lydinka
20.04.06,22:40
AHOJTE všetky dámy menom LYDKA alebo LIDKA
Akurát rozoberám s poraďáčkou LIDOU naše meno - ozvite sa aké "I" alebo "Y" si píšete v zdrobneninách.
Čakám skoré odpovede.
Pre všetky LIDKI, hodím poučku z knihy "1000 poučení zo spisovnej slovenčiny":

Niektoré slovenské dievčence sú Lýdie a potom i Lydky, teda s ypsilonom - Lydka. Niektoré sa však chcú písať s jotou - Lidka. Ale to nie sú Lýdie, ale Ľudmily /česky Lidmila - Lidka/. Slovenské meno Ľudmila sa skracuje ako Ľudka /a nie Lidka/
Zapamätajme si: Lýdia môže byť aj Lydka ALE NIE Lidka
liduska
20.04.06,20:50
Nečítala som žiadne pravidlá ale ešte v ZŠ nám učiteľka prízvukovala /boli sme tri Lýdie v triede, že Lýdia sa píše s y a Lidka s i.pozdravujem všetky Lidušky. Ste tu niektoré aj z NR?
lydinka
20.04.06,20:59
Nečítala som žiadne pravidlá ale ešte v ZŠ nám učiteľka prízvukovala /boli sme tri Lýdie v triede, že Lýdia sa píše s y a Lidka s i.pozdravujem všetky Lidušky. Ste tu niektoré aj z NR?

No a ja som ešte na základke nosila v taške túto knihu, pretože učky sa ma snažili presvedčiť, že si neviem napísať meno. Inak som z Brezna
AHOJ lydinka
pozit
21.04.06,07:39
Ahojte,
ja mám sesternicu Lýdiu, vždy aj v zdrobneninách si písala a píše "y" a popravde - ani si tam neviem nič iné predstaviť.....Ak jej aj niekto napísal "i", už aj sme ho opravovali.
Johanka
21.04.06,07:57
Už ste počuli meno LIDVINA? Mám jednu v rodine. Narodila sa v roku 1940, vraj to vtedy frčalo.
kattka.c
21.04.06,08:02
ahojte, moja mamka je Ludmila (nie Ľudmila). Je z CR a podpisuje sa LIDKA. :)
KEJKA
21.04.06,12:56
Ahojte,
ja mám sesternicu Lýdiu, vždy aj v zdrobneninách si písala a píše "y" a popravde - ani si tam neviem nič iné predstaviť.....Ak jej aj niekto napísal "i", už aj sme ho opravovali.
a ja zasa opravujem v zdrobneninách Y na I, a tiež sa mi ťažko díva na tvrdé Y.... čiže mám opačný pohľad....:D
lydinka
23.04.06,16:39
Pozerala som zoznam členov a je vás tu dosyť veľa LYDKY A LIDKY, tak sa prosím ozvite a vyjadrite sa k tomu I alebo Y, zaujíma ma to.
KEJKA
23.04.06,17:35
aj mňa to veľmi zaujíma... nejde o to kde je pravda, zrejme každá zostaneme pri svojom.:)
ale ozvite sa Lidky, Lydky, Lýdie, Lídie, Lidy, Lydy, atd.:D:D:D
Marianna01
24.04.06,14:10
No toto je zaujímavá téma - o menách. Ja síce nie som Lýdia, ale tiež mám problém pri zdrobnenine - Marianna sa píše s dvomi n, potom zdrobnenina má byť s jedným n a jedným k alebo s dvomi n a jedným k? Ja píšem Marianka - na Mariannka sa mi tiež akosi divno pozerá :D Ale je to asi naozaj vec názoru a pravdu povediac do slovníka ma nikdy nenapadlo sa pozrieť...
Pardón, že som sa zamiešala medzi Lydky a Lidky ;)
litu
28.04.06,05:18
Podľa kalendára je Lýdia s tvrdým y. No ja sa píšem s mäkkým i (Lídía). Pretože som sa narodila v nemocnici v južnej časti Slovenska, kde mi do rodného listu zapísali s mäkkým i a tým som poznačená na celý život. Moja mama je tiež Lýdia. Vždy som hovorila že som mäkký človek, tak sa píšem s i.
Ináč momentálne som tiež z Brezna ako Lydinka.
Polepetko
28.04.06,05:32
lydinka, takže som tu a píšem si jedine Lydka, Lydulienka a pod. 100% súhlas s Tebou
lydinka
01.05.06,15:00
Podľa kalendára je Lýdia s tvrdým y. No ja sa píšem s mäkkým i (Lídía). Pretože som sa narodila v nemocnici v južnej časti Slovenska, kde mi do rodného listu zapísali s mäkkým i a tým som poznačená na celý život. Moja mama je tiež Lýdia. Vždy som hovorila že som mäkký človek, tak sa píšem s i.
Ináč momentálne som tiež z Brezna ako Lydinka.

Preco momentalne? Inak si odkial?
Co sa tyka toho i v rodnom liste, mozno by sa dala vykonat oprava na matrike
litu
02.05.06,10:37
Preco momentalne? Inak si odkial?
Co sa tyka toho i v rodnom liste, mozno by sa dala vykonat oprava na matrike

Pochadzam z okresu Rimavska Sobota. Co sa tyka opravy na matrike, uz to necham tak. To by som si musela menit vsetky doklady, lebo tie sa zostavuju na zaklade OP a tam som s makkym i.
V Brezne byvam 6 rokov.
lydinka
02.05.06,18:42
Pochadzam z okresu Rimavska Sobota. Co sa tyka opravy na matrike, uz to necham tak. To by som si musela menit vsetky doklady, lebo tie sa zostavuju na zaklade OP a tam som s makkym i.
V Brezne byvam 6 rokov.

A NEPOZNAME SA???
litu
03.05.06,04:50
A NEPOZNAME SA???


Mozno sa pozname z videnia alebo sme aj pracovali jeden cas spolu (boli v robote v to case 2 Lydky okrem mna), alebo sa vobec nepozname.
lydinka
03.05.06,12:48
Mozno sa pozname z videnia alebo sme aj pracovali jeden cas spolu (boli v robote v to case 2 Lydky okrem mna), alebo sa vobec nepozname.

A kde si pracovala ak sa smiem opytat?
Mozno prideme o tyzden o dva nato, ze sa pozname.
Skus nieco nadhodit, budem hadat.
lydinka
04.05.06,13:44
A kde si pracovala ak sa smiem opytat?
Mozno prideme o tyzden o dva nato, ze sa pozname.
Skus nieco nadhodit, budem hadat.

Dokonca som zistila, ze sme rovnaky rocnik / 23.12.1974. :D
litu
05.05.06,05:42
A kde si pracovala ak sa smiem opytat?
Mozno prideme o tyzden o dva nato, ze sa pozname.
Skus nieco nadhodit, budem hadat.

Navrhujem pokracovat cez SS. Lebo ideme mimo temu.