bozkasz
30.08.14,19:01
Zdravím.

Nedávno som nastúpila do dôchodku a len nedávno som zistila taktiež, že môžem požiadať o odchodne od zamestnávateľa, pričom všade sa uvádza, že je potrebne tak urobiť do 10 dni. Nakoľko ja som už 30 dni od ukončenia zamestnania a nastúpenia do dôchodku, pričom ma nikto ani ako zamestnávateľ neinformoval o takejto možnosti.



Prosím poraďte, či je to možne aj neskor alebo akou formou sa to dá ešte riešiť.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Tweety
30.08.14,17:03
S odchodným je to takto:
§ 76a
Odchodné

(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

(3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.

(4) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
veronikasad
30.08.14,17:09
Doplň dátum ukončenia prac.pomeru a dátum, odkedy si požiadala o starobný dôchodok.
bozkasz
30.08.14,18:35
ukončenie pp: 31.7. 2014
dátum požiadania: 1.8. 2014
veronikasad
31.08.14,05:47
Podmienku pre výplatu odchodného máš splnenú. Ak ešte nemáš rozhodnutie o priznaní SD, vyžiadaj si z pobočky SP kde ti spisovali žiadosť, potvrdeniem že si o SD požiadala.
veronikasad
31.08.14,05:49
Keď ti príde rozhodnutie o priznaní SD, kopiu odovzdaj svojmu zamestnávatelovi (sumu SD môžeš zamazať).
Mária27
31.08.14,07:27
Zákon nestanovuje, že žiadosť musí byť písomná.
veronikasad
31.08.14,07:39
Nie je potrebná žiadna žiadosť, zamestnávatelovi treba preukázať že o SD požiadal a následne predložiť Rozhodnutie SP o priznaní SD
Mária27
31.08.14,07:59
to je tá žiadosť - ale to treba urobiť v lehote
bozkasz
31.08.14,10:19
takže ak už som mesiac na dôchodku, nemôžem tak požiadať ? respektíve už nemám nárok na odchodne ?
Mária27
31.08.14,12:22
Pošli im rozhodnutie o dôchodku a napíš napr."Po vzájomnom dohovore predkladám rozhodnutie ..." Potom im môžeš tvrdiť, že si to pracovníčke či komu povedala pred skončením a ona ti povedala, aby si priniesla rozhodnutie ...
misoft
31.08.14,13:12
...po našom "klamanie telom" :D - oni prd budú vedieť, či žiadala, alebo nie ústne. Ak bude tvrdiť, že sa pýtala na túto možnosť stále dookola - tak sa uplatní "100krát opakovaná lož sa stáva pravdou...."
veronikasad
31.08.14,13:49
Božka, máš nárok na odchodné, podmienku v § 76a) odst.1 (posledná veta) si splnila. Postupuj tak, ako som napísala v prvej odpovedi. Bez rozhodnutia o priznaní SD ti zamestnávatel odchodné nevyplatí.
veronikasad
31.08.14,13:51
Dôležitý je dátum, kedy si žiadala o SD v SP, nie, kedy si žiadosť poslala zamešstnávatelovi
bozkasz
31.08.14,15:12
Veľká vďaka za odpoveď a vyriešenie môjho problému, ktorý dúfam, že dopadne dobre, o čom vás budem ešte informovať. :-) Veľmi ste ma potešili lebo malo som zarábala a myslela som si, že prídem ešte aj o to.
bozkasz
08.10.14,18:17
Dobrý večer. Mohla by som ešte vedieť aká je lehota, do kedy mi je zamestnávateľ povinný poslať odchodne po zaslaní môjho rozhodnutia o dôchodku. Za skorú odpoveď budem veľmi vďačná :-).
veronikasad
08.10.14,18:25
Kedy si odovzdala rozhodnutie o priznaní SD ?
bozkasz
08.10.14,20:18
28. septembra som poslala.
veronikasad
08.10.14,21:42
Odchodné by si mala dostať vo výplatnom termíne firmy za mesiac september 2014
bozkasz
09.10.14,20:51
...a ak tak neurobí, respektíve mi to nepríde ? Čo potom ako mám reagovať.
veronikasad
09.10.14,21:05
Na odchodné máš nárok v zmysle § 76a Zákonníka práce.(znenie ti priložila Tweety) Ak ti ho zamestnávatel odmietne vyplatiť, pošli písomnú výzvu s tým, že podáš podnet na prešetrenie na Inšpektorát práce (väčšivou to zaberie). Bohužial, IP ti výplatu odstupného nezabezpečí, nárok si budeš musiť uplatniť cestou súdu.
bozkasz
23.11.14,11:38
Ahoj Veronika, zamestnávateľ poslal odstupné nakoľko ma zrejme zle porozumel. No obchodné som doteraz nedostala a ešte poznamenal, že či mám na súdy, keď som mu povedala, že nerád by som to riešila inak. Chcem napísať tu písomnú výzvu ale neviem ako by som to mala sformulovať ak by si prosím ta vedela pomôcť nakoľko mám nárok na dvojnásobné obchodné, keďže som pracovala u neho viac ako 10 rokov. Ak by si mala prosím ta čas a chuť, mohla by si to poslať na email, teda formu výzvy ? bozenaszent@email.cz Budem ti veľmi vďačná, nakoľko to už chcem mať za sebou, keďže z jeho strany ho to zrejme vôbec nezaujíma. Božka
veronikasad
23.11.14,11:42
Už máš rozhodnutie o dôchodku zo SP ? Odchodné v zmyske ZP je 1-mesačné. Máte v podnikovej kolektívnej zmluve dohodnuté vyššie ?
veronikasad
23.11.14,11:48
Podľa akého §-u bol ukončený pracovný pomer ? Určite ti poslal odstupné namiesto odchodného ?
bozkasz
23.11.14,14:51
Áno už mám aj som poslala. Ubehol mesiac a neozval sa. Uviedol, že poslal odstupné, nie obchodné. Podľa zákona mám nárok na dvojnásobné nakoľko som pracovala u neho viac ako 10 rokov. Respektíve tak znie novela. Chcem len vedieť akú výzvu im napísať alebo ako to sformulovať v rámci inšpektorátu práce s tým, že ak nie, budem to riešiť súdnou cestou.
veronikasad
23.11.14,15:01
Aká novela ? Odchodné je zo ZP jednomesačné.

