moveka
03.09.14,11:31
prajem pekný deň.... som doma s mojou 83 ročnou maminkou - ZŤP - čiastočne mobilnou - ibaže ja ju opatrím dostane všetko čo má.. navarím - čo to mi pomôže - ale akonáhle idem niečo robiť, tak je celá nešťastná, že mi nemôže nič pomôcť a veľa o tom hovorí a ako vie chodí za mnou.... trvá to už docela dlho.... snažila som sa jej všetko s láskou vysvetliť, že keď vládala robila a teraz už môže oddychovať... že ja zasa musím čo to porobiť.... ale dosť ma núti, aby som bola s ňou a nerobila nič... veľa sa rozprávame veľa sa jej venujem robím všetko aby sa cítila dobre... ale občas musím robiť aj viac... ako upratovanie a tak - veľa som upustila z toho čo by som chcela a všetko sa snažím prispôsobiť maminke.... ale všetko sa nedá.... mám ju moc rada moc ju vážim, mala ťažký život, tak sa jej to snažím teraz tak uľahčiť a tak prosto robím čo viem.... ale niektoré veci musím robiť a poviem vám že je to ťažké, keď mi je za pätami a stále len to svoje nech toľko nerobím.... najviac toho porobím, keď si po obede ide ľahnúť a spí takú hodinku - to lietam ako s vrtuľou v za.... ale ak nestihnem... nuž ostane to na druhý deň.... ja toho veľa večer neporobím - som typ sliepky ráno skoro hore a večer skoro spať.... žiaľ tento typ je aj moja maminka :-) alebo :-(... ako robiť a neuraziť a byť čo najústretovejší?.... niekomu sa to zdá, že toto byť predsa problém byť nemôže, ale poviem vám že môže a je veľký
JAJA11
03.09.14,10:14
je pekné, že máte svoju maminu rada a pomáhate jej....
ja by som skúsila zamestnať mamu niečim takým, pri čom nemusíte byť vy a tak si ušetriť veľa času.....
aj vaša mama, ak vás má rada, by si mala uvedomiť, že aj vy potrebujete čas pre seba....
len asi to nepôjde tak ľahko, keďže ste ju už na to zvykli...... ale postupne by ste ju mohli nechávať častejšie samú......
sosak
03.09.14,10:25
Mamine pustiť televízor, nejaký program, čo ju zaujme.
moveka
03.09.14,10:26
ďakujem za odpoveď... beriem za svoju vinu, že som "si" ju takto naučila....
Valcake
03.09.14,10:26
Keď ťa to aspoň trošku poteší, tak ver tomu, že nie si s tým problémom sama. Mám známu, ktorej žije mamka 86r.a robí to isté. Druhú zase tak ešte diriguje, že ....
Teraz sa ti to zdá byť na obtiaž, že chodí stále za tebou, chce, aby si svoj čas trávila s ňou. Možno aj cíti, že to veľmi dlho nebude /tak preto/, ale ak ju stratíš, tak by si rada všetko vrátila späť.
Treba vydržať, aby si potom neľutovala. Nepíšeš, či máš rodinu, či aj im sa treba venovať.
Možno si sa chcela trošku vyžalovať, čo chápem, ale buď rada, že mamina je v relatívne dobrom stave na svoj vek. Keby iba ležala s preležaninami-čo božechráň bolo by ju treba iba kŕmiť a iné... to by ti bolo veeeľmi ľúto.

