zifcak
03.09.14,09:08
môže moja dcéra navštevovať MŠ celý deň,keď ja som evidovaná na soc.poisťovni -ako opatrovanie dieťaťa do 6rokov?Odvody do poisťovní platí za mňa štát?
avalik
03.09.14,08:09
Dôchodkové poistenie len za týchto podmienok:


Fyzická osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov

Aké sú podmienky, aby štát tejto osobe platil poistné na dôchodkové poistenie.

Fyzická osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6 rokov jeho veku, môže byť dôchodkovo poistená ak:

- ona aj dieťa majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky (ak majú trvalý pobyt v SR, môže byť poistencom štátu aj v prípade, ak sa prechodne zdržiava v zahraničí),
- nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec (ani ako dohodár) alebo SZČO,
- nemá priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok,
- nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok a ak
- podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti.

ref: http://www.socpoist.sk/matka---opatrovatel---asistent/55166s


Zdravotné poistenie

Zákon o zdravotnom poistení

(7) Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za

j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,

(10) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa

a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,