isaraa
31.08.14,11:43
..viem, že existuje povinnosť pre deti postarať sa o svojich rodičov, ale vzťahuje sa aj na vnukov? Mám staručkých susedov 85 a 80r., ktorým zomrel syn a oni prepísali celý svoj majetok, družst. byt, garáž, chatu so záhradou na svojich dvoch vnukov. Teraz sa už o seba nevládzu postarať a vnuci sa na nich vykašľali, skoro ich nenavštevujú (2-3x do roka), hoci bývajú v jednom meste, vôbec nepomôžu s ničím. Existuje spôsob ako týmto starým ľuďom pomôcť? Vopred ďakujem pekne za rady.
Vnučka má 20r a vnuk 27, sú slobodní.
Mária27
31.08.14,10:27
Ak potrebujú opateru, môžu o to vnúčatá požiadať. Neposkytnutie pomoci potom zakladá dôvod na vrátenie daru (§ 630 obč. zákonníka).
právnik-probono
31.08.14,17:54
Neexistuje, ale z morálneho hľadiska je to nepísané pravidlo (prejav vďaky za dar väčšej hodnoty), ktoré sa vo väčšine prípadov deklaruje aj vecným bremenom spočívajúcom v práve doživotného bývania darcov v darovanej nehnuteľnosti.

Za istých okolností by som si vedel predstaviť aj kolíziu s dobrými mravmi, ktorá by založila dôvod na domáhanie sa vrátenia daru, tak ako to tu v príspevkoch už odznelo.
panamaus
31.08.14,18:13
Ty si nejaký srandysta

že
" domáhanie sa vrátenia daru "
veď
" Mám staručkých susedov 85 a 80r. "

vrátenia daru sa može domáhať IBA darca (aj to na súde :D :D )
právnik-probono
31.08.14,18:19
a kto iný by sa podľa vás mal domáhať vrátenia daru ako darcovia? celý čas je reč o nich.
panamaus
31.08.14,18:40
nečítaš ?
nerozmýšľaš ?????????

" Mám staručkých susedov 85 a 80r. "

majú 80

a pojdu sa s vnukmi súdiť ????????????
isaraa
31.08.14,18:46
veru, kým by sa tým súd zapodieval bolo by po nich. Už sa o seba nedokážu postarať a potrebujú sa umiestniť v nejakom opatrovateľskom dome, ale pokiaľ nemajú žiaden majetok asi to nepôjde
právnik-probono
31.08.14,18:46
nato sú tu právnici, aby ich v konaní spoľahlivo zastúpili.
Panamaus:
Nechajte si tie vaše hlúpe reči pre niekoho iného, ubezpečujem vás, že pri odpovedi som vychádzal zo skutkového a právneho stavu veci.
panamaus
31.08.14,21:17
že spoľahlivo :D
právnik berie prachy či vyhrá alebo prehrá :D :D

A nevykaj mi :
- pripadám si ako na výsluchu
- je to drzé od niekoho kto napíše :
"
Nechajte si tie vaše hlúpe reči
"

PS
Takéto reči si nechaj zas ty
konkrétne pre svoju starú mater !!!
isaraa
01.09.14,07:16
Diki za radu. Ale obávam sa, že tade cesta nevedie.
isaraa
01.09.14,07:17
ďakujem právnikovi, aby bolo jasné! Panamaus...verím, že to myslíš dobre, ale tvoje poznámky nič neriešia, takže sú zbytočné.
Anik
01.09.14,07:27
každí má iný pohľad na vec a je potrebné si vážiť každého kto sa snaží pomôcť a ukázať viac menej na pestrosť problému. Svet nie je biely, alebo čierny je pestrofarebný. Pre niekoho je 80 až 85 rokov veľa poznám ľudí, ktorí si to vôbec nemyslia a ver boli by schopní ísť sa súdiť aj s vlastnými vnukmi.
panamaus
01.09.14,07:27
Mne je to jedno, čo si myslíš
- napísal som všetko právne (na rozdiel od právnika aj sociologicky) podstatné
- problém je, že síce vieš prečítať, ale nerozumieš mojmu textu = nevieš rozoznať merito (a srandu :D )
AmmiS
01.09.14,08:29
No to je úroveň...