Prajem Vám veľa síl, výdrže a zdravíčka každému:)
evuš
03.09.14,10:32
Súhlasím s JAJA11...a dávam klobúk dolu za lásku, ktorú jej takto oplácate, za každý deň, kedy ona sa o Vás starala...vraví sa, že starý človek je horší ako malé dieťa...trochu pravdy na tom je....skúste jej vysvetliť, že musíte porobiť i ostatné....zamestnajte ju čítaním, počúvaním rádia, ak je veriaca, nech má popoludní biblickú hodinku....Môj dedko rád rozbíjal i orechy a zabavil sa pri tom celé popoludnie, lúskal fazuľu..keď nevládal oddýchol si a zase pokračoval....všetko, čo urobíte, verím, že urobíte s láskou.....:);)
moveka
03.09.14,10:32
jeeeeeeeeeeeej že ma to nenapadlo... minule sme s vnúčatkami pozerali garfilda - moc sa jej to páčilo - vlastne tak rovnako to prežívali - či maminka 83 a vnúčatká 3 ročné :-).... mám jeden starý počítač... ale dajú sa spúšťať filmy - skúsim to ... super...... že ma to nenapadlo
evuš
03.09.14,10:33
Súhlasím s JAJA11...a dávam klobúk dolu za lásku, ktorú jej takto oplácate, za každý deň, kedy ona sa o Vás starala...vraví sa, že starý človek je horší ako malé dieťa...trochu pravdy na tom je....skúste jej vysvetliť, že musíte porobiť i ostatné....zamestnajte ju čítaním, počúvaním rádia, ak je veriaca, nech má popoludní biblickú hodinku....Môj dedko rád rozbíjal i orechy a zabavil sa pri tom celé popoludnie, lúskal fazuľu..keď nevládal oddýchol si a zase pokračoval....všetko, čo urobíte, verím, že urobíte s láskou.....:);)

...dokým som dopísala, predbehli ma ešte ostatní....:D
moveka
03.09.14,10:37
juj ste zlaté... ďakujem za odpovede... áno sme veriace a okrem nejakého pekného filmu jej skúsim pustiť aj chvály alebo nejakú ľahšiu kázeň
Tweety
03.09.14,10:42
Veď je aj kresťanský TV kanál, alebo zapni rádio, aj tam sú liturgie, alebo len tak, na počúvanie slova alebo jej daj niečo na čítanie.
moveka
03.09.14,10:47
a máte pravdu.... mám byť vďačná! za to čo mám.... asi som sa chcela len vyžalovať... ďakujem za vaše názory a čas.... maminka práve išla spať :-) asi nepôjdem momentálne robiť nič... :-)
Tweety
03.09.14,10:48
Práve ten čas, keď spí, by si mohla využiť na prácu.
evuš
03.09.14,10:50
a máte pravdu.... mám byť vďačná! za to čo mám.... asi som sa chcela len vyžalovať... ďakujem za vaše názory a čas.... maminka práve išla spať :-) asi nepôjdem momentálne robiť nič... :-)

...tak je vec vyriešená...je ťažké vychovávať malé deti i starať sa o starých, či chorých, ale všetko sa dá....verím tomu...náš dedko takto bez problémov fungoval, dokým ho nenapadla pliaga rakovina....posledné 2 roky bol už iba ležiaci /dožil sa bez mesiaca 99/, no zomrel svojej dcére v náručí a doma...keď sa mi o ňom občas prisní sen, vždy sa spokojne usmieva....

...občas sa potrebujeme vyžalovať všetci ;);)
moveka
03.09.14,11:07
ešte raz veľká vďaka za vaše názory, podnety, pripomienky... asi som sa fakt potrebovala vyžalovať, ale keď sa teraz dívam, tak ani neviem na čo :-).... je to môj poklad a budem si ju ofukávať ako sa len dude dať..... idem ešte kuknúť čo sú to liturgie - to nepoznáme
Tweety
03.09.14,11:13
Liturgie sú na Rádiu Lumen.
vulxy
03.09.14,12:47
šteniatko alebo mačičku...a na teba uz jej nezostane cas :)
maja
03.09.14,13:16
Moja svokra 81 ročná pozerá tv LUX, je to katolícka televízia. Modlí sa s nimi niekedy aj ruženec. Odkedy nemôže chodiť do kostola, tak jej to pre ňu náhrada.
misoft
03.09.14,13:35
A keď chcete - tu máte on-line Lourdes - niekedy sú tam sväté omše.
http://fr.lourdes-france.org/tv-lourdes/
Vedľa videa je program......
willma
03.09.14,14:50
Pripájam sa ku maji - moja mamina taktiež TV LUX - okrem modlenia sú tam aj filmy s kresťanskou tématikou - maminku by to mohlo osloviť :)
Peggynka
03.09.14,16:27
Zažívam podobné...mama je na tom fyzicky relatívne dobre na svoj vek (81r.),ale začína sa veľmi naväzovať na mňa.Odchádzala som na dovolenku a ona že:"Budeš mi chýbať".Vyvalila som oči,ešte nikdy som také od nej nepočula,žijeme vedľa seba v domoch 40m od seba,starám sa o jej potreby a tiež jej hľadám "prácu".Kupujem jej korálky a krížiky,ona robí ružence,potom ich v kostole predáva (kto,čo dá) a peniaze posiela na charitu.Cíti sa užitočná a baví ju to.Odnesiem jej košík ponožiek a páruje,občas niečo zašije a tak jej zbehne deň.Minule som sa necítila dobre,predtým bola chorá,tak som k nej nešla,len som zavolala a ona ďalší deň,že pekne...3 dni si tu nebola,tsss...Niekedy ako malé decko,ale myslím,že je šťastná,všetky deti má vedľa seba,pod dozorom,to sa jej páči.Ešte nás aj vychováva :) Užívajme si prítomnosť rodičov,kým nám je to dopriate.Vďaka za každý deň.
arizona
03.09.14,18:43
Najvacsou "chorobou" starych ludi byva, ze sa citia nepotrebni,su nestastni, ze su odkazani na pomoc s beznymi vecami,ktore si donedavna robili sami a nudia sa, hlavne ak byvaju s ostatnymi clenmi rodiny,ktori v dobrej viere porobia vsetko potrebne,aby starkych odbremenili...

