sona123
04.09.14,09:43
chcela by som Vás poprosiť o kontrolu výpočtu odstupného a odchodného ide o 2 zamestnancov
Odstupné - ochádza od nás potom ako mu bol priznaný starobný dôchodok, chvílku ešte pracoval a teraz odcházda dohodou
Odstupné - pre nadbytočnosť, pracoval u nás 1 rok.
Spôsob výpočtu budem mať rovnaký, potrebujem dostať priemerný mesačný zárobok a obaja dostanú jeden tento mesačný zárobok.
Zamestnanci končia k 31.8.14.
Budem brať do úvahy 2Q(april,maj,jún) a vypočítam si priemerny hodinový zárobok = HM - všetky náhrady (dovolenka, OCR, PN)/počet odpracovaných hodín za 2Q
(napr. HM á 300,- EUR a náhrady 50 za dovolenku, 10 za OCR = 900-60/360 odprac.hodin za 3 mesiace = 2,3333 EUR
týždenný úväzok je 37,5 hod. takže jeho priemerný počet hodín je 4,348x37,5=163,05 hodín
tento priem.počet hodín 163,05 vynásobím priemerným hodinovým zárobkom 2,3333 a dostane od nas 380,45 EUR

je to takto spravne?

ďakujem Vam veľmi pekne
ivka70
04.09.14,10:09
Tak odchadza dohodou alebo pre nadbytocnost?
Alebo ide o dohodu o skonceni PP z dovodu nadbytocnosti?
Lebo to ovplyvni narok na odstupne.

Pri vypocte mesacneho odstupneho ci odchodneho pouzivas priemerny pocet dni v mesiaci, co je 21,74. Cize vypocet bude 7,5* 21,74 * priemerna mzda za hodinu. (co ale je tvojich 163,05*priemerna hod. mzda)
sona123
04.09.14,10:31
Upravila som dotaz ide o 2 rôznych ľudi. Tých 163,05 je priemerný počet hodín v mesiaci x priemer.hod mzda. Neviem či je to dobre
ivka70
04.09.14,10:35
Malo by to byt dobre, ten narok na odstupne sa stale riadi sposobom ukoncenia PP a trvanim PP.

Kazdopadne tu priemernu mzdu musis mat uz vypocitanu, ved aj sviatok v juli si platila tym istym priemerom.
sona123
04.09.14,12:12
ano mam priemer.mzdu len som pre istotu napisala ci som to vyratala dobre :)
dakujem Ti velmi pekne za radu a potvrdenie mojich uvah
Radka08
30.10.14,10:12
Prosím Vás a ako ste prišli na tých 21,74? Ďakujem :)
ivka70
30.10.14,11:17
To je konstanta = priemerny pocet pracovnych dni v mesiaci, vypocitana z asi 20 ci viac rokov a bezne pouzivana v mzdovom uctovnictve.
Radka08
04.11.14,13:06
Ďakujem, už som to vygooglila ;) ale predsalen ešte, mám taký pre mňa špecifický prípad - zamestnanec ukončil pracovný pomer dohodou §60 ZP. Teraz som sa od neho dozvedela, že nejde na PSD, ale zatiaľ "na podporu" na pol roka a potom si požiada o PSD, tzn. že prakticky od nás do PSD neodchádza a teda by nemal mať ani nárok na odchodné, mám pravdu?
Ďakujem