Gabifer
03.09.14,19:25
V roku 2003 som sa zamestnala v Bratislave, vydala, otehotnela, odsťahovala sa s manželom na Oravu. 3. septembra mi skončila rodičovská dovolenka, a pretože sa do pôvodného zamestnania nemôžem vrátiť, podala som k tomuto dňu aj výpoveď. Nový zamestnávateľ však môže so mnou uzatvoriť zmluvu až od 10. septembra. Prosím Vás poradiť, čo s tým týždňom. Mám sa prihlásiť na Úrade práce? Aké mám povinnosti voči zdravotnej poisťovni? Ako vykážem tento týždeň v zápočte odpracovaných rokov? Ďakujem. G
ivka70
03.09.14,19:39
Nemusíš sa prihlásiť na UP, to nie je povinne.
Musíš ale svojej zdravotnej poisťovni oznámiť, ze sa staráš o dieťa do 6 rokov a z tohto dôvodu si poistencom štátu.
brčko
03.09.14,22:20
súhlas s ivka. Ak ti skončil prac.pomer posledným dnom trvania rodič.dovolenky (t.j. predpokladám ukončili ste prac.pomer dohodou, výpovedou zo strany zamestnaca sa nedá ukončiť prac.pomer takto k 3.9.2014, vzdy len ku koncu mesiaca) tj. neobnovilo sa ti už dôch.poistenie zamestnanaca v soc.poistovni, tak až do 9.9.2014 môžeš byť dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (definícia zo Zákona o rodič.príspoeku).
Súhlas, že na ZP treba nahlásiť riadnu celodennú osobnú starostlivost o dieťa do 6rokov (môže navštevovať škôlku max. 4hod. denne v tej dobe, táto definícia je zo Zákona o zdravotnom poistení myslím § 11 ods.7 ods.J + ods.10) a možno bude treba aj doklad z upsvar dokedy si poberala rodič.príspoevok (zavolaj si najprv na svoju ZP, aby si nemusela 2x tam chodiť).
Na uposvar ked si pôjdeš po potvrdenie hned nahlás, kto sa o dieťa bude starať, to je dalašia nová povinnost, čo po 3tom roku dieťaťa treba splniť, uff.
Gabifer
04.09.14,12:53
Ďakujem za odpoveď, veľmi mi pomohla. G
Gabifer
04.09.14,12:56
Ďakujem za radu, to posledné som splnila, šla som hneď na Úrad práce, tam som nahlásila, že mi malá chodí do škôločky, pani mi vysvetlila, že vraj som do konca mesiaca v krytí, že keď 10.9. nastupujem, nemusím ísť na Úrad práce, nuž som si to chcela overiť. Tú ZdP doriešim, krásne ďakujem. G
brčko
04.09.14,21:08
ono je to tak, že RP sa poberá na mesiac, tj. poberá sa za september, tak je možné, že aj v zdr.poistovni ti to ani nezmenia, no mne viem, že dali, že som poberatel RP len do dovršenia 3rokov, tj. predpokladám dá sa obomi spôsobmi. Príp. potom daj vedieť, či si aj dávala prehlásenie o riadnej starostl. na zdr.poistovni, či nie.
Gabifer
05.09.14,12:31
Presne ako vravíš. Pani v Zdr. poisťovni si vypýtala prehlásenie z odb. soc. vecí, do kedy som poberala rodičovský príspevok. Tam mi ho potvrdili do konca septembra, hoci dcérka mala 3rôčky 3.septembra. Pani v zdr. poisťovni mi povedala, že ak mám potvrdenie do konca mesiaca a už v strede mesiaca nastupujem, ona nemá čo riešiť. Že počká na to, aby sa jej ozval môj zamestnávateľ.
Prehlásenie o riadnej starostlivosti by som dávala, keby som bola nezamestnaná bez príjmu (rodičovský príspevok je príjem) a potrebovala by som, aby za mňa platil odvody štát ako za osobu starajúcu sa o dieťa do 6rokov, ale to by som musela podpísať aj čestné vyhlásenie, že dieťa nenavštevuje MŠ dlhšie ako 4hod. denne. Ako som pochopila, tak posúvam ďalej :-))
Ďakujem Ti za príspevok. Pa. G