simik
20.04.06,21:26
Prosím všetkých poraďákov o radu. Podnikateľ vystavil faktúru dňa 7.4., ako dátum vzniku daňovej povinnosti uviedol 31.3., dátum splatnosti 24.4., faktúra mu skutočne uhradili 31.3. Kedy má odviesť DPH z vystavenej fakúry?
V prvom štvrťroku alebo v druhom?Ďakujem.
evina
20.04.06,19:28
Prosím všetkých poraďákov o radu. Podnikateľ vystavil faktúru dňa 7.4., ako dátum vzniku daňovej povinnosti uviedol 31.3., dátum splatnosti 24.4., faktúra mu skutočne uhradili 31.3. Kedy má odviesť DPH z vystavenej fakúry?
V prvom štvrťroku alebo v druhom?Ďakujem.

Daňová povinnosť je 31.3.2006, t.j. DPH má odviesť v I. štvrťroku.
nikulik
25.04.06,05:39
Ahojte, prajem Vám pekný den všetkým. Prečítala som si ten príspevok vyššie a mala by som jednu otázočku. Spomínal sa tam dátum daňovej povinnosti. A vedeli by ste mi vysvetliť, prečo účtovníčka povedala že faktúra pojde ešte do I. štvrťroku ak dátum vyhotovenia, daňovej povinnosti, a dodania je 18.04.2006 a dátum splatnosti je 02.05.2006? Je to fa.: spotreba plynu za 1. štvrťrok 2006.
va1ke
25.04.06,06:25
Podľa §51 zákona o DPH uplatnenie práva na odpočítanie dane je:
1.) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže pltiteľ uplatniť, ak
a.) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a.) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71.
takže ak vaša účtovníčka mala faktúru už v 1.Q zaúčtovanú tak ju môže dať do 1.Q do DPH. Čo je asi nemožné ak faktúru bola vystavená v 4. mesiaci. Takže podľa mňa tá faktúru ide do 2.Q roku 2006.
nikulik
25.04.06,08:12
Tiež si myslim, neviem preco to tak povedala.
A ešte by som mala otazočku. Ak je na fakture len: dátum vystavenia, dodania a splatnosti tak ktory dátum sa berie? Myslim ak robím napríklad uzávierku štvrťroku, tak sa beru dátumy vystavenia? Alebo dodania? Alebo az ked sa tie faktury uhradia? Mam v tom gulaš...
alušik
25.04.06,08:16
Tiež si myslim, neviem preco to tak povedala.
A ešte by som mala otazočku. Ak je na fakture len: dátum vystavenia, dodania a splatnosti tak ktory dátum sa berie? Myslim ak robím napríklad uzávierku štvrťroku, tak sa beru dátumy vystavenia? Alebo dodania? Alebo az ked sa tie faktury uhradia? Mam v tom gulaš...
Asi veľmi otázke nerozumiem... Ak bola položená z pohľadu DPH, tak vždy je na faktúre dôležitý dátum dodania, ak ide o tuzemsko. Ak by boli obchody aj so zahraničím - nadobudnutie tovaru, prípadne služby, tam je dôležitý dátum vystavenia faktúry.
Dátum úhrady záväzku alebo pohľadávky nie je dôležitý z hľadiska DPH.
ALBO
25.04.06,08:30
Daňová povinnosť je 31.3.2006, t.j. DPH má odviesť v I. štvrťroku.
mimotemy Toto sa ti ako podarilo???? 14 suhlasov! Super. Ja ked dostanem jeden tak je to uspech. Myslim že to je rarita v odborných temach. Idem ti este jeden pridať.
ALBO
25.04.06,08:40
Ahojte, prajem Vám pekný den všetkým. Prečítala som si ten príspevok vyššie a mala by som jednu otázočku. Spomínal sa tam dátum daňovej povinnosti. A vedeli by ste mi vysvetliť, prečo účtovníčka povedala že faktúra pojde ešte do I. štvrťroku ak dátum vyhotovenia, daňovej povinnosti, a dodania je 18.04.2006 a dátum splatnosti je 02.05.2006? Je to fa.: spotreba plynu za 1. štvrťrok 2006.

Podľa mna ak ju mate od plynarni tak je tam zly datum dodania a spravne ma byt 31.3.
Ak je to refakturácia od prenajímatela tak datum dodania =datum vystavenia a potom ide do 2q.

Dôležity je datum dodania, lebo ten zakladá právo uplatniť daň.§49.Skôr daň uplatniť nemožete.
To plati pre DPH
Do učtovnictva(naklad) može isť do 1q.
nikulik
25.04.06,08:45
Asi veľmi otázke nerozumiem... Ak bola položená z pohľadu DPH, tak vždy je na faktúre dôležitý dátum dodania, ak ide o tuzemsko. Ak by boli obchody aj so zahraničím - nadobudnutie tovaru, prípadne služby, tam je dôležitý dátum vystavenia faktúry.
Dátum úhrady záväzku alebo pohľadávky nie je dôležitý z hľadiska DPH.

Ano, bola polozena z pohladu DPH, ak idem ratať štvrťročné DPH, že aké faktúry tam idu, mame len tuzemske faktury, takze pozeram dátum dodania, ak je este marcovy tak beriem do 1.Q ak nie tak az do 2 Q. dobre som to pochopila?
renča1
25.04.06,09:07
mimotemy Toto sa ti ako podarilo???? 14 suhlasov! Super. Ja ked dostanem jeden tak je to uspech. Myslim že to je rarita v odborných temach. Idem ti este jeden pridať.

Albo nič si z toho nerob, ani ja nedostávam stále súhlasi.Od teraz ti budem dávať pri každej správnej odpovedi súhlas.;) O.K.?
ALBO
25.04.06,09:20
Albo nič si z toho nerob, ani ja nedostávam stále súhlasi.Od teraz ti budem dávať pri každej správnej odpovedi súhlas.;) O.K.?

mimotemy dik.
Jana Acsová
25.04.06,09:50
A vedeli by ste mi vysvetliť, prečo účtovníčka povedala že faktúra pojde ešte do I. štvrťroku ak dátum vyhotovenia, daňovej povinnosti, a dodania je 18.04.2006 a dátum splatnosti je 02.05.2006? Je to fa.: spotreba plynu za 1. štvrťrok 2006.Lebo je nanajvýš pravdepodobné, že rozlišuje vznik účtovného prípadu od zápisu do evidencie pre účely DPH. Aspoň tak predpokladám.
Vznik účtovného prípadu môže spadať do 1. Q 2006, avšak právo na odpočítanie je možné uplatniť najskôr v mesiaci, kedy pri dodávke vznikla daňová povinnosť.
Viac nájdete aj v linku:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=176898&postcount=2
Jana Acsová
25.04.06,09:55
Podľa mna ak ju mate od plynarni tak je tam zly datum dodania a spravne ma byt 31.3. Mám za to, že nemusí byť, ak sa jedná o opravu ZD podľa § 25 (ťarchopis, dobropis).
ALBO
25.04.06,11:32
Mám za to, že nemusí byť, ak sa jedná o opravu ZD podľa § 25 (ťarchopis, dobropis).

Suhlasim, vyučtovanie kvartálu, tato varianta ma nenapadla.
Jana Acsová
25.04.06,11:36
Suhlasim ...Na to máme tlačítko ... .-)