revo
31.08.14,19:32
Zdravím Vás!

Potrebujem poradiť. Chcem reklamovať počítačovú myš, ktorú mám 32 mesiacov. Výrobca myši na ňu poskytuje záruku 36 mesiacov (uvedené ako na obale, tak aj na jeho stránke). Predajca myši ma odkázal priamo na autorizovaný servis, avšak s tým, že po 24 mesiacoch je to už na moje náklady. (V poslednej vete musím opraviť, že sa malo jednať o náklady na prepravu)

Autorizovaný servis sa nachádza až v Poľsku a na svojej stránke má v podmienkach pre mňa niekoľko zásadných "ale".
Požaduje potrvdenie o tom, že myš pochádza od oficiálneho distribútora pre SR. Ja mám však iba doklad o kúpe a nie som schopný potvrdiť alebo vyvrátiť, či predajca nakupoval od oficiálneho distribútora.
Ďalším "ale" je, že v prípade, že sa bude jednať o mimozáručnú opravu, budú účtované náklady na dopravu a opravu.

Ja sa obávam, že by tak mohli urobiť na základe prvého spomínaného "ale". To by mohla oprava predražiť aj na pôvodnú cenu myši a stratilo by to pre mňa zmysel. Myš nebola lacná, inak by som to neriešil.

Je to skutočne tak, že predajca so mnou už reklamáciu po 24 mesiacoch riešiť nemusí, napriek tomu, že výrobca poskytuje záruku 36 mesiacov? Viem, že v ČR je to po úprave legislatívy tak, že reklamáciu (aj nadštandardnú) je povinný riešiť predajca. Neviem ale ako je to u nás.

Ďakujem za odpoveď alebo rady ako postupovať ďalej.

Doplnenie: Obrátil som sa teda na autorizovaný servis (s tým, že risknem platbu za dopravu). Myš vyzdvihol kuriér vyslaný zo servisu. Myš opravili a zaslali naspäť bez zaúčtovania nákladov (čo mi ale celú dobu nebolo jasné, či účtované budú alebo nie). Takže nakoniec to bolo vybavené kladne.

Stále by ma ale zaujímalo, ktoré z tvrdení čo tu padlo je skutočne správne. Prišla mi aj jedna odborná odpoveď. Aj keď ani z tej mi nie je odpoveď úplne jasná. Píše sa tam, že voči spotrebiteľovi je právne zodpovedný predajca. Že ak výrobca alebo predajca poskytne záruku nad rámec zákona, tak sa stáva právne záväzná, no môže mať pozmenené podmienky. A ďalej, že predajca je povinný poskytnúť predávajúcemu informácie o záruke tak, aby boli zrozumiteľné a jasné, a spotrebiteľ nemohol byť uvedený do omylu.
kopretinka
31.08.14,17:39
v prvom rade by som sa opýtala predajcu.
revo
31.08.14,17:42
Ako píšem, na predajcu som sa obrátil v prvom momente. Ten ma však odkázal na spomínaný autorizovaný servis s tým, že znášam náklady.
jelalim
31.08.14,17:51
Predajca predal tovar ku ktoremu poskytol zaruku 36 mesiacov. Ja by som tym otravoval predajcu... nech to tam posle on.
Chobot
31.08.14,17:56
V akej hodnote je ta myš?
kopretinka
31.08.14,17:57
ale za opravu by si nemal platiť,veď ešte neubehlo 36 mesiacov od kúpy,tak prečo píšeš,že by sa jednalo o mimozáručnú opravu? otravuj predajcu,žiadaj,nech ti prredloží reklamačný poriadok,toto tam musí mať predsa riešené.
revo
31.08.14,18:00
Stála cca 40 €, ale je to dôležité?
Chobot
31.08.14,18:09
No keby stála nejakých 5 - 10 eur, tak ja by som sa kvôli tomu nenamáhal s nejakou reklamaciou.

Z napísanèho mi ale vychádza, že záruku dal výrobca, nie predajca. Predajca ti poskytol štandardnú dvjročnú záruku. Tú 3 ročnú si musíš uplatniť u výrobcu alebo v jeho autorizovanom servise. Predajca s tou predĺženou zárukou nemá nič spoločné.
revo
31.08.14,18:09
Ja mám reklamačný poriadok pripnutý priamo k bločku. Je tam len, že dĺžka záruky je 24 mesiacov. Nehovorí sa tam o situácii, ak výrobca poskytuje dlhšiu záruku.

