Lentilka
18.10.04,13:37
Prosím o radu. Otvorila som si živnosť a chcem účtovať v Alfe. Všetky kolky zakúpené pred začatím živnosti zaúčtujem naraz v jednom VPD a dám naň dátum začatia živnosti /hoci boli nakúpené v priebehu dvoch mesiacov/ a do Peňažného denníka takisto do jedného riadku Výdavok na nákup kolkov a do Réžie? Vlastne všetky náklady vynaložené pred dňom účinnosti ŽL zaúčtujem do Peňažného denníka s dátum vzniku živnostenského oprávnenia? Počiatočné stavy na BÚ a pokladnice si môžem zvoliť ľubovoľne?
Ďakujem.
accad
18.10.04,16:28
Ja by som počiatočné výdavky na zriadenie živnosti dala interným dokladom-výdaj do prevádzkovej réžie. V pokladni nemáte počiatočný stav, iba ak dáte vklad podnikateľa do pokladne a to zaúčtujete príjem pokladňa - príjem neovplyvňujúci základ dane, založenie bankového účtu výdaj pokladňa - priebežné položky a príjem banka-priebežné položky.
Lentilka
20.10.04,10:17
Prosím Vás, to môžem použiť na všetky výdavky na zriadenie živnosti jeden interný doklad s dátum vzniku živnostenského oprávnenia alebo to treba podľa druhu výdavku porozpisovať? Nemôžete mi uviesť konkrétny príklad? Ďakujem.
alexxandra
20.10.04,14:34
Na iterny doklad to doporucujem pekne rozpisat, nejako prehladne,ale do uctovnictva uz potom je to iba jeden zapis - text zriadovacie vydavky, clenenie Prevadzkova rezia.
llenkaa
10.01.05,19:22
Dobrý deň, mohla by som sa nakontaktovať na niekoho kto účtuje v JÚ v Alfe a je z TT?
stefo
16.01.05,23:22
Som z TT, uctujem, ale za experta sa nepovazujem:-) Ak mozem, pomozem, ak neviem tak rovno poviem
marcelaStanakova
17.01.05,05:53
Tiež účtujem v ALFE a som z Trnavy, hádam Ti môžem pomôcť.

Môj email : marcelaStanakova@centrum.sk
anet
14.02.05,10:12
Rad by som sa spytala.

V Alfe tlacim prijmove PD k OF.Chcem vytlacit len prijatu sumu (rozpis DPH maju na fakture)ale stale mi to na PPD hadze aj do ZD 0%. Neda sa to nejako nastavit aby mi to tlacilo len celkovu sumu bez rozpisu?
Opravit to viem len ak dam tlacit kazdy jeden doklad zvlast cez Exel.

S rozpisom ich zas netlacim lebo na PPD nie je halierove vyrovnanie.

Dakujem.
slnko
14.02.05,17:54
Rad by som sa spytala.

V Alfe tlacim prijmove PD k OF.Chcem vytlacit len prijatu sumu (rozpis DPH maju na fakture)ale stale mi to na PPD hadze aj do ZD 0%. Neda sa to nejako nastavit aby mi to tlacilo len celkovu sumu bez rozpisu?
Opravit to viem len ak dam tlacit kazdy jeden doklad zvlast cez Exel.

S rozpisom ich zas netlacim lebo na PPD nie je halierove vyrovnanie.

Dakujem.Prečo Ti to vadí, že tlačí PPD aj s rozpisom DPH? je tam predsa aj celková prijatá suma a je tam aj halierové vyrovnanie - v 0-lovom základe. Ja tlačím aj príjmové aj výdavkové doklady tak ako mi ich ALFA ponúka a je to v poriadku.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
anet
14.02.05,20:53
Ak na PPD urobim presny rozpis podla faktury (ZD,DPH,haliere), potom to zas prepisujem,lebo zvysujem (prip.znizim) ZD o tie haliere aby mi to nedavalo v pen.denniku do Ine ZP.A takto to davam aj zapisovat do evidencie DPH.


Tak dakujem;)
babenko1
14.02.05,20:58
Lebo to potom zasa musim prepisovat,zvysujem (prip.znizim) ZD o tie haliere aby mi to nedavalo do Ine ZP.A takto to davam aj zapisovat do evidencie DPH.
Tak dakujem;)anet.. zbytočne si komplikuješ život....ak účtuješ v alfe, tá ti urobí aj evidenciu DPH... a na nej už naozaj nemusíš nič meniť...
anet
15.02.05,06:45
Ak dam v Alfe autom.dopocitavat ZD a DPH,program mi to jednoducho zaokruhli a moze mi zmenit vysku DPH a tym padom bude rozpis iny ako na OF.A kedze vyska DPH sa nemoze menit,mozem o tie haliere menit len ZD,tak to rozpisujem radsej sama.
slnko
15.02.05,16:57
Ak dam v Alfe autom.dopocitavat ZD a DPH,program mi to jednoducho zaokruhli a moze mi zmenit vysku DPH a tym padom bude rozpis iny ako na OF.A kedze vyska DPH sa nemoze menit,mozem o tie haliere menit len ZD,tak to rozpisujem radsej sama.a účtuješ Ty správne v peňažnom denníku úhrady, resp. inkaso OF? V peňažnom denníku už nemusíš zadávať sumu. Predpokladám, že OF máš zapísané v knihe pohľadávok a tak si v PD klikni na F7 vedľa sumy a potom si vyber danú OF a program Ti prenesie rozpis sumy presne tak ako máš na OF, stačí už iba potvrdiť OK a uhradiť doklad a máš urobenú úhradu správne, môžeš pokojne tlačiť PPD.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
babenko1
21.02.05,19:29
Súhlasím so slniečkom... veď úhrady pohľadávok sa ti odrážajú potom aj vo výkaze o majetku a záväzkoch.. a ďalšia vec, keď chceš tlačiť knihu pohľadávok, budeš tam mať neuhradené všetky faktúry...ak zadávaš iba ručne úhrady...a nie cez F7
UCET
22.02.05,16:26
a účtuješ Ty správne v peňažnom denníku úhrady, resp. inkaso OF? V peňažnom denníku už nemusíš zadávať sumu. Predpokladám, že OF máš zapísané v knihe pohľadávok a tak si v PD klikni na F7 vedľa sumy a potom si vyber danú OF a program Ti prenesie rozpis sumy presne tak ako máš na OF, stačí už iba potvrdiť OK a uhradiť doklad a máš urobenú úhradu správne, môžeš pokojne tlačiť PPD.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
pridavam sa k slniecku aj k babenke...;)
anet
22.02.05,16:34
Dakujem,uz som prisla na to ze slniecko a ostatny mate prevdu. Zbytocne som si komplikovala zivot.

Asi som "brzda",ale uz mam vsetko O.K.:)
UCET
22.02.05,16:36
Dakujem,uz som prisla na to ze slniecko a ostatny mate prevdu. Zbytocne som si komplikovala zivot.

Asi som "brzda",ale uz mam vsetko O.K.:)
ale brzda hadam nie;)
babenko1
22.02.05,17:18
Dakujem,uz som prisla na to ze slniecko a ostatny mate prevdu. Zbytocne som si komplikovala zivot.

Asi som "brzda",ale uz mam vsetko O.K.:)To snáď nie?!
A okrem toho... dobre je si popritom prečítať aj tú čarovnú knižočku :-) je tam veeeľa dobrých tipov, ako najlepšie účtovať :-)