Štefan Balko
03.09.14,20:21
Prišilo mi predvolanie od notárky, kvôli dedičskému konaniu. Pri príchode na prevolanie máme priniesť odmenu 130€. Keďže aj brat musí ísť tak aj on musí platiť. A keďže som ešte študent a peňazí nemáme veľa, chcem sa opýtať, či sa dá odmena pre notára splácať? Ešte jedna otázka, brat, ktorý je tiež dedičom chce svoj podiel na dať na mňa. Čo všetko musí spraviť, na to aby sa vzdal nároku na podiel? A keď sa vzdá, podiel prechádza k môjmu?
Ice dive
03.09.14,19:32
no či sa dá splácať odmena notára je skôr otázka na neho či sa s ním takto vieš dohodnúť... ale skôr si myslím, že to možné nie je....takže platiť budeš musieť... čo sa týka brata, ak nechce svoj podiel stačí aby na dedičskom konaní ste uzavreli dohodu o tom kto čo dostane a je to.... ak by sa vzdával dedičstva tak jeho podiel by sa delil medzi všetkých zostávajúcich dedičov nepripadol by len tebe...
panamaus
03.09.14,19:38
a platí sa podľa
- notárskeho cenníka
- dedičského podielu
Ice dive
03.09.14,19:44
platí sa podľa vyhlášky, ktorú nájdeš tu http://www.notar.sk resp. si to daj do googlu.... odmena sa počíta podľa výšky zdedeného majetku...
panamaus
04.09.14,06:22
teraz ? (ako 1567. si objavil Emeriku????????? :D )
že je to niekde taxatívne ?
a začína to 2%
% idú degresívne

to viem = nemusím pozerať, lebo aj tak to každý notár MUSÍ počítať polla toho

PS
a ešte si k tomu opičák (lebo však je na to odkázaný :D ) pripočíta administráciu / kopírovanie (mne to kedysi zrátala asi na 8,50 evri)
Ferdosondo
04.09.14,07:57
"Dá sa odmena pre notára splácať časom?"
Časom určite nie, bude chcieť peniaze...
misoft
04.09.14,14:13
Súhlas. A trefné... Aspoň takto pochválim - lebo to na Užitočné nie je.... ;)
willma
04.09.14,14:23
z druhej strany, keď sa tak nad tým zamyslíte, v prípade toho študenta to môže byť ozaj problém. Ešte nič poriadne nemá a už bude dlžný
misoft
04.09.14,14:28
Jáááj holka - malý človiečik len na svet vylezie a už dlží.....
právnik-probono
04.09.14,15:19
Notárovi zo zákona prináleží odmena po vykonaní dohodnutých úkonov, alebo ak je úkonov viac a vykonávajú sa priebežne (čo je prípad dedičského konania), môže notár požadovať primeranú zálohu.

Na základe uvedeného moja odpoveď znie, že nie je možné odmenu notára splácať. Ak nemáte potrebné finančné prostriedky a predmetom dedičstva majú byť aj peniaze, skúste notárovi navrhnúť "zápočet pohľadávky", tj. ak sa fyzicky k zdedeným peniazom dostanete, zaplatíte mu odmenu z nich.

V prípade ak predmetom dedičstva nie sú peniaze ale majetok (hnuteľný alebo nehnuteľný) a vy odmenu notára nezaplatíte, zdedené veci môžu byť následne exekvovateľné.
karakul
04.09.14,15:38
rád si prečítam kvalifikované odpovede právnik-probono-a - ovšem v tomto prípade nemôžem súhlasiť s jeho záverom, že "moja odpoveď znie, že nie je možné odmenu notára splácať".
Odmena za vykonanú prácu prinaleží nielen notárovi, ale každému zo zákona (aj keď nie z rovnakého zákona). Takže ako sa môžu dohodnúť iní subjekti na splátkach, môže sa dohodnúť aj notár. Nedoporuje to žiadnemu zákonu. Ani v Čechách ( http://www.mojepoplatky.cz/soudni-poplatky/poradna/pravni-poradna/finance-a-nemovitosti/odmena-notare-v-dedickem-rizeni-splatkovy-kalendar-544.html ) ani na Slovensku - viď odpoveď na stránkach Spoločenstva NÚ: http://www.notar-vranov.sk/notar/infusions/guest_book/guest_book.php?rowstart=10 - odpoveď z 11.9.2013 pani irene...
Záleží to len na dobrej vôli notára.
misoft
04.09.14,15:44
Zaleží na notárovi. On môže, ale nie je povinný!
karakul
04.09.14,16:04
... napísal som snaď niečo iné ???
právnik-probono
04.09.14,16:05
beriem to ako oponentúru, ale v praxi na dohodu o splátkach treba vôľu - súhlas oboch strán a neviem si predstaviť, ako by bol notár v tomto prípade motivovaný na svoju odmenu čakať, obzvlášť keď tá odmena zahrňuje aj jeho hotové výdavky s vecou. Podľa mňa v praxi skoro nemožné a zatiaľ o takomto prípade ani neviem (to ale neznamená že sa nevyskytol).
bodliak
04.09.14,16:36
Časom ? Máš nazvyš ?

Nie, len peniazmi.