wendy1
30.08.14,19:11
Som pol roka na ÚP po MD, bude mi končiť podpora v nezamestnanosti. Ponúka sa mi práca na dohodu. Rozsah je 40h týždenne. Aké má práca na dohodu + a - ? Je tam skúšobná doba? Aká je výpovedná doba? Dovolenka a pn je ako pri tpp? V čom je to iné ako pri TPP. Ďakujem za odpovede a rady.
veronikasad
30.08.14,17:14
O aký druh dohody a aký výkon práce ide ?
wendy1
30.08.14,17:38
No sama neviem, v utorok si máme volať, asi si vyžiadam návrh dohody k preštudovaniu. Nikdy som inak ako na tpp nerobila som taká na pochybách....
veronikasad
30.08.14,18:03
40 hod. týždenne je plný úväzok. Na dohodu o prac.činnosti môžeš odpracovať max. 10 hod. týždenne, na dohodu o vykonaní práce max. 350 hod. ročne, čo pri takomto úväzku je cca 2 mesiace. Nárok na dovolenku, stravné lístky a platené prekážky v práci ti pri dohode nevznikne, nemocenské pri PN-ke je v závislosti od typu dohody, či budeš pri nej nemocensky poistená.
wendy1
31.08.14,18:06
Ďakujem za odpoveď. Úprimne som v tejto problematike úplne mimo.
Bola som na pohovore do firmy a všetko sa javí ako hpp, ale vraj teraz nemôžu brať do tpp. Tak neviem ako to myslia. V utorok si to nechám vysvetliť, ale neviem či je to pre mňa vhodné. Mám dieťa, dovolenku treba pre prípad choroby, prázdniny. ....a stravné tiež. ...
Ako je to s odvodmi sp, zp, dôchodkové poistenie?
Oplatí sa vôbec robiť takto? Prípadne aká mzda zodpovedá takejto nevyhodnej práci? Vďaka za názor.
veronikasad
01.09.14,05:33
Pokial nepoznáme akú prácu a na na aký typ dohody budeš robiť (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, pravidelný alebo nepravidelný príjem), komplexnú odpoveď nie je možné poskytnúť. Minimálna mzda aj pri dohode musí byť dodržaná = hod. mzda nesmie byť nižšia ako min.mzda pre prvý stupeň náročnosti.
wirgi
01.09.14,05:49
Keď nemôžu brať na TPP , možno to mysleli tak ,že Ťa zamestnajú na PZ na dobu určitú, / napr. na 1 rok/ kde máš všetky nároky ako pri TPP, len PZ Ti končí dohodnutým dňom
KEJKA
01.09.14,06:31
Včera som čítala takmer rovnaké zadanie - neopakuješ otázku? lebo aj tam si dostala odpoveď, resp. si mohla pred zadaním svojej otázky trošku prelustrovať Poradu.
Stručne zopakujem:
Na dohodu nemôžeš pracovať 40 hod. týždenne /limit je 10hod týždenne pri jednej alebo úhrnom 350 hodín za rok, t.j. cca 9 mesiacov.
Dodám, že do konca roka by si limit 350 h nevyčerpala, takže pre Teba by to značilo prácu na rok - do budúceho septembra.
Dovolenka pri dohode nie je - môžeš sa dohodnúť a nepracovať, nedostaneš zaplatené, naviac, musíš si na neodpracované dni zaplatiť ZP ako samoplatiteľ.
stravné lístky áno - ale treba to napísať do zmluvy
odvody sú takmer rovnaké ako pri HPP - to vysporiada zam-eľ.

Upravila som príspevok, neviem preškrtnúť text a nechcem ho zmazať kvôli kontinuite príspevkov a komentárov. Takže časť môjho textu neplatí. Dohoda o vykonaní práce - max 350hod na rok - toto platí.
Ale táto dohoda nie je v súlade so ZP, kedže budeš vykonávať sústavnú činnosť.
veronikasad
01.09.14,06:43
Kejka, prepáč - tejto časti odpovede nerozumiem : Stručne zopakujem:
Na dohodu nemôžeš pracovať 40 hod. týždenne /limit je 10hod týždenne pri jednej alebo úhrnom 350 hodín za rok, t.j. cca 9 mesiacov.
Na DoVP predsa môže 350 hod odpracovať aj za dva mesiace ak druh práce zodpovedá DoVP.
Anik
01.09.14,06:44
Dievčatá Ti už napísali presnú odpoveď, ja si však myslím že v tej dohode na papieri bude max. 40 hod. mesačne na DoPČ, alebo dohoda o vykonaní práce, Ale ten rozsah hodín bude v skutočnosti úplne iný a pôjde okrem iného o to aby sa oficiálne zaplatili čo najnižšie odvody.
DoPČ max. 10 hod. týždenne
dohoda o vykonaní práce - rozsah roka vyčerpáš za 2 mesiace možno nejaký deň, dva naviac.
To je len môj názor, ale odpovede si už dostala.
KEJKA
01.09.14,06:46
pardon, delila som 350/40
ale správne 350/160, alebo aj viac.