elisaj
03.09.14,07:36
Dobrý deň vedel by mi niekto poradiť ako zatepliť sokel a čím? Aký materiál presne použiť?Aké lepidlo a tak proste celý postup? Ďakujem
TomasHC
04.09.14,07:29
petermikuláš
08.09.14,20:46
Tomáš, on sa pýtal na zateplenie sokla na staršom dome a to je niečo úplne iné ako na novom. Nemyslím si, že si mu práve týmto nejak pomohol. Hladať v gúgli vie dnes každý, ale dobre poradiť málokto.
dmc
09.09.14,04:57
treba najprv viac informacii - aky je sokel vysoky. Ci je dom podpivnicený. Treba prezriet zaklady domu ci steny netahaju vlhkost alebo su suche. Na zaklade tychto udajov treba zvazit dalsie riesenie. Idealne je obliadka priamo na mieste.

zakladne info je aj tu http://mojdom.zoznam.sk/cl/10052/1409581/Co-by-ste-mali-vediet-o-zatepleni-sokla
buchač
09.09.14,05:29
Dobrý deň vedel by mi niekto poradiť ako zatepliť sokel a čím? Aký materiál presne použiť?Aké lepidlo a tak proste celý postup? Ďakujem

Nejaký lepšejšejší murár určite.
Podľa otázok sa dá predpokladať, že ten cokel chceš/te robiť svojpomocne
Tento postup fakt nedoporučujem.
TomasHC
09.09.14,05:41
Tomáš, on sa pýtal na zateplenie sokla na staršom dome a to je niečo úplne iné ako na novom. Nemyslím si, že si mu práve týmto nejak pomohol. Hladať v gúgli vie dnes každý, ale dobre poradiť málokto.
Hľadať v googli nevie takmer nikto... Buď je lenivý, ale IT nepobozkaný. Vieš koľko bežných uživateľov otvára webstránky tak, že ich napíše do "gúglu" aj s www. a potom klikne na prvý výsledok...? cca 30%, a to mám info z prvej ruky, zo štatstík Google Analytics a z ne-IT webu s cca 4000 unikátnymi návštevami denne.
petermikuláš
09.09.14,06:07
tak to potom sorry Tomas, toto som nevedel, zase som o niečo múdrejší, domnieval som sa, že sme gramotnejší
petermikuláš
09.09.14,06:21
inak som dosť presvedčený, že tu serióznu odpoveď na tému zateplenia sokla na staršom RD nedostane. Sám som tu kedysi riešil túto tému http://www.porada.sk/t183989-odvetrany-sokel.html a odpovede boli ........ čo sa týka odvetrania sokla, presviedčali ma tu stavbári ako lapejko a pod. ....radšej pomlčím, sám som vtedy prelúskal hodiny, dni a týždne za netom, kým som sa dopátral odpovedí, avšak skončil som na zahraničných fórach
zadávateľovi témy odporúčam čítať zahraničné stavebné fóra a tam zistí, že to čo sa u nás mnohým stavbárom javí ako nemožné resp. zbytočné /mám na mysli odvetrávanie sokla/ je úplne bežná a samozrejmá vec
k rekonštrukcii staršieho domu treba pristupovať úplne inak ako k výstavbe nového
Oliwa
09.09.14,07:57
treba najprv viac informacii - aky je sokel vysoky. Ci je dom podpivnicený. Treba prezriet zaklady domu ci steny netahaju vlhkost alebo su suche. Na zaklade tychto udajov treba zvazit dalsie riesenie. Idealne je obliadka priamo na mieste.

zakladne info je aj tu http://mojdom.zoznam.sk/cl/10052/1409581/Co-by-ste-mali-vediet-o-zatepleni-sokla
Chýba info, z akého materiálu ten sokel je - kameň, betón, tehla... A ak je podpivničený, či sú tam aj okienka alebo nie, či je s nejakým vetraním alebo bez vetrania...
lapejko
12.09.14,20:24
inak som dosť presvedčený, že tu serióznu odpoveď na tému zateplenia sokla na staršom RD nedostane. Sám som tu kedysi riešil túto tému http://www.porada.sk/t183989-odvetrany-sokel.html a odpovede boli ........ čo sa týka odvetrania sokla, presviedčali ma tu stavbári ako lapejko a pod. ....radšej pomlčím, sám som vtedy prelúskal hodiny, dni a týždne za netom, kým som sa dopátral odpovedí, avšak skončil som na zahraničných fórach
zadávateľovi témy odporúčam čítať zahraničné stavebné fóra a tam zistí, že to čo sa u nás mnohým stavbárom javí ako nemožné resp. zbytočné /mám na mysli odvetrávanie sokla/ je úplne bežná a samozrejmá vec
k rekonštrukcii staršieho domu treba pristupovať úplne inak ako k výstavbe nového

