Jozef Mihál
20.04.06,22:46
Pán Dušan Mihál bol v roku 2005 študentom vysokej školy a poistné na zdravotné poistenie za neho platil štát. Pán Dušan sa považoval za osobu podľa § 11 ods.8 písm. a) – nezaopatrené dieťa.

Zamestnanie v roku 2005 nemal, nepodnikal (nebol SZČO).

Pán Dušan mal príjem na dohody o brigádnickej práci študentov vo výške 4000 Sk mesačne. Podľa § 11 ods.9 štát platí za nezaopatrené deti len ak ich prípadný príjem je najviac vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd. Takto sa pritom postupuje počnúc septembrom 2005, na príjem do augusta 2005 sa neprihliada.

Pán Dušan mal za mesiace september až december 2005 príjem 4 x 4000 Sk = 16000 Sk. Limit podľa § 11 ods.9 zákona je však len 1/2 z (4 x 6500) = 13000 Sk.

Pán Dušan tým porušil podmienky podľa § 11 ods.9 zákona a so spätnou účinnosťou sa za mesiace september až december 2005 stal poistencom podľa § 11 ods.2 zákona (samoplatiteľom).

Ako samoplatiteľ s príjmom vyšším ako 13000 Sk je pán Dušan povinný vykonať ročné zúčtovanie, vyplní tlačivo typ C.

V úvodnej časti tlačiva uvedie rodné číslo, uvedie kód zdravotnej poisťovne (Apollo), v ktorej bol poistený. Vyznačí krížikom, že nebol osobou so zdravotným postihnutím.

V I. oddieli uvedie svoje osobné údaje.

II. oddiel nevypĺňa.

V III. oddieli by mal v položke č.21 uviesť číslo platiteľa poistného, v danom prípade – keďže bol pôvodne poistenec štátu – číslo platiteľa nevyplní. Položky č.22 a č.23 ponechá prázdne.

V položke č.24 uvedie dátum od – do, kedy sa počas roka 2005 považoval so spätnou účinnosťou za samoplatiteľa, v danom prípade to bude obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005.

Keďže ako poistenec štátu žiadne preddavky na poistné neplatil, v položke č.25 uvedie hodnotu 0.

V položke č. 26 uvedie úhrn svojich príjmov podľa § 13 ods.7 zákona za mesiace september až december 2005. Na príjmy dosiahnuté do augusta 2005 sa neprihliada, preto ich tu nezapočíta.

V oddieli IV. neuvedie žiadne dni, pretože za mesiace september až december nebol práceneschopný, nebol na OČR a nebol ani na materskej.

Oddiel V. vypĺňa, pretože jeho vymeriavací základ uvedený v položke č.26 je menší ako 16420 Sk.

V položke č.31 uvedie za mesiace september až december počty dní, za ktoré si platí poistné sám.

V položke č.32 uvedie svoj minimálny základ ako 6500 vydelený celkovým počtom dní mesiaca, násobený počtom dní z položky č.31.

V položke č.33 vynásobí minimálny základ z položky č.32 koeficientom 0,6315, výsledky zaokrúhľuje na celé Sk nahor.

V oddieli VI. uvedie v položke č.41 súčet položky č.33 z oddielu V., bude to suma 16420 Sk. V položke č.42 uvedie výsledný vymeriavací základ. Keďže suma príjmu 16000 Sk je nižšia, ako úhrn súčinu koeficientu a minimálnych základov (16420 Sk), uvedie tu sumu 16420 Sk.

V položke č.43 uvedie sadzbu poistného a v položke č.44 vypočíta zo základu 16420 Sk poistné ako sumu 2299 Sk.

V položke č.45 uvedie nedoplatok ako rozdiel medzi vypočítaným poistným a zaplatenými preddavkami. Nedoplatok je suma 2299 Sk.

Položku č.46 ponechá prázdnu, keďže nemá žiadne neuhradené záväzky voči zdravotnej poisťovni.

