flector
04.09.14,13:34
Príklad:
Spravím si web, kde bude zadarmo ľudom k dispozícii môj vlastný strojový prekladač, ktorý som si už dávnejšie naprogramoval, pre účely mojich iných projektov. Tento prekladač by návštevníkom môjho webu umožnil jednoduchý strojový preklad ľubovolného textu z EN do SK a naopak.

Web by som prevádzkoval ako s.r.o., avšak zadarmo!
Jednoduchý princíp: návštevník príde, vloží text, tento text sa strojovo v zlomku sekundy preloží, zákazník si výsledný preložený text skopíruje a z webu odchádza.

Musím mať na prevádzku takého webu v predmetoch činnosti s.r.o. živnosť prekladateľské a tlmočnícke služby? Alebo nemusím?

Ide mi o to, že prekladateľské a tlmočnícke služby sú viazanou živnosťou, na ktoré je potrebný:
- diplom o ukončenom štúdiu príslušných jazykov na vysokej škole, alebo
- vysvedčenie o štátnej jazykovej skúške, alebo
- preukázanie aspoň 10-ročného pobytu v štáte s úradným jazykom, ktorý sa má vyučovať, prekladať alebo tlmočiť.

Avšak ja by som nikomu nič také ako s.r.o. nefakturoval! Prekladač by bežal automaticky a hlavne zadarmo. Tá stránka, by žila z niečoho úplne iného, napríklad reklamy na skutočné prekladateľské služby, alebo z affiliate programov a pod. To je teraz vlastne úplne jedno z čoho by ten web žil, pre otázku to nie je podstatné. Ide mi o princíp.

Môžem ten online prekladač prevádzkovať zadarmo a hlavne bez tej živnosti, prekladateľské a tlmočnícke služby, alebo nie?

Živnosti ako počítačové služby, reklamné služby, atď., to všetko v predmetoch mám... To je jasné.
Vďaka za akúkoľvek odpoveď.
kopretinka
04.09.14,12:45
načo by chodil niekto k tebe na stránku?
https://translate.google.com/#en/sk/
flector
04.09.14,12:58
Ja viem, že existuje Google Translate, až taký krepý nie som. ;)

Nie je podstatné či by mi tam niekto chodil, alebo prečo by mi tam niekto chodil. Mne ide predovšetkým o zodpovedanie otázky, či môžem ako s.r.o. poskytovať zdarma služby, ktoré sú inak viazanou živnosťou.

Myslím si, že ten príklad s automatickým prekladom dobre poslúžil pre lepšie pochopenie otázky a tiež ako vhodná ukážka toho, aká situácia resp. paradox môže reálne nastať, keď príde na: online IT podnikanie vs. slovenská legislatíva.

Každopádne, aj tak ti ďakujem za odpoveď. :)
kopretinka
04.09.14,13:16
môžeš to kľudne robiť,ak je to zadarmo,tak žiadny problém