gassetman
03.09.14,11:31
Dobrý deň, nasledujúcu otázku berte, prosím, ako otázku od študenta, ktorý sa zaujíma o účtovníctvo/dane a podnikanie všeobecne. Mňa nedávno napadla jedna vec, čo sa týka registračných pokladní a bločkov. Nie som si istý, ale v súčasnosti musí skoro každý mať pokladňu a vydávať bločky. Ale bol na diskotéke (dosť veľkej), kde nikdy nikto nedostal bloček, keď si niečo kúpil. Viete si to predstaviť - tristo ľudí a neustále nalievanie alka/nealka. Svojim spôsobom ani nebolo čas všetko hádzať do pokladne. Ale mám pravdu, ak tvrdím, že aj takáto diskotéka musí každému jednému zákazníkovi vydať bloček (bez ohľadu na ten zmätok) ??

Keď si tak vezmeme, tak takáto diskotéka spraví za noc tržbu niekoľko tisíc EUR a neodvedie z toho ani jeden cent (ani na DPh, ani na dani z príjmov). Ešte k tomu si takýto podnik uplatní nadmerný odpočet a žije si ako v raji. Je to tak, alebo sa v niečom mýlim ? Ďakujem vám za reakcie.
JAJA11
03.09.14,09:42
tak ako zmrzlinár, tak aj usporiadateľ diskotéky by mal pri predaji nápojov blokovať :-) Ale máme tu pána Kažimíra, tam sa treba obrátiť :-)
Zita5
03.09.14,09:50
Veľmi dobrý pohľad študenta v širších súvislostiach ... ani by som nepovedala, že otázku zadal študent ...super .
Tweety
03.09.14,10:00
RP nemusia mať živnostníci ZŤP, ak ním majiteľ nie je a RP nepoužíva, porušuje zákon. Na to, ako si položil otázku, asi dobre poznáš pomery u tohto majiteľa. Ak máš podozrenie na porušenie zákona (krátenie, neodvedenie daní), si povinný oznámiť to orgánom v trestnom konaní.
tom_i
03.09.14,10:47
nemýliš, registračku určite majú, ale prečo sa stresovať. Toť nedávno som bola na jednej akcii kde bolo dosť ľudí a mládežníci stíhali nalievať, blokovať a dokonca si robili aj nejaké čárečky na svoju kontrolu (ako mi neskôr povedali, majú za sebou viac festov a aby mali +/- pehľad tak už sú tak naučení) a neni som si istá, či by pokutu nezosobnili obsluhe, ktorá má blokovať, takže všetko sa dá keď sa chce
gassetman
03.09.14,11:21
Ale v správnosti by to malo byť 100%ne tak, že keď obchodník niečo predá (aj keď iba jedno pivo), tak musí okamžite vydať bloček že ? Nemôže spraviť niečo také, že ráno spočíva koľko fliaš a sudov minul a potom to nablokuje, že ? Podľa mňa sem by mali chodiť kontroly a viete prečo ?! Lebo za TRI DECI Tonicu som zaplatil 2,10 EUR !! :D
KloferHladny
03.09.14,15:38
1. Na základe nevydania dokladu z ERP sa nedá posúdiť, či došlo k úniku na DPH resp. na dani z príjmov.
2. Na základe nevydania dokladu z ERP sa nedá posúdiť, či si niekto neoprávnene uplatňuje vrátenie DPH cez nadmerný odpočet.
3. Na základe nevydania dokladu z ERP sa dá udeliť pokuta podľa príslušných zákonov. Pri opakovaných zisteniach dosť vysoká.
jslancik
03.09.14,18:18
Dufam, ze to myslis ironicky. Cena je otazkou ponuky a dopytu. Ked su ludia ochotni platit za tonik aj 10 eur za deci, tak nech kupuju. S tym kontrola nic nenarobi. Obchod moze predavat aj s 1000% marzou... Uz nie sme v predoslom rezime.
gassetman
03.09.14,18:22
to som bol vtip samozrejme. Ale mám pocit, že na takéto miesta (diskotéky a neviem čo) nechodí nikdy žiadna daňová kontrola. Pretože ak by chodila, tak by asi tie bločky dávali
gassetman
03.09.14,18:23
bod 1. a 2.: to myslíte tak, že dotyčný možno nie je platcom DPH ?
KloferHladny
04.09.14,04:41
nie, ale DPH môže uhradiť (štátu) na základe iných dokladov
AdrianaA
04.09.14,05:28
na základe akých ?
KloferHladny
04.09.14,06:31
vyberiem z kasy 12000 EUR (prijatých "bez vydanie dokladu z ERP), zúčtujem prijmový doklad ako tržby 10000 + 2000 EUR DPH, do KV to dám ako iné tržby, do DPH to riadne priznám. A teda DPH som odviedol, ale porušil som zákon o ERP.
AdrianaA
04.09.14,06:37
:)) si humorista či čo
KloferHladny
05.09.14,06:12
čičo nie som, ale výška DPH zaplatená štátu nemusí mať povinne väzbu na používanie ERP. Napr. som povinný evidovať tržby cez ERP, ja sa na to vykašlem, budem evidovať tržby na fiškálnom module neuznanom štátom (fiškál bez certifikácie). Celý sklad mám zdokladovaný (tržby aj nákup), DPH vypočítam správne a odvediem štátu. Potom som nekrátil daň, ale "iba" porušil zákon o ERP.
Indeed
06.09.14,08:56
..len raz jedneho pekneho dna pridu do priestorv takej diskoteky zo štyria mladenci zo sekerami... porubu celý interier...a diskotéky v tej chvíli skončili.. Ako sa to stalo onehda v Detve...