qwert1
04.09.14,01:04
Dobry den,
pred dvoma rokmi som z extremneho stresu a asi aj rozhadzaneho spanku (robim nocne) dostal bludy, vtedy mi urcili diagnozu f23.0, psychoza bez priznakov schizi. Dva roky som mal dost silne depresie ktore pomalicky odznievali, teraz som mal pred mesiacom jeden den naozaj stresovy, ale skor mam pocit,ze som dva dni intenzivne premyslal nad jednym problemom ohladom technickeho riesenia co som aj studoval na skole,cize nieco ako zaujimavy problem - pozitivny stres a aj dve noci som spal mozno len 5 hodin a z toho dostal dalsiu. Tie dva roky som maval medzi psychozami naozaj hlavne prvy rok fakt tazke obdobie,ale chodil som do prace,ktora az na male vynimky je to najlepsie co mozem vykonavat,pokojna praca,financne dobre zarabam. Akurat celkom nerozumiem preco mi tento druhy krat urcili ze su tam uz aj priznaky schizofrenie,ci len preto ze sa to zopakovalo ? tuto druhu psychozu som uz sam rodine povedal,ze zacinam mat pocit ze sa mi to vracia,cize sa to aj hned riesilo az potom som zacal mat bludy,tie som mal len jeden den v nemocnici a asi den kym ma tam prijali doma,potom mi aj spolupacienti vraveli,ze ani nevedia preco tam som. podpisal som reverz,lebo predsa len clovek je radsej doma a doma ma mozno aj lepsie sluduju ako doktori co spravia kratku vizitu,kde sa dokopy nic nespytaju,osetrovatelia si tiez nemyslim, zeby nas nejako extra pozorovali.Prvu psychozu mi davali elektrosoky,teraz som bral len lieky,takze aj z tohoto pohladu druha psychoza bola ovela menej kriticka.Dokonca sa citim odost zas lepsie ako pred dvoma tyzdnami kedy ma stale este veci tak nebavili po prvej psychoze.navstevoval som aj psychologov,no z ich reci som veru mudrejsi nebol. ich rady ze mam travit cas s priatelmi mi pripadali ze si to neprezili a nerozumeju tomu,ze dokonca nutenie do veci stav skor zhorsuje.Netvrdim ze to bolo take zle,ale proste nebol to zivot ako pred prvou psychozou. Po tejto druhej sa prave citim lepsie ako pred tymi dvoma tyzdnami kym neprisla druha psychoza uz podla lekarov s priznakmi schizofrenie.(beriem teraz liek Diazepam,tak neviem ci aj ten nesposobuje zlepsenie nalady). Ake su teda prakticky rozdiely schizofrenie a psychozy bez priznakov schizi?kognitivne funkcie citim teraz po dvoch rokoch uplne vporiadku, podpisal som predvcerom reverz,aj ked ma prehovarali aby som tam zostal dlhsie,no ja som sa tak rozhodol,ze tam nechcem travit cas,kedze bludy mi uz aj rodina vravela ze nemam a nechcem tam prezit vela casu,lieky beriem poctivo,nechcem aby sa mi vratila dalsia ataka.Mohli lekari dat tie priznaky schizofrenie len preto ze to bolo druhy krat,aj ked som sam odhadol ze sa to vracia? ze som zacal mat filozoficke otazky medzi nebom a zemou,vnutorny pocit ktory som si nepamatam moc z prvej psychozy,lebo tu som si asi koli elektrosokom pamatal len utrzkovito.Aj nocne v praci su u mna skoro stale nenamahave,dokonca si mozem oddychnut,teraz ma napriklad aj celkom tesi myslienka ze si budem opravovat dom,co som dva roky nevedel nic robit,do nicoho som sa poriadne nevedel donutit,netvrdim zeby som len trpel,ale skor tuto druhu psychozu beriem prave ako dobre znamenie co sa tyka mojej kvality zivota,len mam obavy z toho ze tam pridali do diagnozy uz tie priznaky schizofrenie. Ma stymto niekto skusenosti? psychiater aj psycholog mi vravia ze sa to tazko vysvetluje co je schiza,aj z wikipedie tomu nie moc rozumiem,dokonca na moju otazku keby mam schizu,ci medzi atakami je clovek uplne normalny bez bludov povedali ze je to rozne.nikto mi vraj nevie povedat aky bude vyvoj,no rad by som ziskal aspon nejake skusenosti odbornikov aj inych za akymi chodim,resp. ludi co si to tiez prezili.predsa len chcem aj rodinu,co by som teraz zvladal bez vacsich problemov,ale po prvej psychoze som sa nevedel postarat ani o seba. teraz je to naozal ovela lepsie ak to nieje len tym diazepamom

