karolina798
31.08.14,09:33
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci je mozne zrusit otcovstvo bez suhlasu otca. Mala nema este ani pol roka, otec je uvedeny v rodnom liste, nenavstevuje ju, ale posiela peniaze, ktore ale nie su urcene sudom. Mala je jeho dcerou, aj ked on o tom pochybuje, napriek tomu sa nechce vzdat otcovstva.
avalik
31.08.14,08:14
Zákon o rodine

§ 93

(1) Muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do troch rokov odo dňa jeho určenia, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa; táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa.

(2) Aj matka dieťaťa môže v rovnakej lehote zaprieť, že otcom dieťaťa je muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov.

(3) Ustanovenia § 86 ods. 2 a § 88 ods. 1 sa použijú primerane.
luja5
31.08.14,08:31
Nie. Za zákonom stanovených podmienok sa dá otcovstvo len zaprieť (nie zrušiť) pred súdom. Ak vo Vašom prípade k určeniu otca došlo súhlasným vyhlásením Vás oboch ako rodičov dieťaťa (predpokladám to, lebo otca dieťaťa neuvádzaš ako manžela), mohla by si len podať návrh súdu na zapretie otcovstva podľa ust. § 93 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine - citovala vo svojom príspevku avalik.
karolina798
31.08.14,13:29
dakujem ale ak by som tak urobila a otec malej by nesuhlasil je mozne ze sud nariadi testy dna, ci? a pokial ano, kto ich bude musiet zaplatit? velmi si tym pravdepodobne nepomozem, lebo ak nariadia testy, potvrdi sa, ze mala je jeho a mozno si tym narobim este viac problemov, co sa jeho tyka....
karolina798
31.08.14,13:30
dakujem
právnik-probono
31.08.14,17:07
Vzhľadom nato, že dieťa ešte nedovŕšilo tretí rok života (a/alebo márne neuplynula lehota troch rokov od určenia otcovstva), je možné zapretie otcovstva aj matkou v súlade §93 ods. 2 zákona o rodine v platnom znení(zák.č. 36/2005).

V konaní však ako aktívne vecne legitimovaná účastníčka konania (navrhovateľka) budete musieť preukázať skutočnosť, že je vylúčené, že matričný otec je zároveň aj biologickým otcom.

Sama v zadaní otázky okrem iného uvádzate: "...Mala je jeho dcerou, aj ked on o tom pochybuje...". Uvedené podľa mňa vylučuje váš zámer sledovaný žalobou a ak sa to v konaní preukáže (skutočnosť, že žalovaný je biologickým otcom maloletej), hrozí vám, že mimo súdneho poplatku 66,-Eur za podanie návrhu budete musieť zaplatiť aj ostatné trovy konania (napr. advokáta otca, posudok z odboru genetiky, etc...). Preto žalobu odporúčam dôkladne zvážiť.

Záverom uvádzam, že podľa Dohovoru o právach dieťaťa má dieťa právo poznať oboch rodičov (biologických!). Ak sa aj otec o dieťa nezaujíma, táto samotná skutočnosť nemôže byť impulzom na jeho "odstránenie" z rodného listu. Dieťa štandardne koná podľa jeho vôľovej a rozumovej vyspelosti adekvátnej jeho veku, pričom vaša dcéra v jej veku nie je schopná sama nadviazať a utužovať vzťah s otcom a tak jej záujmy by ste mali suplovať v tomto smere vy a urobiť všetko preto, aby sa ich vzťah dal do poriadku. V tomto smere môžete mať čisté svedomie až keď vyviniete maximálne úsilie a toto zlyhá.

Zároveň si dovolím aj nesúhlasiť s vašim (možno subjektívnym) pocitom, že otec sa o dieťa nezaujíma. V mojej domnienke ma utvrdzuje aj fakt, že si začal plniť vyživovaciu povinnosť (jednu zo súčastí výkonu RPaP) bez represie (aktu deklarácie)súdu, čo absolútny nezáujem vylučuje.
luja5
31.08.14,18:35
Vo všeobecnosti náhradu trov konania súd priznáva tomu, kto je v súdnom spore plne úspešný a ten, kto prehrá, mal by platiť aj náklady štátu za súdom určené vykonanie testov DNA (§ 142 ods. 1 Obč. súdneho poriadku = http://www.zakonypreludi.sk/zz/1963-99/znenie-20140701#f4529339).
Nerozumiem však celkom, čo chceš dosiahnuť vo vzťahu k svojmu dieťatku. Najmä keď podľa toho, ako píšeš, predpokladáš, že si asi nepomôžeš, lebo prípadné testy DNA by potvrdili otcovstvo súčasného otca zapísaného v RL dieťatka. Neuvažovala si skôr nad podaním návrhu súdu na úpravu styku otca s malou zároveň s tým, aby si mala aj súdom potvrdené výživné? Môžeš si k tomu pozrieť § 36 ods. 1 a nadväzne §§ 24-26 Zákona o rodine = http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-36/znenie-20130615.
karolina798
01.09.14,05:32
Dakujem vsetkym, za rady a postrehy, velmi mi pomohli...budem to vsetko musiet este prehodnotit....
karolina798
01.09.14,05:33
Dakujem