Sica
04.09.14,13:21
Prosim o radu. Uctujem v MRP, JU. Zaciatkom roku bola uhradena FA, ktora sa "nasla" len teraz. Ako ju mam zaevidovat v MRP? Uctujem prvy rok, predtym robila ucto ina uctovnicka, cize nemam agendu 2013.
zlatica76
05.09.14,17:40
A to ti pri úhrade nechýbala faktúra?

V zásade to nie je žiaden netradičný problém, ja osobne riešim nasledovné problémy nasledovne:
- faktúru zaúčtujem/evidujem v tom období, kedy mi ju priniesli
- podľa veľkosti DPH spravím dodatočné daňové priznanie (v tomto prípade do 12/2013) - ak je platca DPH
- podľa veľkosti nákladu/výdavku spravím dodatočné priznanie k dani z príjmu za r. 2013. Náklad/výdavok v r. 2014 bude nedaňový


Trochu ma zarazila poznámka, že nemáš agendu 2013 - účtovné doklady patria predsa vždy firme, nie účtovníčke. Firma je zodpovedná za svoje daňové doklady a dokonca ich musí archivovať 10 rokov (niektoré aj dlhšie). To isté sa týka aj prípadných softvérových databáz. Takže je potrebné dotiahnuť aj toto do konca - korektne ukončiť zmluvu s predchádzajúcou účtovníčkou a mať doklad aj z predchádzajúcich rokov.
Sica
05.09.14,18:59
ide o maleho zivnostnika, neplatcu dph. bol zvyknuty doniest doklady uctovnicke zaciatkom marca, ked sa blizil termin dzp.

k fakture - chybala, ale ako som napisala vyssie - neriesil on... nemam na neho paky

k chybajucej agende - asi som sa zle vyjadrila. fyzicky doklady mam, ale nemam agendu v mrp. tato fa chybala aj vo vystupoch od uctovnicky - co si myslim, ze by tam mala byt, hoci nebola uhradena.

som novacik co sa tyka mrp a ju. doteraz som v tom robila len mzdy.

v kazdom pripade dakujem!
Žabinka
06.09.14,05:47
A aký problém? Píšeš že sa jedná o JU, neplatiteľ DPH.. Zaučtuješ dátumom úhrady, písala si že začiatkom roka, tak predpokladám že 2014, to bude v poriadku.. Žiadne DDP k dani z príjmov za rok 2013 nemusíš podávať, veď príjem za 2013 sa nezmenil, keď Fa bola uhradená 2014.. Akurát že Fa nie je evidovaná v záväzkoch 2013, a tým pádom ani vo výkaze 2013, ale zato sa zase nestrieľa..;)