Normálne by som ti za toto mal dať mínusku, ale radšej odpoviem, to čo som ti radil pred dvomi rokmi obstojí aj za dvadsať, vychádzam zo skúseností, ktoré môžem doložiť fotkami realizácií aj fotkami porúch, internet je plný aj blbostí, ja si pravidelne za svoje kupujem odbornú literatúru, ktorú bežne používam v praxi aj požičiavam zákazníkom.
Odvetrať zateplenie popod izolant je sprostosť a ak tomu neveríš, nemáš čo robiť na stavbárskom fóre ako poradca a zavádzať naivných a neskúsených stavebníkov, ja sa svojou prácou živím a nesiem plnú zodpovednosť za svoje rozhodnutia na každej stavbe, nie som anonynmý pisálek, moje iniciály, web a zdokumentované stavby sú verejne prístupné, takže si vyprosím takéto znevažovanie!
petermikuláš
12.09.14,20:59
klídek, klídek, nejak si sa popudil z toho môjho textu a to som tam pritom nič konkrétne nenapísal, takže klídek, v tom texte som mal na mysli ten kabát o desať čísel väčší, čo som si mal obliecť, nikto Vám tu nebere Vaše odbornosti, ktoré ponúkate zákaznikom a nesiete za ne aj zodpovednosť, nikto Vás tu nehaní, len som naznačill, že svet je aj pestrejší a nie je len o tom čo vieme v danej chvíli my.
Inak len tak pre zaujímavosť práve to odvetrávanie popod izoláciu som konzultoval s viacerými odborníkmi zo stavebníctva a zistil som, že sa to robí. Napr. v Nemecku je to vraj bežná vec /hovoril mi jeden zo stavebnej fakulty, ktorý tam prednáša/, takže s tým väčším kabátom to zrejme nebude až taká hovadina. Ono tí nemci zas takí tupci nie sú.

A "nevyprosujte si tu žiadne znevažovanie" lebo nikto Vás tu neznevažuje. Práve toto je dosť zaujímavá rekcia, že som o Vás nič negatívne nepovedal a vyskakujete tu jak neviem čo. Ešte raz opakujem, to že Vy robíte nejaké postupy o ktorých viete /a kľudne a zrejme ich robíte dobre/ ešte neznamená, že iné postupy o ktorých padne zmienka sú hneď odsúdeniahodné, A priznám sa áno, predsa len mi niečo vadilo na tom Vašom minulom príspevku /čo ste mi napísali o tom kabáte/ a to je radikalizmus, ktorý som z toho cítil. Nič viac, nič menej.

A predsa len, ešte niečo, nedá mi pri tom Vašom výhražnom tóne, ktorý ste tu na mňa predviedli: Vy mi nebudete hovoriť "že nemám tu čo robiť na stavebnom fóre". Ak mi to napíše admin, bez slova sa z tejto stránky poberiem.
lapejko
13.09.14,20:44
Tak dobre ukľudnil som sa, ja informácie a skúsenosti posúvam ďalej, ak máš info o takýchto revolučných postupoch, posuň ich tiež...
Väčšinou pracujem s nemeckými technol´giami, ktoré u našich stavbárov a stavebníkov nie sú veľmi populárne, viď moje príspevky o Multipore, Penefole a Schlueters-systems.
Pred týždňom som sa motal pri jednom teste vzduchotesnosti v rod. dome pred dokončením, merania s dymovnicou ukázali konkrétne miesta, ktoré treba dotesniť, aby rekuperácia vzduchu mohla fungovať ako má. Pýtal som sa technikov aký najhorší dom už mali, hneď si spomenuli s úsmevom na dom s dutej tehly typu Porotherm kde im mašina hneď vypla a vypísala: ZAVRITE OKNÁ! Dom bol zvonku zateplený EPS bodovým lepením a zvnútra obložený lepeným sadrokartónom, škáry v murive asi vôbec neuzavreté...
Ak takýto prievan dokáže urobiť jeden ventilátor s priemerom 40 cm pri nízkych otáčkach, čo s tým spravia zimné vetry?!