globus111
01.09.14,07:49
Chcem si zamestnať zamestnanca na 20 hodín mesačne - bude pracovať 1 hodinu denne - upratovať prevádzku. Doteraz som pracovala len z dohodami -BPŠ bez platenia zdrav. poistenia, preto sa chcem uistiť aby som nezabudla na najakú povinnosť. Na DU som prihlásená ako zamestnávateľ - tam predpokladám budem naďalej podávať prehľad ako pri dohode. Na SP som prihlásená ako zamestnávateľ - tam si len elektronický prihlasim zamestnanca a budem mesačne podávať výkaz. Predpokladám, že potrebujem poriešiť už len zdravotnú poisťovňu...nezabudla som na nič? Ide mi aj o to aby som ho na zdr. poisťovňu prihlasila a viac to neriešila príhlaškami a odhláškami ako pri dohode ak nerobí denne - čo v prípade ak by som ho zamestnala len na 10 hodin mesačne? Prihlásim ho a potom je už pri zamestnancovi pre mňa dôležitý VZ na platenie odvodov? Posledna otázka - na akú dovolenku má nárok?
KEJKA
01.09.14,06:39
pri dohode nie je nárok na dovolenku.
na túto prácu máš niekoho iného než študenta? Preto ZP?
Ak bude na dohodu pracovať denne hoci aj pol hodiny, tak má súvislú prácu 5 dní v týždni a ZP máš vyriešené jednou prihláškou.
globus111
01.09.14,06:59
chcela som to poriešiť pracovným pomerom - nejde o študenta. Chcela som pracovný pomer hlavne kvôli ZP - aby som nemusela robiť prihlášky a odhlášky. Tak aby som sa tomuto vyhla a vyriešila to jednou prihláškou môže pracovať aj na dohodu? Práca môže byť aj 0,5 hodiny denne počas pracovných dni? Bude to takto v poriadku? V ZP je potom mesačne dôležitý VZ z ktorého platím odvody? Nie je tam stanovené minimum z ktorého treba platiť? Tak by to bolo pre mňa asi tým pádom jednoduchšie - formou dohody.
mondes
01.09.14,07:20
globus111 (Dnes 09:59) chcela som to poriešiť pracovným pomerom - nejde o študenta. Chcela som pracovný pomer hlavne kvôli ZP - aby som nemusela robiť prihlášky a odhlášky. Tak aby som sa tomuto vyhla a vyriešila to jednou prihláškou môže pracovať aj na dohodu? Práca môže byť aj 0,5 hodiny denne počas pracovných dni? Bude to takto v poriadku? V ZP je potom mesačne dôležitý VZ z ktorého platím odvody? Nie je tam stanovené minimum z ktorého treba platiť? Tak by to bolo pre mňa asi tým pádom jednoduchšie - formou dohody.


Ćo sa týka ZP, nemusíš ho kvôli tomu prihlasovať ako zamestnanca, t.j. na pracovnú zmluvu. Môžeš ho prihlásiť aj na dohodu, ale s tým, že bude u teba pracovať 5 dní v týždni, aj keď len hodinu. Prihlášky a odhlášky by si musela riešiť v prípade, ak by dotyčný pracoval len napr. 3 dni v týždni, tak na ostatné 2 by si ho musela odhlásiť. A by bolo jedno, či ide o zamestnanca alebo dohodára.
Takže ešte raz. Ak bude pracovať celý týždeň, aj keď len 1 hodinu denne, tak ho na začiatku dohody prihlásiš a na konci odhlásiš tak, ako v SP. Čo sa týka SP a DU píšeš správne.
ivka70
01.09.14,08:07
Ale v zmluve mu uved denný alebo týždenný pracovný cas, nie mesačný.
globus111
01.09.14,18:45
Môže to byť aj 0,5 hodiny denne? Alebo minimálne je hodina? Ide o upratovanie malinkej prevádzky - jednej miestnosti
ivka70
01.09.14,19:00
Môže byt aj 1/2 hodiny denne
Iwett
04.05.16,07:48
Na 0,5 hod denne môže byť aj pracovný pomer?
avalik
04.05.16,09:25
a preco by nemohol byt? ak to zakon vyslovene nezakazuje, je to mozne