Musím opraviť čo som napísal vyššie - malo sa jednať o náklady na prepravu.
revo
31.08.14,18:17
Ak by stála toľko, tak by som kvôli tomu ani ja nemrhal časom. Problém s autorizovaným servisom vidím v tom, že vo svojich podmienkach požaduje potvrdenie o tom, že myš pochádza z oficiálnej distribúcie pre SR.
Peggynka
31.08.14,18:54
Ak máš len doklad o kúpe a nevyžiadal si si záručný list,kde by bola uvedená záruka 36 mes. a podmienky,tvoje práva sú len také,ako sú uvedené v OZ,t.j. 24 mes.Funguje to tak,že predajca to kúpil v Poľsku a záruka platí len v Poľsku.Ak by si výrobcovi bol schopný uviesť kód výrobku (nie EAN !) on by podľa čísla vedel,či je výrobok určený pre slovenský trh,pretože to z neho vyčíta.Pri nákupoch sa dožadujem záručného listu,návodu v slovenskom jazyku,informácie o zmluvnom servise (to si aj overujem v servise,či to je pravda) a pokiaľ mi predajca povie,že výrobok zašlem jemu,tak je jasné,že je to len šmelinár,ktorý využíva kurzové rozdiely a od seriózneho predajcu má ďaleko.Obávam sa,že toto je aj tvoj prípad.
Teraz som si všimla tvoj príspevok o 21:09,takže zabudni na záruku od výrobcu - 36 mes.
revo
31.08.14,20:30
Tak si ma nepotešila. Doteraz som bol v tom, že stačí, že to výrobca uvádza na obale/na stránke bez toho, aby som to musel mať potvrdené v záručnom liste. Dokonca to uvádza na stránke aj predajca, avšak ako záruku u výrobcu. Ako záruku u predajcu uvádza len 2 roky.