§ 76a
Odchodné

(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
veronikasad
23.11.14,15:04
Výplatnú pásku si dostala ? Tam musíš mať uvedené či si dostala odstupné alebo odchodné. Odchod do SD nie je dôvodom na výplatu odstupného. Podľa akého §-u bol ukončený prac.pomer ?
Katy a R
23.11.14,15:29
skôr si myslím, že majú v KZ ošetrené nejaké zvýšené odstupné pre ľudí v preddôchodkovom veku ... treba dobre pozrieť KZ (podmienky)..
veronikasad
23.11.14,15:30
Odstupného či odchodného ? Dôvod skončenia prac.pomeru neuviedla.
Katy a R
23.11.14,15:45
no veď len tipujem - pochybujem, žeby si zamestnávateľ nesplnil povinnosť ... a ak aj uzavrela dohodu (nejakú výhodnejšiu podľa KZ) - tak to určite všetko má na papieri. a či naisto SD?
bozkasz
28.11.14,12:26
Dobrý deň. Najlepšie by bolo asi telefonicky lebo sa to tu točí dookola. Ak by som Vás mohla kontaktovať telefonicky. Ak by ste poslali číslo na môj email, čo som vyššie uviedla. Samozrejme ak s tým nebudete mať problém.
veronikasad
28.11.14,14:03
Božka, Porada je internetový portál a málokto bude zverejňovať súkromný mail, alebo tlf.číslo, Nedoplnila si aký spôsobom si ukončila prac.pomer (dôvod alebo §), ani to či máš na výplatnej páske uvedené odstupné alebo odchodné.
Ešte raz zopakujem, odchodné je jednomesačné.
bozkasz
28.11.14,14:09
Už som uvádzala, že som splnila podmienky na riadny odchod do dôchodku. Na výplatnej páske nemám. Viem len že mám nárok na odchodne. A hore si uviedla, že mám napísať, formu výzvy, no neviem ako to mám sformulovať. Preto som tak uviedla, lebo na otázky, ktoré som už vyššie zodpovedala, sa pýtate opäť. Chcela som sa poradiť a neviem aký je v tom problém, no plne rozumiem. Aj tak nakoniec pôjdem v piatok za pravnikom.
veronikasad
28.11.14,14:14
Čo máš na výplatnej páske uvedené - odchodné, alebo odstupné ?
tu píšeš " bozkasz (23.11.14 13:38) Ahoj Veronika, zamestnávateľ poslal odstupné nakoľko ma zrejme zle porozumel. No obchodné som doteraz nedostala a ešte poznamenal, že či mám na súdy, keď som mu povedala, že nerád by som to riešila inak. Chcem napísať tu písomnú výzvu ale neviem ako by som to mala sformulovať ak by si prosím ta vedela pomôcť nakoľko mám nárok na dvojnásobné obchodné, keďže som pracovala u neho viac ako 10 rokov. Ak by si mala prosím ta čas a chuť, mohla by si to poslať na email, teda formu výzvy ? bozenaszent@email.cz Budem ti veľmi vďačná, nakoľko to už chcem mať za sebou, keďže z jeho strany ho to zrejme vôbec nezaujíma. Božka".

Nechceš uviesť dôvod skončenia prac.pomeru - odchod do SD nie je dôvodom na výplatu odchodného.
avalik
28.11.14,14:22
veronika, toto nie je pravda "Nechceš uviesť dôvod skončenia prac.pomeru - odchod do SD nie je dôvodom na výplatu odchodného." ... nechcela si napísať "odstupného"?
veronikasad
28.11.14,14:28
Jasné, máš pravdu, opravujem posledný príspevok. Ďakujem.
veronikasad
28.11.14,14:32
Nedá sa mi už vstúpiť do toho príspevku tak opravujem takto : Odchod do starobného dôchodku nie je dôvodom na výplatu odstupného.