denial
04.09.14,19:57
Dobry den,

dostal som predvolanie na policiu "k vykonaniu vysluchu".
Je tam napisane ze podla par 140 T.P. mate narok na uslu odmenu za pracu.

Ked som o nu poziadal, tak som som dostal informaciu, ze ako poskodeny nemam narok.
Vraj "moja odmena" je to, ze sa pani policajti mojim trestnym oznamenim zapodievaju (ktore odmietli vo vsetkych bodoch, potom ked som si zaplatil advokata, tak zrazu sa vsetko zmenilo a zacali konat dalej).

Pozrel som si aj ten paragraf:

§ 140
Svedočné

(1) Svedok má nárok na náhradu nevyhnutných výdavkov a ušlej mzdy za prácu alebo iného preukázateľného ušlého príjmu. Nárok zaniká, ak ho svedok neuplatní do troch dní po svojom výsluchu, alebo po tom, ako mu bolo oznámené, že k výsluchu nedôjde, alebo ak ho nevyčísli do 15 dní od uplatnenia nároku. Na to musí byť svedok upozornený.

(2) Výšku svedočného určí ten, kto svedka predvolal, a v konaní pred súdom predseda senátu.

---
Zaujimave, ze som podpisoval potom Zapisnicu o vysluchu SVEDKA - POSKODENEHO.

Takze som svedok alebo nie som svedok a hlavne naozaj nemam narok na nahradu uslej mzdy?

Dakujem.
právnik-probono
04.09.14,18:42
boli ste aj svedkom trestného činu?
právnik-probono
04.09.14,18:48
Ak ste neboli svedkom daného trestného činu a máte v konaní iba status poškodeného, na svedočné podľa §140 TP nárok nemáte.

Môžete však žiadať, aby v prípade odsúdenia páchateľa vám bola už v trestnom rozsudku priznaná náhrada škody a aj trovy spojené s uplatnením si nároku na náhradu škody (medzi to je možné zaradiť aj ušlú mzdu). O tomto vás mal vyšetrovateľ poučiť! Ak sa neviete sám účelne brániť, obráťte sa na nejakú neziskovú organizáciu, ktorá sa výlučne zaoberá právami poškodených v trestnom konaní. Tieto organizácie poskytujú svoje služby bezplatne.