Stramak
01.09.14,09:34
Zdravim,
Nakolko som sa nikde nedopatral k takejto informacii rozhodol som sa spytat tu.

Planujem dovazat tovar od dodavatela z polska,nemecka, za ucelom nasledneho predaja na SVK. Tento tovar bude objednavavany prostrednictvom internetu, kde zaplatim za tovar aj postovne(kuriera). Som SZCO, neplatitel DPH. To ze sa nepotrebujem registrovat na DPH pokial nedoveziem tovar nad 14000 eur uz viem.

Ale co s postovnym? Dodavatel bude zasielky posielat kurierom. Je toto oslobodene od DPH? alebo sa musim registrovat ako platitel dph pretoze sa jedna o nadobudnutie sluzby z ineho clenskeho statu? Alebo je to zahrnute v tych 14000? Alebo sa jedna o zasielkovy predaj?(ten by vsak bol iba v pripade ze doprava by bola hradena dodavatelom).Alebo ako mam postupovat v taktomto pripade.
Za odpovede vopred dakujem, a ak som vytvoril temu duplicitne tak sa ospravedlnujem, ale moj priapd som nenasiel
a_je_to
09.09.14,11:31
Od DPH sú oslobodené tuzemské zásielky slovenskej pošty, nie kuriérska služba. Ak sa objednáva tovar, vrátane dopravy, tak doprava je vyčíslená ako zložka obstarávacej ceny, ktorú zabezpečuje dodávateľ. To isté píše § 23 ZoDPH. Že základ pri nadobudnutí sa určí podľa § 22 a tam je súčasťou aj preprava. Iné by bolo, keby si po tovar objednal inú dopravu, ktorá by bola fakturovaná osobitne. To by už bola služba. Ale ak tovar platíš kuriérovi spolu s dopravou na jednom doklade, tak je to iba nadobudnutie tovaru. Nie osobitne tovaru a osobitne dopravy. Dopravu si objednal a hradí dodávateľ, ty hradíš iba tovar v mieste nadobudnutia.
martinez
09.09.14,16:33
ahoj, moj nazor je taky, ze sa jedna o zasielkovy predaj, lebo
1/ nemas pridelene IC DPH
2/ tovar je odoslany dodavatelom resp. na jeho ucet (§6,5). To, ze na fakture od dodavatela je vycislena samostatne doprava nemeni nic na veci, ze ten tovar bol dodavatelom resp. na jeho ucet odoslany.... dodavatelovi zaplatis celu fakturu, ktora obsahuje tovar aj dopravu... Ty nezabezpecujes prepravu!

zaver: nemusis sa registrovat pre DPH a nerobis samozdanenie.... nejedna sa o nadobudnutie sluzby z ineho clenskeho statu (kurier)