mariro
03.09.14,21:32
Dobry vecer,

chcem vas poprosit o radu....

Planujem podnikat ako SZCO,momentalne som v rozbehu....v oktobri nastupujem na urad prace a chcem ziadat o dotaciu,cize zivnost bude az cca o 6 mesiacov ...marec 2015.

Budem podnikat v obore pedikura manikura.Priestor na tento ucel uz mam od 1.9.2014 od obce schvaleny,budem si ho platit,je to priestor aky by som uz potom nedostala,dobre miesto,lokalita a atd.

Takze otazka znie...ak budem priestor uz teraz tento rok pripravovat,prerabat,podlahu menit,malovat,toalety prerobit atd...mozem si to zaradit do nakladov potom ked,akoze spetne?Takisto mam naplanovane dalsie doplnkove kurzy,je mozne spetne dat do nakladov taketo vydaje,ak ano kolko mesiacov spetne je to mozne.

Dakujem velmi pekne za radu.
Mishok
04.09.14,09:48
§ 2 (ZDP)
Základné pojmy

i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

§ 4
Základ dane

(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.


Výdavky o kt hovoríš ty podľa mňa nie sú daňovými výdavkami (kým nemáš živnosť a nedosahuješ zdaniteľný príjem)
Numinoso
04.09.14,10:54
Nie, nemôžeš. Všetky plánované výdavky musíš predložiť v kalkuláciu. Až po prehodnotení a schválaní podnik. projektu úradom a po podpísaní dohody o poskytnutí dotácie môžes čerpať príspevok. Spätne to nejde, je to jedna z podmienok čerpania príspevku...
mariro
11.09.14,13:07
Myslim svoje vlastne peniaze,ktore vlozim do podnikania,ci mozem mat skor bloky ako zacnem zivnost.Dotacia mi je jasna,ze to az potom budem nakupovat a dokladovat.Ale pripravne prace v salone,ako podlaha,malovanie,reklamne tabule,dalsie doplnkove skolenia a seminare ,ktorych sa zucastnujem
atd.ci mozem vlozit do uctovnictva.
Numinoso
11.09.14,19:45
Nie, do účtovníctva si môžeš vložiť len tie náklady, ktoré ti vzniknú až po zriadení živnosti. A napríklad tie reklamné tabule, tie si zahŕň do kalkulácie, to ti prejde v pohode.
mariro
16.09.14,08:48
Dotacia mi je jasna ze naklady a bloky az potom.Ale napr. teraz mozem kupit vyhodnejsie nieco,napr. kreslo pedikerske a ci ho mozem kupit teraz cca v novembri 2014 ,ked zivnost bude az o 1.3.2015.Do podnikania musim vlozit dost vlastnych prostriedkov,tazke ked si postupne budem kupovat nieco ci to mozem dat potom do nakladov.Lebo aj nejake doplnkove kurzy co si robim.Lebo niektore kolegyne to tak spravili ,ze mali vopred kupene nieco a islo to do nakladov.Ked sa da nieco vyhodne zakupit skor.Toto je moja otazka.Dakujem.
mariro
16.09.14,09:04
A teraz som volala s riaditelom Danoveho uradu ohladom tejto otazky.....pretoze stale mi niekto vyklada ze nemozem mat vydaje pred zivnostou.Vydavky pred uzavretim zivnosti mozem mat az 12 mesiacov,dokonca aj najom,kupa nabytku atd.Su to vraj tie zriadovacie vydaje.Az teraz mam jasno.:-)