Lukas8719
02.09.14,17:35
misoft
02.09.14,15:57
Nesmieš demontovať. Je to jeho majetok (i keď na tvojom pozemku). Písomne ho vyzvi, aby z tvojho pozemku budovu odstránil, pretože je na ňom neoprávnene. Ak nebude súhlasiť, zašli mu doporučene (aby si mal doklad) návrh na nájomné za zabratý pozemok.
Ak nebude akceptovať, podať na súd žalobu na vypratanie pozemku.
Ale tej búdy sa nesmieš ani dotknúť!
arizona
02.09.14,16:06
A ako sa tam ta budova dostala? Ako si na to prisiel, ze je na tvojom pozemku? Dal si malo info...ale aj tak mu nemozes siahnut na jeho majetok
Lukas8719
02.09.14,16:32
Je to darovany pozemok a cast tej hospod. Budovy vlastni moja stara mama ona s buranim casti suhlasi lebo to ohrozuje nas dom s buranim a upravovanim nesuhlasia jej deti ale ona je majitel pozemku i tym padom budovy , budova je vlastne ciernou stavbou bez povolenia.
misoft
02.09.14,19:07
Lukas8719 - nabudúce, ak chceš radu, dávaj všetky potrebné informácie, pretože takto moja odpoveď bola viac-menej nanič.
Čo sa majiteľa budovy týka - on môže o svojom majetku rozhodovať. Takže ak stará mama sa rozhodne zbúrať a dá ti to i na papieri - búraj. A jej deti je do toho nič. Nie je to ich majetok!
A čo sa budovy týka - je možno čierna stavba, ale zisti si na katastrálnych mapách, či tam táto budova nie je zaznačená - potom budeš potrebovať búracie povolenie.
arizona
02.09.14,20:29
Pises, ze majitel suhlasi, tak kde je problem? Suhlasy nikoho ineho nepotrebujes.
Lukas8719
03.09.14,04:38
Super teda ja si postavim dom, chatu, garaž kde sa mi zachce a potom ako majitel pozemku pride na to ze tam ma ciernu stavbu mi nemoze nic? To je chore
právnik-probono
03.09.14,06:47
Je potrebné sa obrátiť na príslušný stavebný úrad obce alebo mesta, ten má právo podľa zákona nariadiť odstránenie stavby, pokiaľ je v deštrukčnom stave a ohrozuje susednú nehnuteľnosť.

Vo vašom prípade navyše ak sa jedná o stavbu postavenú bez stavebného povolenia a vlastník stavby nepreukáže stavebnému úradu v dodatočne udelenej lehote, že stavba nie je v rozpore s verejnými záujmami a nepredloží požadované doklady k stavebnému konaniu, stavebný úrad môže (mal by) rozhodnúť o odstránení stavby postavenej bez právoplatného stavebného povolania (tzv. "čierna stavba") aj v prípade, ak stavba neohrozuje susedný pozemok.

Ak zlyhajú horeuvedené kroky, je potrebné sa obrátiť na súd žalobou o vypratanie časti pozemku a odstránenia stavby.
misoft
03.09.14,06:50
Žiaľ - je to tak. Veď sa len pozri na prípady v romulánskych osadách. Murované chatrče - a nemohli zbúrať, lebo to bol ich majetok, i keď na cudzom pozemku. A keď sa niečo búralo, tak len na príkaz súdu.
Inak - postup bol uvedený - a i nižšie je napísané podobný návod. Jednoducho - sám z vlastnej vôle nemôžeš nič búrať, najmä ak to tebe nepatrí....
taiko
03.09.14,06:50
majitelom je babka a s buranim nesuhlasia jej deti, teda Tvoji rodicia, ci strycovia a tety?
arizona
03.09.14,06:54
Trochu to komplikujes. Ta stavba sa nepostavila behom dna a urcite mas malo informacii,kde sa tam vzala. Ked si to zistis,budes mudrejsi. Pravdepodobne prv boli pozemky inak podelene medzi majitelmi,prv si susedia robili casto ustupky aj bez uradov,napr.jeden dovolil postavit sopu vpredu,druhy sused za odplatu vzadu a pod. Prv ludia nepotrebovali tolko uradov ako dnes,dohodli sa zvacsa ustne. Akurat v dnesnych casoch pri zmene majitelov vznikaju problemy...
Erzebeth
04.09.14,22:59
Ak stará mama súhlasí, napíšte papier, ten ti podpíše, overeným podpisom a je to. Ak vlastník súhlasí. môžeš búrať.
Je bohužiaľ pravdou, že stavbu na svojom pozemku musí vlastník strpieť a majiteľ stavby, spravidla načierno postavenej je chránený zákonom. Logiku to nemá, ale čo už má. Inak s búraním bez súhlasu majiteľa stavby má misoft pravdu.
clen
09.09.14,07:50
nemozes, do uvahy prichadza postup podla § 135c obč. zákonníka, prípadne odstránenie stavby podľa stavebného zákona (v prípade že ide o stavbu bez povolenia staveb. uradu).