alenka2881
31.08.14,13:07
zaujima ma ci sa da upravit pracovny cas, som slobodna matka 3,5 rocneho syna, do prace som nastupila minuly rok v septembri do nocnych smien, aj vikendy, sviatky a pod. medzicasom sa nocne zrusili a ja som zacala chodit na ranne smeny, kde mi nadriadeny vysiel v ustrety, medzicasom ma preradili na ine oddelenie, kde tiez chodim iba na ranne smeny, ale aj cez vikendy, sviatky a podobne, prevadza je od 6.00 - 22.00 hod, zatial som to neriesila, hlavne som sa bala, aby ma neprepustili, cakam na predlzenie zmluvy na dobu neurcitu a potom by som si chcela poziadat o zmenu pracovneho casu, iba ranne smeny, ziadne sviatky a vikendy podobne, preto ma zaujima ci zakonnik prace upravuje nejako aj tieto veci pre pracujuce slobodne matky starajuce sa o malolete dieta a ci mi moze nariadit, aby som chodila do prace aj v sobotu a nedelu a sviatky, dakujem pekne za uvedenie do problematiky
ivka70
31.08.14,13:25
Zákonník prace umožňuje rodičovi starajuceho sa o dieťa do 15 rokov požiadať o úpravu pracovného času. Zamestnávatel tejto žiadosti musí vyhovieť, ak mu to povoľuje prevádzka na pracovisku ako taká.
Posúdiť toto sa na základe tebou uvedených údajov na diaľku nedá.
alenka2881
31.08.14,13:32
ano to ze musi zamestnavatel vyhoviet, ak mu to prevadzka na pracovisku dovoluje viem, ale co vikendy a sviatky? upravuje aj toto nejako zakonnik prace? nikde som sa nic take nedocitala, vsade je iba to, ze dieta do 15 rokov a ak mu to prevadzka dovoluje, ake udaje mam este uviest, aby sa to dalo posudit aj na dialku? dakujem
ivka70
31.08.14,13:37
ZP hovorí všeobecne o úprave pracovného času, ako si požiadas, tak sa k tomu bude zamestnávatel vyjadrovať. ZP nešpecifikuje špeciálnu úpravu pracovného času pre sviatky či vikendy.
Upravuje to pri nariadovani nadčasov, čo ale nie je tento prípad.
alenka2881
31.08.14,13:44
tak potom nechapem tu pozitivnu diskriminaciu na ochranu slobodnych matiek o ktorej hovori ZP, je predsa logicke, ze skolka nieje v sviatky, ani cez vikendy, t.z. ze si to mam specifikovat a uviest to v tej ziadosti, ak som tomu dobre rozumela....a inak dakuejm za info
ivka70
31.08.14,13:48
Je dosť veci, ktoré Zákonník prace slobodným matkám umožňuje nad rámec iných pracovníkov...