V položke č.47 zopakuje sumu nedoplatku z položky č.45, teda 2299 Sk.

Oddiel VII. nevypĺňa, keďže výsledkom ročného zúčtovania bol nedoplatok.

V oddieli VIII. neuvedie žiadne prílohy, zapíše dátum vyhotovenia ročného zúčtovania a podpíše sa.
-----
Ak Vám to nestačilo, viac sa dozviete tu:
http://www.porada.sk/t19968-seminare-jmihala-program-na-april--jun-2006.html
Jaroslávka
04.05.06,13:34
Ďakujem pán Miháľ, bola som na Vašom školení vo Zvolene 25.4.2006, zvládla som za Vašej pomoci RZ zamestnanca plus konateľa, /ja ako mzd. účtovník som RZ spravila / teda musela/ za riaditeľa/.
Je smutné, že ZP mi do dnešného dňa vôbec nevedeli poradiť, veľká vďaka
patrí hlavne Vám a porade.
Jaroslávka
Dana 22
08.05.06,13:44
p.Mihál,
z doterajších informácií o vykonaní ročného zúčtovania poistného z príjmu osobného asistenta ZŤPO v prípade, že je to jediný jeho príjem v roku 2005
som sa dozvedela, že tieto osoby v prípade vyššieho príjmu za mesiac september- december urobia si RZ sami na tlačive C.
VZ sa bude rovnať ich hrubému príjmu bez odčítania výdavkov za uvedené obdobie.
Prosím Vás je to pravda ?
Ďakujem
Jozef Mihál
08.05.06,14:01
Toto je moje vyjadrenie k osobným asistentom, ktoré som 27.3.2006 zaslal do VšZP:

1. Ak osobný asistent bol v roku 2005 aj zamestnancom, bez ohľadu na výšku príjmu z činnosti osobnej asistencie si musí podať ročné zúčtovanie, pretože v roku 2005 mal aj príjmy podľa § 13 ods.5 zákona (príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov). Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ S (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie podľa § 13 ods.5 zákona uvedie na liste SD (prípadne XD).

2. Ak osobný asistent bol v roku 2005 aj zamestnancom a bol aj prihlásený ako SZČO, podáva ročné zúčtovanie. Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ S (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie (za celý rok 2005) spočíta s ostatnými príjmami z činnosti SZČO a uvedie na liste SB (prípadne XB). Vymeriavací základ z činnosti SZČO, vrátane príjmov z osobnej asistencie, je daný podľa § 13 ods.6 zákona.

3. Ak osobný asistent bol v roku 2005 prihlásený ako SZČO, podáva ročné zúčtovanie. Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ B (prípadne X), príjmy z osobnej asistencie (za celý rok 2005) spočíta s ostatnými príjmami z činnosti SZČO. Vymeriavací základ je daný podľa § 13 ods.6 zákona.

4. Ak osobný asistent nebol v roku 2005 ani zamestnancom a nebol ani prihlásený ako SZČO, podáva ročné zúčtovanie len vtedy, ak za obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 jeho príjem, ktorý podlieha dani z príjmov (§ 5 a § 6 zákona o dani z príjmov, hrubý príjem, bez odpočítania výdavkov) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, presahuje polovicu úhrnu minimálnych miezd. Ak ich príjem uvedenú hranicu nepresiahol, ročné zúčtovanie nepodávajú a zostávajú poistencami štátu.

5. Ak podľa predošlého bodu osobný asistent podáva ročné zúčtovanie, podáva ho ako poistenec podľa § 11 ods.2. Ročné zúčtovanie podá na tlačive typ C (prípadne X). Vymeriavací základ je daný ako príjem dosiahnutý za obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 ( viď § 31 ods.9 zákona).
Dana 22
08.05.06,15:18
p.Mihál

veľmi pekne Ďakujem za rýchlu a zrozumiteľnú odpoveď