willma
04.09.14,15:01
kolegovia technici, rada by som Vás poprosiť o nejaký pokec pre študentov. Úprimne, školy mám za celú moju pôsobnosť vo funkcii technika prvý krát a to hneď tri a netuším ako a čím zaujať resp. unudiť :) študentov. Viete mi poradiť, resp. dať niečo k dispozícii - čo by bolo to najľahšie pre mňa. Mám z toho des a hrôzu. Ďakujem :)
Chobot
04.09.14,13:50
Teda začni nejakým krátkym videom s nejakými zábavnými obrázkami o BOZP:

https://www.youtube.com/watch?v=oW2zQUfzaf4

potom povedz svoje poučenia. Ak by sa nudili, tak im pusti nejaké inštruktážne video o bezpečnosti práce...:

https://www.youtube.com/watch?v=89LWIe4AA-c

a zakonči to tiež nejakým krátkym zábavným vieom.
willma
04.09.14,15:20
Si sa zbláznil :D, nebudem predsa so sebou aj vedrá vláčiť - sú to študenti - inak tam skôr nejaké tie inštruktážne videjká ako pád z okna, zo skrine, zo schodov - dochrámanie sa na telocviku - v tej súvislosti mi napadol inštruktážny film Nezvratný osud - len momentálne netuším, v ktorej časti si to odniesla tá gymnastka - tam bola príčinou úrazu elektrina :)
avalik
04.09.14,15:28
Chobot
04.09.14,15:30
avalik
04.09.14,15:42
willma
04.09.14,16:52
niečo podobné mám aj ja nafotené osobne - skoro som spoza volantu vypadla (samozrejme moje auto stálo) Chlapi skladali materiál z korby VZV - stáli na vidlici a idéééš. Ale všimli si, že asi fotím tak som preventívne zmizla :D
willma
04.09.14,16:55
ALE JA IDEM NAOZAJ ŠKOLIŤ ŠTUDENTOV :D :D :D
avalik
04.09.14,16:59
:D
willma
05.09.14,08:13
posúvam a opäť dávam do pozornosti :)
frzanony
18.09.14,16:04
Kedysi, a starší bezpečnostní technici si iste pamätajú na Zápisníky bezpečnosti práce. Obsahoval záznamy o vstupnej inštruktáži a zácviku, o základnom školení a opakovaných školeniach – inštruktáži a o školeniach na pracovisku. Volali to trojstupňové školenia, alebo ak chcete, inštruktáže. Záznamy do zápisníka vyplňoval a podpisoval bezpečnostný technik, vedúci pracovísk a podpísal tiež školený - inštruovaný zamestnanec. Novelizáciou zákonov sa zmenila terminológia, teraz sa tomu hovorí oboznamovanie a informovanie zamestnancov. Neviem komu prekážali jasné pravidlá, keď každý vedel ktorý stupeň školenia má ten ktorý vykonať a tiež i potvrdiť. Teraz, ako vidíme je v tom chaos.
Teraz ku konkrétnej otázke.
Vstupné oboznamovanie a informovanie zamestnancov vykonáva bezpečnostný, resp. autorizovaný bezpečnostný technik. Podľa zákona jeho obsah zamestnávateľ je povinný upraviť vnútorným predpisom. Vypracovanie vnútorného predpisu po jeho obsahovej stránke si vyžaduje znalosti predpisov a problematiky. Slovný prejav je možné doplniť filmom, je ich dostatok, ale na začiatok nedoporučujem také hororové filmy ako je v doporučení, napr. KLAUS.
Pretože sa jedná o žiakov odbornej školy treba rozlišovať, či ide o praktické vyučovanie – praktický výcvik vykonávaný v školských zariadeniach, dielňach, a pod. alebo o praktický výcvik vykonávaný na zmluvných pracoviskách. Tak v prvom prípade, ako i v druhom prípade, oboznamovanie z predpisov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, najmä z hľadiska bezpečnosti strojov a zariadení, bezpečných pracovných postupov, používania OOPP, možných rizík na pracovisku a pod. vykonáva vedúci pracoviska. Je veľmi nesprávne ak táto povinnosť sa prenáša na bezpečnostného technika. Tým, ale nevylučujem možnosť jeho prítomnosti pri tomto oboznamovaní. To môže len zvýšiť úroveň oboznamovania, ale odbornosť problematiky a znalosť bezpečnostných predpisov na konkrétnom pracovisku je potrebné v plnej miere ponechať vedúcemu pracoviska. Dôvody nebudem rozvádzať. Podrobnosti a rozsah by mali byť upravené vnútorným predpisom. Je to v súlade i so zákonom.
willma
18.09.14,19:43
Ďakujem, už som to zvládla :) Išlo o študentov 8-ročného gympla - mladší - teda ročník prima až kvarta - ak som sa správne vyjadrila - boli zlatí - tam bola aj interakcia - dala som otázku a normálka sa aj hlásili a dokonca správne odpovedali. U puberťákov kuk na otrávené ksichtíky a bolo po nálade a chuti im niečo spestriť - u tých by som asi naozaj prebudila záujem len tými "inštruktážnymi" videjkami :D - takže suchopárna prednáška štýlom máte ma niekde, nebudem Vás baviť. Čo už - v tomto prípade povinnosť splnená.
willma
18.09.14,19:47
A k tomu čo písal kolega - vo výrobných podnikoch vždy upozorním, že moje školenie sa bude dotýkať všeobecných predpisov BOZP a nejakých minimálnych bezpečnostných požiadavok na to ktoré pracovisko - po odbornej stránke ich musia zaškoliť vedúci zamestnanci a majstri - ako technik predsa nemôžem ovládať a obsiahnuť všetky špecifiká profesie a strojov a nástrojov pri nej používaných.
frzanony
19.09.14,13:09
Áno, veľmi správne, ale to platí vo všeobecnosti nie len pre výrobné podniky, ale v praxi málo kde to tak funguje. A značnú vinu na tom má samotný bezpečnostný technik. Dôvody sú nám asi jasné. Som rád, že vysielame na rovnakej frekvencii.
willma
20.09.14,06:31
stále tvrdím, že slon má väčšiu hlavu :)