SEID
02.09.14,14:49
Dobrý deň,

prosím o radu.

Chcel by som dovážať z Číny šperky, viac menej bižutériu.

Chcem sa opýtať ako postupovať keď dovozca bude DHL a suma objednávky prekročí 150€. Viem, že už treba zaplatiť aj clo, ale aj daň.

Nikde neviem nájsť tabuľku, alebo zoznam produktov, či sa clo vzťahuje aj na takýto tovar.

Ďalej neviem, ako postupovať s colným úradom, treba dať popredu vedieť, že tovar dorazí? Aké papiere ku tomu budem potrebovať keď som FO neplatca DPH?

Ako sa to bude následne účtovať?

Ďakujem
Braňo
02.09.14,13:25
áno, platíš aj clo aj dph a pozri si colný sadzobník.
globalpartner
02.09.14,13:27
Na každý obchodný tovar pochádzajúci z priestoru mimo EU nad 22 EUr sa vzťahuje povinnosť ho dodaniť DPH a nad 150 EUR zatažiť clom ktoré je max 12 % a jeho výška sa určí podľa zadelenie do klasifikácie.

Ak Vám to bude chodiť DHL táto automaticky pod dohľadom colníkov tovar zadrží vo svojom colnom sklade a po dohode s vami všetko vybavý aby bol tovar prepustený do voľného režimu (po zaplatení cla a DPH/

Budete potrebovať okrem iného aj EORI číslo info na https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/clo-obchodny-tovar/EORI

Zaplatené Clo aj DPH je nákladová položka aj u neplátcov DPH- pozor na limit k povinnej registrácii k DPH.
jelalim
02.09.14,13:52
Ak ti to pride cez DHL, tak ked to pride na SK tak Ti zavolaju a budu ta tlacit do toho aby si im dal splnomocnenie na preclenie zasielky. Oni Ti to preclia, a o najaky den alebo dva donesu. Clo, DPH a poplatky spojene s preclenim zasielky budes platit priamo kurierovi v hotovosti ked to donesu.
Samotne clo je takmer vzdy zanedbatelna suma z ceny tovaru 0,5-4% v extremnych pripadoch 8-10%, DPH je z ceny tovaru, DPH uctuju aj na zaplatene postovne DHL. Najvyzsia polozka je za to, ze ti to niekto (DHL) preclil a zastupoval ta pred colnikmi.
SEID
02.09.14,14:44
Aha, takto to je...
Nedá sa nejako obísť to, aby to preclievalo DHL za poplatky?
Žeby som si to preclil ja po dohode s colníkmi?

Koľko bývaju poplatky pri zastupovaní kurierskou spoločnosťou pri asistovani?
SEID
02.09.14,19:06
Dobrý večer, ďakujem za reakciu ale ako jelalim písal, DHL si účtuje poplatok zato, že mi to preclia, neviete mi povedať aké sú poplatky?
globalpartner
02.09.14,19:19
Co tak sa opytat priamo. DHL?