EKO-HAUS
04.09.14,07:36
Do záhrady sme si dali vyvŕtať studňu. Záhrada má dĺžku 100 m a šírku 40 m. Hĺbka vŕtanej studne je 21 m. Studňa je vyvŕtaná úplne na kraji v rohu. Prosím Vás vedeli by ste mi poradiť aké ponorné čerpadlo (najlepšie aj konkrétny typ) by som si mala kúpiť, lebo keď som sa spýtala v jednom obchode tam mi povedali, že stačí 250 eurové a v druhom, že minimálne 800 eurové. Ide mi o to, aby malo dostatočný výtlak na 21 m studňu a 100 m hadicu prípadne uvažujeme dať aj rozprašovače, ktoré by mali dostreknúť minimálne 15 - 20 m. ďakujem
willma
04.09.14,06:07
a myslíš, že odpoveď dostaneš o to skôr o čo viac identických otázok zadáš?
EKO-HAUS
04.09.14,06:10
to nie len som nevedela do ktorej oblasti táto otázka patrí
willma
04.09.14,06:15
stačí si vybrať a zadať raz - moderátori to prípadne zaradia, tú druhú tému zmaž ak môžeš. Ak nie požiadaj moderátorov. Pri príspevku máš trojuholníček, ktorým sa to dá realizovať :)
bodliak
04.09.14,06:18
Ešte treba vedieť:
1. priemer vŕtanej studne ?
2. v akej hĺbke je vodná hladina ?
3. výdatnosť studne ?
nunenko
04.09.14,07:00
bodliak
04.09.14,07:05
Ako problematickú vidím dĺžku kábla. Len 15 m do 21m studne ? To tam spustí aj predlžovačku ?
draik
04.09.14,07:38
Nepotrebujete sa riadiť konkrétnym typom, ale predovšetkým výkonovou krivkou čerpadla (=dodávané množstvo vody pri danom výtlaku). Podľa spotreby vody a tlakových strát si potom vyberiete čerpadlo, ktoré tieto parametre spĺňa.
Ak chcete použiť rozprašovače, tak je vhodné zistiť ich spotrebu a a potrebný tlak pri tejto spotrebe, ďalej je potrebné vedieť, či rozprašovače spustíte naraz alebo postupne.
Jeden parameter - spotreba sa počíta pomerne ľahko (= odber rozprašovača).
Potrebný výtlak čerpadla sa vypočíta ako súčet tlakových strát v potrubí a potrebného tlaku na rozprašovači. Vzhľadom ku vzdialenosti od studne by bolo vhodné do zeme zakopať hadicu DN32, aby sa straty v potrubí minimalizovali.
Na konkrétnu odpoveď sú však potrebné ďalšie info.
Ferdosondo
04.09.14,07:43
V prvom rade potrebuješ vedieť aká je výdatnosť studne čerpacou skúškou. Bez tohto údaja je všetko ostatné veštenie z gule a môže priniesť viac škody ako osohu.
Na predavačov v obchode sa nespoliehaj. Ak si chceš niečo o tom naštudovať kukni
http://www.ostavbe.sk/ako-som-robil-zavlahy-t1033.html
nunenko
04.09.14,13:26
Aký problém? ja mám v studni predlžovačku 6 metrov nad vodou.
misoft
04.09.14,13:35
Panstvo - zle čítate dáta. Max hĺbka ponoru 15m. Ale dĺžka kábla je 50m.
bodliak
04.09.14,18:56
Technické údaje:
Dĺžka kábla 15 m

Copy paste...


K Extolu sa nemienim ani vyjadrovať. Šmejd.
nunenko
05.09.14,09:12
máš s Extolom osobnú skúsenosť?
bodliak
05.09.14,09:26
Dostal sa mi do rúk asi 4x. Dvakrát invertor,raz čerpadlo a nejaká príklepovka. Všetko pokazené, že čo s tým...
Vnútri odfláknuté.
Asi ako predlžovačka spustená do studne...
danus0222
03.09.18,18:59
Dobrý deň, ja používam konkrétne čerpadla značky VODOLEY a som nesmierne spokojný. Myslím si že poskytujú vysoký výkon za priateľnú cenu... a vôbec nie je potrebná investícia do 800€ čerpadiel vo vašom prípade. Sú to Ukrajinské poctivé čerpadlá, a zdroj napätia majú na 230V. Cize len zapojite do siete a čerpadlo ide ak ho potrebujete len na polievanie. Samozrejme že sa dá napojiť aj na domácu vodáreń.
Na tejto stránke je rozpísane ako si vybrať ponorné čerpadlo pre vašu studnu https://eshop.stu-vrt.sk/ako-si-vybrat-ponorne-cerpadlo-vodoley/ (https://eshop.stu-vrt.sk/ako-si-vybrat-ponorne-cerpadlo-vodoley/) dokonca je tam aj nejaká kalkulačka ako si vybrať čerpadlo a po zodpovedaní na zopár otázok vám vyhodi odporučané čerpadlo. Sám som objednával z tejto stránky takže odpočrúčam. A vo vašom prípade asi by sa jednalo o BCPE 0,5-50U alebo BCPE 1,2-50U.