a otazka,podla zakona http://auto.sme.sk/c/5619538/vela-chorob-vam-moze-zrusit-vodicak.html dokonca aj psychoticky pacient nemoze soferovat,pri prvej psychoze mi vraveli ze len isty cas nieje dobre soferovat,kym som omameny z liekom a necitim sa este dobre, tu sa pise ze vobec, ci len v akutnej faze ,cize ked nastane ataka psychozy/schizofrenie, ci schizofrenik uz vobec nemoze soferovat ?
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:06KkkNZz7YYJ:www.minv.sk/%3Fpravne-normy-3%26subor%3D10658+&cd=2&hl=sk&ct=clnk&gl=sk&lr=lang_en%7Clang_sk
podla tohto tomu rozumiem tak,ze pokial budem pravidelne navstevovat lekara,tak by som mohol soferovat aj nadalej auto,je to tak ?
arizona
04.09.14,03:10
Lieky na psychiatricke zdravotne problemy dokazu utlmit chorobu. Ale zial, posobia utlmujuco na cele telo a mozog. Takze clovek po uzivani liekov nema 100% reakcie na rozne situacie,ktorych sa pri soferovani vyskytuje mnoho.

Aj ked sa momentalne citis dobre,schizofrenia je choroba, ktora sa neda vyliecit,iba udrzovat spravnou zivotospravou v "uspokojujucom" stave. Nikdy nevies,aky podnet vyvola zachvaty znovu.
Preto je soferovanie pri uzivani utlmujucich liekov zakazane. Toto opatrenie chrani nielen teba,ale aj ostatnych ucastnikov cestnej premavky.

Zmier sa s tym. Urcite je lepsie zvyknut si zit bez vodicaku,ako zit napr. s pocitom, ze si zabil nejake dieta,ktore ti vbehlo do cesty a ty si nestihol vcas zareagovat a tragedii zabranit.
Mozno po par rokoch sa tvoj stav zlepsi natolko, ze ti lekar predpise ine,slabsie lieky a soferovat budes moct.
Ale dopredu ti to nik nezaruci.Vsetko potrebuje svoj cas...

Informacie nezbieraj na nete, nie vzdy su pravdive a kazda choroba sa u roznych ludi prejavuje inak. Radsej spolupracuj s lekarmi, oni poznaju tvoj zdravotny stav. Drzim palce.
alaya1
04.09.14,03:49
Zacnem tym, ze ludsky mozog nie je zdaleka preskumany a jeho mnohe stranky abnormalnych vychylok nie su ani popisane, ani liecitelne. Lekari a psychologovia sa mozu len domnievat. Depresia, psychozy a nasledne schizofrenicke prejavy su vysledkom abnormality prave v tomto ludskom organe, mozgu. Tvoji "liecitelia" ti odpovedali, ze laicky a zovseobecnujuco je velmi tazko popisat tieto skutocnosti a aj ich vysvetlit je velmi tazke. V mnkhych pripaoch aj nemozne. Ver im, je to tak. Neexistuje ziadne univerzum v tomto pripade, lebo kazdy pripad je individualny a iny. Nebudem tu rozpisovat podstatu jenotlivych chorob, tie iste poznas, aj ich prejavy a nasledky. Mozem ti len odporucit, aby si dodrziaval navrhy lekarov, uzival medikamenty podla ich predpisu a budes sa citit uspokojivo a umozni tl viest bezny zivot a hlavne bezny zivot tvojej rodine. Podla stylizacie tvojho prispevku je zrejme, ze podavny liek funguje a jeho utlmujuce ucinky funguju. V ZIADNOM pripade by si vsak pri jeho uzivani nemal viest motorove vozidlo. Tvoje reakcie su spomaene, myslienky lietave. Netrap sa pre to co ti lekari pusu do Dg. Venuj sa svojej rocine a skus zit zivot pre teba moznych dimenziach naplno.
Anika61
04.09.14,12:49
Diagnoza f23.1 -akutna psychoticka porucha vyvolana stresom……to znamena,po liecbe by si sa mal uzdravit……kedze sa stav opakoval,zrejme si sa opat vystavil stresu…patrala by som po pricine toho stresu! Dalej tie nocne by som ti neodporucala…mozno aj to je pricina tych bludov…nocny spanok je nenahraditelny…skus to zvazit,viem ze prist o robotu je tiez stres,ale ta psychoticka porucha moze vyustit do zavaznejsej choroby……A este mi napadlo na CT ,ta neodporucili?
Anika61
04.09.14,13:53
www.psychiatria-casopis.sk/files/psychiatria/1-2002/psy1-2002-cla5
qwert1
04.09.14,15:58
neodporucili mi CT, a ten soferak teraz sa citim uplne s dobrymi reakciami,takze bez vodicaku sa nezaobidim,do prace nemam spojenie a riesit dalsiu hypoteku blizsie k praci pokial mi nevezmu vodicak fakt nechcem.Soferoval som po prvej psychoze co mi doktor povedal ze mozem ak necitim spomalenie reakcii,teraz sa citim ovela lepsie,len som chcel vediet aky je ten rozdiel psychoza/schizofrenia. A ci teda keby mam tu schizu casom, ci je na rozhodnuti lekara ponechat/vziat vodicak ci ako....
arizona
04.09.14,16:48
Lekar ti vodicak nezoberie,ale ma povinnost nahlasit Policii /dopr.odd/ na zaklade tvojej diagnozi svoj navrh. Policia ta nasledne vyzve na odovzdanie. Taktiez lekar nasledne moze rozhodnut o tom, ze si schopny opat soferovat.

