VERONIKA6
05.09.14,09:47
Invalidný dôchodca dovŕšil dôchodkový vek a požiadal o starobný dôchodok. Aké odvody do zdravotnej poisťovne bude platiť on a zamestnávateľ? Tak ako doteraz - znížené?
Peggynka
05.09.14,10:25
VERONIKA6
05.09.14,10:38
Ďakujem za link. Viem aké odvody platí pracujúci dôchodca. Len tento bol invalidným dôchodcom a teraz sa stal starobným. Mal znížené odvody na zdravotné poistenie. Teraz mu ich zvýšim a tak isto aj zamestnávateľovi?
Peggynka
05.09.14,11:52
Prechodom na starobný dôchodok,invalidný zaniká.Na rozhodnutí zo SP mám už len SD a VD,predtým som mala ID a VD.A do ZP platím odvody 7%,tam mi to zostalo.
VERONIKA6
05.09.14,13:36
Veď práve, jedná sa mi o tú zdravotnú poisťovňu. Doteraz platil zamestnávateľ 5% a zamestnanec 2% odvody.
Peggynka
05.09.14,14:35
Asi máš pravdu,ja to tak na % neviem,teraz platím 11,42€ podľa RZZP a to asi nie je 7%.Ja sa tým nezaoberám,koľko mi napíšu,toľko platím (som nervná z tých výpalníkov :D ).Ja by som tam zavolala,oni ti povedia,nie je s tým problém.
LydaLyda
06.09.14,16:15
Poradíte? Aké odvody má pracujúci starobný dôchodca, ktorý pracuje na plný úväzok na pracovnú zmluvu, ktorý si vybavil ZŤP už ako starobný dôchodca ?
Peggynka
06.09.14,16:38
http://www.odvody.sk/
Doporučujem obrátiť sa na zdr. poisťovňu.Ja by som podľa tabuľky mala platiť 28,17€ a podľa RZZP platím11,42€,čo mi vyhovuje,pretože zdr.poisťovňa pri preplatku vráti zdanené peniaze :D a nemá povinnosť vysporiadať prípadné nedoplatky :eek:.
Katy a R
06.09.14,19:20
Veronika - niekde by to tu malo byť - už sa to riešilo (sa mi nechce hľadať)
- ak dobre pamätám, tak normálne pokračuješ v rovnakej sadzbe ZP .. jednoducho mal priznaný ID.
No a aj zákon hovorí, že je osobou "so zdravotným postihnutím" - §12 odst 2. - jemu predsa ID neodobrali - len požiadal o SD. Ak by mu ID prehodnotili a odobrali (že už je zdravý) - tak to by bola iná káva .
Katy a R
06.09.14,19:23
Pre ZP - Ak ti doložil preukaz - tak je osobou so zdravotným postihnutím - viď ten §12
Peggynka
06.09.14,19:30
A ešte dodám,že odkedy som v SD,neplatím invalidné (som SZČO).
Katy a R
06.09.14,19:38
Peggy - tú cifru máš preto takú, lebo ty máš súbeh ako SZČO.
Peggynka
06.09.14,19:41
Vďaka :)
veronikasad
06.09.14,20:21
Veronika, ak má preukaz občana s ŤZP, aj po prechode na SD platí znížené odvody do ZP. Ten dovršením dôch.veku nezaniká.
LydaLyda
06.09.14,20:47
Ďakujem za odpovede, len som sa uistila, že to robím dobre, len dnes je to tak a už zajtra to môže byť inak (zmeny.... zmeny ....)
Katy a R
06.09.14,20:49
no veru aj na stránke ZP sa nájdu aj zavádzajúce info .. niekedy až srandovné ...
tak som pozrela stránku Dôvery - stále majú problém správne definovať (v tabuľke odvodov), že kto je osoba so zdravotným postihnutím ... a nedajbože ich upozorniť !