(§ 620 - (1) Záručná doba je 24 mesiacov. Ak je na predávanej veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred uplynutím tejto lehoty.)
Peggynka
01.09.14,06:56
Lenže lehota na použitie nie je záručná doba! U nás je pomerne rozšírené u predajcov,že si priplatíš (tsss...) predĺženú záručnú dobu,ale pre mňa to je len lotéria,buď sa to pokazí alebo máš šťastie a výrobok uvedené obdobie prežije :eek:V tvojom prípade to,že predajca uvádza na svojej stránke 36mes. záruku od výrobcu,je len marketingový ťah a mnohí ľudia na to skočia;výsledkom je terajší stav.Keby sme šli ale do dôsledkov,možno by sa to dalo brať ako verejný prísľub,len neviem,či jeho postup (posun na výrobcu) je v súlade s jeho povinnosťami voči tebe.Z jeho strany je to vychytávka...
revo
01.09.14,07:53
:/ , tak sa skúsim ešte obrátiť na spomínaný autorizovaný servis, prípadne výrobcu. Vďaka za odpovede. Mimochodom, čo je teda myslené lehotou na použitie?
Peggynka
01.09.14,08:08
V rýchlosti primitívny príklad:ak je na kelímku s kozmetikou napísané že použiteľné do 1/2017,tak platí táto informácia,nie 24mes. záručná doba.
Gabi03
01.09.14,09:27
lenže on kupoval od predajcu, nie výrobcu. ak myš ostane neopraviteľná, nebude si nárokovať vrátenie peňazí od výrobcu, ale predajcu a následne predajca od výrobcu. od servisu nie je zvláštne, že vyžaduje potvrdenie (mohol by vyžadovať aj priamo od predajcu, resp. reklamácia sa mala vybaviť cez predajcu), ak by myš nebola kupovaná od autorizovaného distribútora, náklady na opravu by mu zrejme už nikto neuhradil.
Peggynka
01.09.14,10:19
Ja sa v zásade bavím s predajcom;ten je mojim partnerom a pokiaľ by ma nejaký predajca odkazoval na výrobcu,tak by to schytal...pre mňa je podstatné,čo píše predajca,lebo to je prakticky kúpno-predajná zmluva a nie ponuky výrobcu,aby zvýšil odbyt svojich výrobkov a ide to všetko mimo obchodného zákoníka.Na stránke výrobcov sa dočítaš,kto je ich oficiálnym predajcom na SK a s takým potom môžeš uzatvárať kúpno-predajné zmluvy a on ti môže poskytnúť nadštandartné podmienky od výrobcu,nie šmelinár,ktorý ťa odkazuje na výrobcu :eek:
misoft
01.09.14,11:35
Peggy - to "priplatenie" - ono to funguje! No postup je už zložitejší - do 24 mesiacov sa obraciaš predajcu - pretože on je tvoj obchodný partner. Po tejto dobe (ak je predĺžená záruka) - je len sprostredkovateľom - prevezme a predošle ďalej -servisu, výrobcovi..... a ten už na základe toho koná....
misoft
01.09.14,11:39
24 mesiacov je partner - potom už nie je nič. Vtedy sa obraciaš na servis, výrobcu.... niekedy ti v tom ale môže ten predajca pomôcť.
Peggynka
01.09.14,11:45
To by ale musel byť seriózny predajca a nie títo,čo sa tu vyrojili...pre mňa,ak nemá kamennú predajňu,už je šmelinár...taká je moja skúsenosť :D
revo
01.09.14,12:11
Kamenných predajní má niekoľko, aj keď iba v 2 mestách. Nie je to malý predajca kdesi za rohom. Reklamáciu som už cez nich riešil, vždy to však bolo vrámci 24 mesačnej záručnej doby. Že je na myš záruka od výrobcu 3 roky, som zistil až keď som hľadal doklad o kúpe. Otázku som položil preto, aby som vedel či som v práve. Situácia by bola iná, ak by bol autorizovaný servis na Slovensku. Bohužiaľ u IT komponentov je to niekedy tak, že jeden servis zastrešuje aj niekoľko krajín.
Peggynka
01.09.14,12:26
Musel by mať dohodu s výrobcom na predĺženej záruke a tebe by ju dal do záručnej doby.Keďže tak neurobil,máš to len v rámci OZ.
viktorviktor
01.09.14,13:16
z tejto adresy sa prepracuješ na Európske spotrebiteľské centrum Poľska, môžeš im napísať, možno poradia
http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_sk.htm
Peggynka
01.09.14,13:49
Ja viem,že funguje :) ,len si tak v obchode potom pomyslím:žeby vyberal za tie peniaze z toho "kurvítka"? :D ...vidýš,drbnutá som :eek:
misoft
01.09.14,16:03
:D:D:D - kurvítka -sú všade.....;)
byverine
02.09.14,14:16
to nie je pravda...predajca mu dal záruku 24 mesiacov, výrobca garantuje 36 mesiacov. Musí sa obrátiť jedine na výrobcu myši, predajca s tým nemá nič.
byverine
02.09.14,14:30
No ako vidím, ani sa nečudujem, že potom ľudia kade-tade ohovárajú solventných predajcov :( ....
Pracujem v tomto odvetví, ale z iného pohľadu - ako veľkoobchodný partner (teda medzi predajcom a výrobcom). Ale ako spotrebiteľa by ma teda nenapadlo ísť po 24m reklamovať tovar k predajcovi, keď mi výrobca vytlačí na nejaký obal záruku 36m. Čo s tým preboha má predajca?? :confused: Bombardovať jedine výrobcu :cool:- avšak, mohlo to byť podmienené zaregistrovaním výrobku pri zakúpení na stránke výrobku, aby ste dostali takúto predĺženú záruku na výrobok :--- - toto sa vyžaduje väčšinou vždy pri predĺžených zárukach :)
Peggynka
02.09.14,15:39
Prepáč,unikla mi súvislosť medzi zadanou otázkou a "solventným predajcom" :eek:
byverine
03.09.14,06:44
Musel by si s tým pracovať nezávisle. Bolo to na margo toho, ako čítam vyššie, posielajú ho za predajcom, aby obťažoval predajcu.Jsné, že to nemusí riešiť, a ako poznáme ľudí na SR : nechce riešiť - nekupujte tam nič !
Stačí čítať komentáre na heureke...
revo
25.09.14,14:42
vďaka za tip, tam som síce nepísal, no môže sa raz hodiť
revo
25.09.14,14:50
S týmto veľmi nesúhlasím. Spotrebiteľ uzatvára zmluvný vzťah s predajcom a ten s výrobcom. Ak teda ak výrobca niečo garantuje, tak to má byť garantované naprieč reťazcom - spotrebiteľ -> predajca -> výrobca. Môžu byť situácie, kedy je obrátenie sa na výrobcu veľmi náročné/takmer nemožné (a tá moja na tom až tak zle nebola). Neviem, či je to nejak právne ošetrené ale mám informáciu, že v ČR to takto už je.