Viac citaj napr.tu:
http://forum.autobazar.eu/diagnozy-ktore-vam-zabrania-soferovat-t47723.html
Anika61
04.09.14,17:15
Zatial podla tej diagnozy schizofreniu nemas…len prejavy jej podobne,…v horsom pripade,by to mohla by ta schiza s atypickymi prejavmi,ale to uz by bola ina diagnoza!Ten vodicak konzultuj so svojim lekarom,on ked ta lieci by mal posudit ci si alebo nie si schopny viest m.vozidlo……lebo ty sa mozes citit relativne dobre,ale vies s istotou povedat,ze to""na teba nepride'' napr.pred skolou?…alebo hocikde inde…ohrozis seba i druhych……Skus si dat spravit toCT, EEG aby sa vylucila organicka porucha!! Oddychuj,relaxuj a skoro sa uzdrav……nemusi sa to uz znovu vratit……
alaya1
04.09.14,17:37
Anika:, registrovala si sa na Porade 17.8. a odvtedy rozdavas rady v zdravotnych temach v kazdej oblasti. Neviem, ci si atestovany lekar pre kazdu oblast, v ktorej radis a vyhodnocujes spravne uzavery, ale neviem, ci si uvedomujes, ze v tejto teme moze byt to, co si napisala ore toho cloveka smerodatne a bude sa tym riadit?-ziaden odbornik by na internete z rukava Dg nehadzal. Porozmyslaj o tom.
arizona
04.09.14,18:30
Suhlasim, prave preto som odporucala zadavatelovi temy,aby rady z netu, ci wikipedie nebral doslova...lebo to su len dohady a tipy. Presnu Dg a zdrav. stav pozna iba lekar. A cez net, bez blizsich odbornych informacii nedokaze pomoct ani lekar-odbornik. Tiez by to boli iba dohady...
alaya1
04.09.14,18:36
Presne tak, arizona.
BXLmiami
04.09.14,18:45
No,tak pod toto,Anika sa treba podpísať plným menom a vziať právnu zodpovednosť za radu.Je to od Teba prinajmenšom nezodpovedné.Myslím,že žiadny človek ktorý do tejto oblasti čo len trochu vidí,by si na základe uvedeného nedovolil napísať jednoznačne,že-citujem-schizofreniu nemáš.
Anika61
04.09.14,19:19
Asi tu nevie niekto citat,odporucila som mu konzultaciu s jeho lekarom a vyslovila som domnienku,ze podla tej diagnozy ju nema…myslela som,ze tu clovek moze slobodne prejavit svoj nazor,ale to zrejme plati len pre vas…prijemny vecer vam zelam
janka.sestra
15.09.14,10:24
no tak moj nazor je ze liecba psychiky bez psychoterapie sa vlecie dlhsie ako by mohlo byt a ani nie je celkom ucinna ak nema clovek stastie na milujuce okolie, rodinu, sebauvedomenie a pod.. lebo psychologa navstivit je pekne ale ten nevie liecit akurat povie take rady ako aj tu napriklad daju ludia, nejake mudrosti o zivote. nic viac. nema vzdelanie na liecbu duse. tu skolu spravi skoro kazdy komu to trochu pali a je cielavedomý. Psychoterapiou sa da ovela skor pokrocit aj v zvladani stresu, uvedomenie si vlastnych zdrojov sil, rieseni a sebapoznania, posilnenia. druha vec je najst terapeuta, terapeutku s ktorou si sadnete. tretia vec financie kedze im to nikto nepreplati hoci studuju terapiu tak dlho ako lekari skoly aj viac...psychoterapia 5 rokov navyse od zakladnej 5 rocnej psychologie, to su ale plno kurzov tam tiez je uz biznis ale psychoterapeuti takisto navracuju ludi do zivota.a .aj ze mozu potom platiti dane.:) skoda je ze štat a ministerstvo zdravotnictva to nejak nepremyslelo a dobry terapeuti casto nemaju sancu spravit zmluvu s poistovnami a tak odbremenit financne aspon par sedeni klienta.