To je najvacsia chyba! Tym starkym treba dat pocit, ze su potrebni . Podla ich zdrav. stavu treba zaviest doma delbu prace a zadelit im pravidelne povinnosti. Ci uz pozametat,kontrolovat schranku a priniest postu,pozehlit jednoduchsie veci,poliat kvety,nechat ich pomoct pri vareni aspon zeleninu navistit,prip.ak zavcasu vstava,tak nachystat ranajky pre rodinu.

Doda im to pocit potrebnosti,zodpovednosti,udrzuje ich to v pohybe a taktiez to prospieva psychike.
Ak byvate v spolocnej domacnosti,treba si oddelit,aby kazdy mal dostatok sukromia na svoj oddych,svoje zaujmy. Trvat na tom a nepovolit. Stari ludia su ako deti. Potrebuju usmernit...
moveka
08.09.14,14:29
veľa som o všetkom rozmýšľala... áno je to o mne... nemyslím o mne ako takej, ale o tom čo mám urobiť a nesťažovať sa..... som si dala záväzok... každý deň nejaká práca, ktorú zvládne.... a viete čo robí momentálne?... sedí na verande lúska suchú fazuľku počúva rádio a nič odo mňa nechce :-( už vyše 2 hodín!!!! a zajtra bude šúpať jabĺčka a ja ich nastrúham a potom ich naloží na sušičku... som sa rozhodla že si urobím aj domácu vegetu - to bude čistenia a ukladania... a už viem, že nemôžem čakať čo nám dnešný deň dá.... budem mať pripravený program a keď sa niečo zmení - tak ho proste zmením.prispôsobím.... ĎAKUJEM za vaše pripomienky, vaše postrehy, nápady a hlavne čas, ktorý ste so mnou strávili... a presne je to o tom usmernení.... usmerňujem svoje deti :-) lebo by ma zasypali aj vnúčatkami - musím usmerniť aj maminku - ale hlavne musím usmerniť SEBA - čo je pre každého najlepšie a kto čo potrebuje ...
panamaus
08.09.14,15:14
Súhlasím s JAJA11...a dávam klobúk dolu za lásku, ktorú jej takto oplácate, za každý deň, kedy ona sa o Vás starala...vraví sa, že starý človek je horší ako malé dieťa...trochu pravdy na tom je....skúste jej vysvetliť, že musíte porobiť i ostatné....zamestnajte ju čítaním, počúvaním rádia, ak je veriaca, nech má popoludní biblickú hodinku....Môj dedko rád rozbíjal i orechy a zabavil sa pri tom celé popoludnie, lúskal fazuľu..keď nevládal oddýchol si a zase pokračoval....všetko, čo urobíte, verím, že urobíte s láskou.....:);)

Sú štádiá, keď už nevysvetlíš

alebo vysvetlíš / pochopí / a o 10 minút zabudne / a znovu
erik555
08.09.14,15:40
aj ja som skor za TV...TV Lux, TV Noe na Astre 3B (23,5E) bez kodovania.