Ervin
20.04.06,21:18
Potreboval by som njejaké info resp. podklady ohľadom obchodnoprávnych a účtovných aspektov kapitalizácie pohľadávky spoločníka voči vlastnej s.r.o., najmä či je možná kapitalizácia aj do vlastného imania a či dochádza zmluvou o postúpení pohľadávky medzi spoločníkom a vlstnou spoločnosťou k zániku pohľadávky splynutím v zmysle Občianskeho zákonníka???
KEJKA
20.04.06,20:22
to máš na mysli kapitalizáciu záväzku (ked to chceš vložiť do ZI s.r.o.)
Ide o nepeňažný vklad, nehmotný, na ktorý musíš mať dva znalecké posudky.
Rozhodnutie VZ o zvýšeni ZI nepeňažným vkladom.
Potom sa to zaúčtuje a záväzok voči spoločníkovi zaniká.
zuzanavo
23.06.06,10:27
Ak som dobre pochopila, tak forma, akou sa pohľadávka spoločníka prevedie do jeho sro-čky, je postúpenie pohľadávky.
Ako je to potom s takýmto spôsobom "zlikvidovanou" pohľadávkou spoločníka - fyzickej osoby? Je to jeho príjem - bude predmetom dane z príjmu?

Ešte sa chcem opýtať, kto posúdi hodnotu pohľadávky?
Peterka
23.06.06,10:39
Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, jea) pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,


Preto navrhujem, nech mus sro vyplatí pohľadávku cez pokaldňua ihneď nech peniaze vloží na kapitálový fond ( nie do ZI) sro.
ezexyel
13.07.06,11:30
to máš na mysli kapitalizáciu záväzku (ked to chceš vložiť do ZI s.r.o.)
Ide o nepeňažný vklad, nehmotný, na ktorý musíš mať dva znalecké posudky.
Rozhodnutie VZ o zvýšeni ZI nepeňažným vkladom.
Potom sa to zaúčtuje a záväzok voči spoločníkovi zaniká.


preco potrebujes az 2 znalecke?
KEJKA
13.07.06,12:06
preco potrebujes az 2 znalecke?
ja nepotrebujem, ale ide o nehmotný majetok a viem to od právnika.
ezexyel
13.07.06,13:58
ja nepotrebujem, ale ide o nehmotný majetok a viem to od právnika.

divne, ja prave dumam, ci aj ten jeden je nevyhnutny :-)))
josh
13.07.06,17:37
neviem ci odpovedam na to, co sa bavite, ale v pripade zvysovania zakladneho imania nepenaznym vkladom plati ustanovenie ObchZ, § 59 ods. 3, druha veta: Hodnota nepeňažného vkladu sa určí znaleckým posudkom, ktorý musí obsahovať aj opis nepeňažného vkladu, spôsob jeho ocenenia, údaj o tom, či jeho hodnota zodpovedá emisnému kurzu upísaných akcií splácaných týmto vkladom alebo hodnote prevzatého záväzku na vklad do spoločnosti.
Fany
14.05.07,05:53
Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, jea) pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,


Preto navrhujem, nech mus sro vyplatí pohľadávku cez pokaldňua ihneď nech peniaze vloží na kapitálový fond ( nie do ZI) sro.

Keď dá spoločník do svojej sro peňažný vklad (pôžičku) a neskôr ho prevedie na kapitálový fond, má túto sumu zdaniť? A ak ju potom z kapitálového fondu prevedie na zvýšenie ZI?
Čo je vlastne lepšie, mať ZI + kapitálový fond, alebo radšej zvýšené ZI ?