zamestnavatel_sro
03.09.14,09:41
Dobry den, tato tema sa tu riesi, ale nikde som nenasiel konkretnu odpoved.

Chcem prijat zamestnanca na TPP, osemhodinovy pracovny cas, pondelok - piatok.
Viem, ze minimalna hodnota gastrolistka musi byt 3€ a pocet 20 kusov. Ale:

1, Aku vysku z hodnoty 3€ som ja, ako zamestnavatel hradit?
2, Aku vysku z 3€ si ako zamestnavatel mozem dat do uctovnych nakladov?
3, Ako sa riesi zmluvne so zamestnancom tento prispevok na stravu? Teda musi byt sucastou zmluvy na TPP aj formulacia typu - zamestnavatel hradi X% z gastrolistka v hodnote 3€ a zamestnanec X% napr zo svojho platu.

Vopred dakujem za konretne odpovede.
avalik
03.09.14,09:49
Mishok
03.09.14,10:24
1)

§ 152
Stravovanie zamestnancov

Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť svojim zamestnancom vo všetkých pracovných zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracovisku alebo v jeho bezprostrednej blízkosti. Jedlo musí mať charakter teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja počas pracovnej zmeny.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

2)

Do nákladov si môže dať 55% stravného (nie z ceny lístka)
Stravné:

5 - 12 hodín 4,00 EUR

12 - 18 hodín 6,00 EUR

18 hodín a viac 9,30 EUR
Čiže: 2,20€ (pri 5 - 12 hodín, bez ohľadu na cenu lístku)


3) viď odpoveď avalik
Mishok
03.09.14,10:27