služieb, má iba „ sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, výroby a služieb v rozsahu voľnej živnosti“
3. Daný človek je zamestnaný v sro2 a je tam prihlásený do SP a ZP.
4. Ak by teda tento človek vykonával činnosť prevádzkara a čašníka v sro1, na ich pokladni a v ich prenajatom priestore, mohla by sro2 fakturovať na sro1 „sprostredkovateľskú činnosť služieb“?

Pochopila som, že by sa v takomto prípade nejednalo o nelegálne zamestnávanie ale išlo by o porušenie predmetu podnikania sro2.
No a ak by si doplnil v sro2 živnosť „poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu“ , v takom prípade by to bolo v poriadku, že by vykonával práce so zásobami a registračkou sro1?
Ja si myslím, že nie, lebo takéto služby sú charakteru závislej činnosti, a z toho mi vyplynulo, že takéto služby by sa nemali vykonávať ani na živnosť, ci je rozdiel kedze ide o sro a jeho zamestnanca (neviem, aký by bol na to aj pohľad inšpektorátu práce, )

Videla by som ako možné riešenie takéhoto vzťahu keby sro2, v ktorej je zamestnaný daný človek, mala v predmete podnikania „personálny leasing“ a takto by prenajala zamestnanca pre výkon práce v sro1, za čo by si fakturovala sro2 províziu.
KEJKA
30.08.14,12:07
nemyslím.
Podľa mňa kludne pri doplnení živnosti môže zamestnávať sro2 na inej prevádzke než na svojej.
Sarlotka
30.08.14,13:09
dakujem, tak toto som fakt netusila, ze je mozne takto poskytovat sluzby, to v takomto pripade aj napr. vlastnim srocku ktora ma zamestnancov a ti budu pracovat pre inu sro - obchodny retazec denne ako pokladnici bez personalneho lizingu?