mondes
04.09.14,21:15
Ahojte, prosím Vás, je možné dostávať sociálne štipendium na štúdiu na strednej škole? A nevadí, že otec je živnostník? (Niekedy tuším platilo, že ak bol otec živnostník, nebol nárok na žiadne sociálne výhody, aj keď zo živnosti nemal vysoké príjmy. ) Ďakujem pekne.
Anik
04.09.14,19:49
http://studentskefinancie.sk/strednaskola/stipendium

ono ani tak nejde o to či je živnostník, ale ak bol v rodine celkovo nízky príjem tak nárok na štipendium bol, záleží od počtu osôb. Ak bol napr. SZČO minulý rok v strate a spolu s manželkou bol príjem tuším do 580 pri 3 osobách tak nárok na štipendium bol ak dieťa študovalo v inom meste.- to uvádzam len ako príklad kým preštuduješ ten link
mondes
04.09.14,20:32
Ďakujem veľmi pekne. Ak môžem, skúsim konkrétny príklad. Živnostník mal za r. 2013 príjem 13580 eur na mesiac 1131,66 eur. Jeho manželka bola nezamestnaná. Majú spolu 4 deti.

Výpočet hranice mesačného príjmu:
198,09+138,19+90,42+90,42+90,42+90,42 = 697,96 Eur.

Takže vysoko nemajú nárok. No predsa ma zaujíma. Vraj sa to štipendium posudzuje každý polrok. No ale o polroka bude predsa ten príjem taký istý keďže sa berie príjem z predch. roka. Iné je to u zamestnanca, tam sa to môže posúdiť mesačne. Však? A v tom majú živnostníci nevýhodu.

-A počíta sa do príjmu maželky napr. rodičovský príspevok, alebo prídavky?
-A v prípade, ak by predsa mal študent nárok na to štipendium, spĺňal by všetky podmienky, ale má súrodenca taktiež na strednej škole, môžu poberať obaja súrodenci to štipendium? Prosím ťa, ak mi vieš odpovedať, budem ti vďačná. Ďakujem.
mondes
05.09.14,18:23
Ahojte, prosím Vás, neviete náhodou, či do príjmov posudzovaných osôb pre výpočet nároku na sociálne štipendium sa započítavajú prídavky na deti a danový bonus?
Totižto podľa nižšie uvedeného linku som pochopila, že nie. No v žiadosti (ktorú som si stiahla z linku od Anik) žiadajú zdokladovať aj výšku prídavkov na dieťa a daňový bonus. Môžte sa prosím niekto na to pozrieť? Lebo ja tomu asi nechápem. Srdečná vďaka Vám.
avalik
05.09.14,19:42
mondes, otazky sa nezadavaju do komentara
mirka134
05.09.14,20:31
áno do príjmu sa zaratáva aj bonus, aj prídavky, PN, nezamestnanecké,aj rodičovský. Požiadať môžeš pre všetky deti, ktoré sú na strednej škole
mirka134
05.09.14,20:32
tých 13580 mal v hrubom alebo čistom?
mondes
06.09.14,05:42
Ďakujem veľmi pekne. Ale potom prečo píšu iné? Alebo ja to zle chápem? Pozri tu:

http://studentskefinancie.sk/stipendium/rozhodujuci-prijem

A ak sa berie čistý príjem a živnostník mal paušálne výdavky, tak od hrubého príjmu odrátam odvody do poisťovní a taktiež aj paušálne výdavky? Alebo len celkový príjem mínus odvody? Ďakujem pekne.
mirka134
06.09.14,14:01
no tak potom prepáč ak som ti podala zlé informácie, tak sa treba spýtať na škole kde to podávaš ja len viem že som to všade dokladala, ale ako to potom rátajú neviem. Alebo možno sú ináč posudzované na vysokej škole a ináč na strednej škole.