tiez psychiatri radi daju nalepku choroby a staci im na urcenie diagnozy jedno stretnutie a par slov od zmatenych stresovaných unavenych pacientov. ziadne chemicke vysetrenia na obsah serotoninu a podobnych latok co ukazuju na naozajstnu depresiu a podobne len daju lieky..vec sa skoncila. dojdite o mesiac po lieky a ukazte sa mi. je to biedna pomoc ale vsak aj liekove zavislosti potom nasledne liecia.
podla mna neber nalepku od psychiatrov na schizu ako 100 percentnu lebo sa ved pozri ake vysetrenia ti spravili, zaujimalo by ma aj ako prebiehala terapia na tom lieceni kde si bol. na tvojom mieste by som skusila terapeuta, lebo tabletky ti ten stres v sebe nevyriesia len potlacia. ale jasne ze ich treba brat. zas praca v noci dlhodobo mozno tiez nie je vyhra pre teba. snad si viac citlivy ako iny alebo tak skor skus sa sebaspoznat a pozorovat co to vyvolalo tie psychozy, co tomu predchadzalo, ake citove pochody, preco to prislo. mam kontakt na dobreho terapeuta aj psychiatra, kazdy su v inom meste na slovensku. no vsak neprestan verit sam sebe, ak sa citis na soferovanie soferuj.no nie omameny, ty sam uz vies ako ktorý liek zabera. moja znama mala zo stresu ze uplne bludy a pobudla na oddeleni trochu a teraz ma sama restauraciu v blave a je ok. moj znamy so schizofreniou, mal elektricke soky viackrat uci na skole a pri dodrziavani pravidiel sa mu dari, ma vztah.. niekedy musime upravit aj svoje okolie, pracu, priatelov ci znamych ktory radi prispeju k vzniku poruch, ale takisto aj sa starat o psychohygienu, svoje myslienkove pochody..dodrziavat istý denny program, zachovavat poriadok, no ja mam tiez daku diagnozu a nie jednu a je to tazke ak clovek nema oporu, ak mas v najblizsom okoli podporu potom to ide lahsie.lahko sa hovori..ale treba to riesit ten stav racionalne a objektivne..teda si aj dat otazku preco som neriesil ten extremny stres? nabuduce ho tiez dovolim? ako sa mozme branit voci stresu dlhodobemu ako sa mu vyhnut? naucili ta vobec zvladat stres nejakymi technikami? napriklad autogennym treningom? co bol spustac tej epizody prvej psychozy? aj druhej? napokon po potvrdeni urcenej diagnozy je dobre s terapeutom tu chorobu prijat a naucit sa s nou zit. prajem vsetko dobre.
alaya1
15.09.14,10:44
neviem, kde si nacerpala tie mudrosti, ale ak nepoznas ani pojmy psycholog, psychoterapeut...tak....
arizona
15.09.14,12:43
janka.sestra,prezradis nam, co si mavala na ZS z diktatov? Skoda, ze su uz v skolach zakazane trstenice :-(
janka.sestra
15.09.14,14:20
preco? ved to je poriadny rozdiel.
janka.sestra
15.09.14,14:21
z diktátov som mávala jednotky.
alaya1
15.09.14,15:11
teda prosim vysvetli mi rozdiel medzi psychologom a psychoterapeutom. Aby som vedela aj uja :)
arizona
15.09.14,19:30
Ked citam tvoj uvodny prispevok,tak neveriiiim ;-D
buchač
15.09.14,19:59
Čital som ten siahodlhý príspevok. Ten ani tak neriešim, podstata je ale v otázkach.


