lucy164
02.09.14,09:37
Dobry den
manzelka nastupuje do prace a manzel chce poberat matersku kym dieta nedovrsi 3 roky cca 2 mesiace,...manzel je v pracovnom pomere je nemocensky poisteni viac ako 270 dni, manzelka si zrusila rodicovsky prispevok..v tomto pripade ide otec na rodicovsku ci matersku dovolenku? materska sa spaja s materskou dovolenkou? a rodicovsky prispevok s rodicovskou dovolenkou?
Tweety
02.09.14,09:45
AJ matka môže popri práci poberať RP, nemusí ho prepísať na manžela.
lucy164
02.09.14,09:57
ano ale oni chcu poberat matersku na otca cize otec ide na matersku dovolenku?
Tweety
02.09.14,09:58
Ako môže na skoro trojročné dieťa poberať materskú? Veď žena bola už na rodičovskej nie MD.
lucy164
02.09.14,10:00
ale ved je moznost ze obaja rodicia na dieta mozu poberat matersku
Tweety
02.09.14,10:00
mýliš si pojmy M a RD. Takže ak chce, bude poberať muž ale nie materskú,
lucy164
02.09.14,10:00
Tweety
02.09.14,10:02
ak che muž odísť z roboty na RD musí zamestnáv. požiadať o RD, inak bude normálne pracovať a čerpať RP
ivka70
02.09.14,10:16
Otec ide na matersku (aj peniaze vyplaca Socialna poistovna a nie UPSVaR, ten vyplaca RP), nastupit na nu moze 6 tyzdnov po narodeni dietata, najneskor do jeho 3 rokov a MD mu trva max. 28 tyzdnov.
Matka skutocne nemoze v tom case poberat RP.
Pocas MD ma otec napr. narok na dovolenku, tento cas sa pocita ako odpracovany.
lucy164
02.09.14,10:31
dakujem potvrdili ste mi moje informacie :)
ivka70
02.09.14,11:46
samozrejme plati, ze o nastup na MD ziada mesiac dopredu pisomne podla ZP
veronikasad
02.09.14,12:43
Manžel bude žiadať zamestnávatela o poskytnutie rodičovskej dovolenky v zmysle § 166 odst. 1 ZP


§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
Na začiatok

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

------
Píšeš, že splňa podmienku 270 dní nem. poistenia, preto ak preruší zamestnanie z titulu RD v zmysle horecitovaného paragrafu, vznikne mu nárok na materské, ktoré mu bude vyplácať SP. Tlačivo "Žiadosť o materské" si treba vyzdvihnúť v pobočke SP.