a otazka,podla zakona http://auto.sme.sk/c/5619538/vela-ch...t-vodicak.html dokonca aj psychoticky pacient nemoze soferovat,pri prvej psychoze mi vraveli ze len isty cas nieje dobre soferovat,kym som omameny z liekom a necitim sa este dobre, tu sa pise ze vobec, ci len v akutnej faze ,cize ked nastane ataka psychozy/schizofrenie, ci schizofrenik uz vobec nemoze soferovat ?

http://webcache.googleusercontent.co...g_en%7Clang_sk
podla tohto tomu rozumiem tak,ze pokial budem pravidelne navstevovat lekara,tak by som mohol soferovat aj nadalej auto,je to tak ?
Linky vravia, že pravidelným prehliadkam sa MUSIA podrobiť určití jedinci, ktorí sedia za volantom. Jedná sa hlavne o profíkov.
Takže tieto sa Ťa netýkajú.
Iná stránka pohľadu na skutočnosť je iná.
Ako bolo spomínané, ak spôsobíš pod vplyvom nejakých látok dopravnú nehodu, ani Kristus Ti nepomôže.



qwert1 (04.09.14 18:58) neodporucili mi CT, a ten soferak teraz sa citim uplne s dobrymi reakciami,takze bez vodicaku sa nezaobidim,do prace nemam spojenie a riesit dalsiu hypoteku blizsie k praci pokial mi nevezmu vodicak fakt nechcem.Soferoval som po prvej psychoze co mi doktor povedal ze mozem ak necitim spomalenie reakcii,teraz sa citim ovela lepsie,len som chcel vediet aky je ten rozdiel psychoza/schizofrenia. A ci teda keby mam tu schizu casom, ci je na rozhodnuti lekara ponechat/vziat vodicak ci ako....
Vieš, to máš tak. Ty si myslíš, že necítiš spomalenie reakcií...to si myslel aj nie jeden vodič, ktorý spôsobil dopravnú nehodu a práve to spomalenie reakčného času bolo príčinou.
Anik
16.09.14,05:38
v podstate sa nebudem vyjadrovať k ničomu inému len k otázke šoférovania.
Ak by bolo na mne ja by som nepovolila šoférovať osobe, ktorá berie lieky na psychické problémy- hlavne na schizofréniu. Rozhodne nemajú ten odhad čo úplne zdravý človek. Schizofrenika mám doma, čo to o tej chorobe viem a viac menej aj na pohľad rozoznám psychicky chorého človeka - koľkí si to priznajú
aj keby mali oveľa ľahší život, aký v skutočnosti majú. Ani sami sebe si to nie sú ochotný pripustiť, že majú vážny problém a nie iba to že nemajú odhad a dostatočne rýchle reakcie. Ty si aspoň priznávaš, že problém máš.
Je to ako s postaršími ľuďmi - svokor má 77 rokov napriek tomu, že mal fabiu
10 ročnú ako novú kúpil si nové auto Peugot 308 a za svet si neprizná, že je nebezpečný sebe aj všetkým naokolo. Som rada, keď ho nevidím na ceste, nemusím sedieť pri ňom v aute. Manžel by bol tiež schopný sadnúť si za volant,
ale radšej nemáme auto, aby ho to nepokúšalo.
Napísala som Ti z vlastnej skúsenosti ako to vnímam ja. Ver mi, že aj pre mňa to bolo neskutočne ťažké bez auta v čase môjho plného nasadenia v práci, keď som chodila po celom východom slovensku bez auta len autobusom a vlakom.
Bola to moja voľba a dnes ju neľutujem, ak by som sa mala rozhodnúť znovu urobím to isté. Ty sa musíš rozhodnúť sám. Prajem Ti , aby si to urobil dobre a aby si neľutoval a vôbec držím ti palce a prajem ti odvahu (nemyslím v šoférovaní) a veľa milujúcich ľudí navôkol.
buchač
16.09.14,08:32
janka.sestra

Ja, čoby psychológ-laik sa len tak mierne a jednoducho vyjadrím.

Drístaš...;)

Zdôvodnenie:
Na jednej strane povieš nejakú myšlienku a šmahom ruky ju zneguješ.