author01
05.09.14,13:45
Potrebujem napad, pomoc, ak chcem mat skladove hospodarstvo vo firme, kde ziadne neexistuje. Potrebujem prijem ,vydaj, inventury. Ako je toto mozne urobit co najjednoduchsie?
zlatica76
05.09.14,17:30
Primálo informácií, a teda aj rady budú také nijaké.

Najprv si odpovedz na otázky:
- máš právo/moc rozhodnúť o zmene organizácie materiálového hospodárstva?
- máš vplyv na toho, kto má túto právo/moc?
- akí ľudia budú zadávať príjmy/výdaje? Aká je ich intelektuálna vybavenosť?
- aký softvér chcete využívať? Štandardne skladové hospodárstvo býva súčasťou hocijakého účtovného softvéru, takže tu by som to nevidela ako problém (ak teda máte účtovný softvér) - len opatrne s Excelom! tam sa dajú položky relatívne ľahko vymazať
- chcete sledovať príjmy a výdaje ručne na nejaké tlačivá? Kto to bude potom spracovávať do účtovníctva? Kto bude zodpovedný za fyzický stav
- koľko je skladových položiek/ materiálov?
- je materiál uložený na jednom mieste alebo je ich viacero?
- ako rýchlo to chceš implementovať?
- ste auditovaná spoločnosť? akú metódu účtovania skladov používate A alebo B? Je niekto hmotne zodpovedný za zásoby?

Ako vidíš, tých otázok je trochu dosť - a netýkajú sa len softvéru - a to sú len niektoré, ktoré ma tak v rýchlosti napadli, určite počas implementácie pribudnú ešte ďalšie otázky. A keďže sú všetky prudko individuálne, je ťažko radiť. Skús konkrétnejšie otázky, toto je príliš všeobecné.

Čo sa týka tlačív - skús skočiť do najbližšej predajne ŠEVTU (alebo lepšieho papiernictva) a pozri sa ako vyzerajú tlačivá "príjemka materiálu" a "výdajka materiálu". Na začiatok možno pomôže.

Sama vieš, čo chceš sledovať - príjem, výdaj a inventúry.
Inventúry sa nemusia nutne robiť k 31.12. (aj keď je to potom jednoduchšie), môžu sa robiť tuším tri mesiace pred a mesiac po. Mala by sa spraviť vnútropodniková smernica ohľadom inventúr.

Ako vidíš, nie je to len o softvéri, ale hlavne o ľuďoch - musia s tebou spolupracovať (neviem, z akej pozície sa pýtaš) a hlavne musiať rozumieť a chápať, prečo taká zmena.
author01
08.09.14,06:06
Najprv si odpovedz na otázky:
- máš právo/moc rozhodnúť o zmene organizácie materiálového hospodárstva? ANO
- máš vplyv na toho, kto má túto právo/moc? ANO
- akí ľudia budú zadávať príjmy/výdaje? Aká je ich intelektuálna vybavenosť? PREDPOKLADAJME ZE SU OK
- aký softvér chcete využívať? Štandardne skladové hospodárstvo býva súčasťou hocijakého účtovného softvéru, takže tu by som to nevidela ako problém (ak teda máte účtovný softvér) - len opatrne s Excelom! tam sa dajú položky relatívne ľahko vymazať
- chcete sledovať príjmy a výdaje ručne na nejaké tlačivá? Kto to bude potom spracovávať do účtovníctva? Kto bude zodpovedný za fyzický stav NIE, SLEDUJME TO V PC BEZ PAPIERIKOV
- koľko je skladových položiek/ materiálov?CCA 200
- je materiál uložený na jednom mieste alebo je ich viacero? JEDEN SKLAD. CIZE JEDNO MIESTO, AK TO MYSLITE TAKTO
- ako rýchlo to chceš implementovať? MAM CAS MESIAC
- ste auditovaná spoločnosť? akú metódu účtovania skladov používate A alebo B? Je niekto hmotne zodpovedný za zásoby?NEVIEM, NIE JE ZODPOVEDNY NIKTO

Ako vidíš, tých otázok je trochu dosť - a netýkajú sa len softvéru - a to sú len niektoré, ktoré ma tak v rýchlosti napadli, určite počas implementácie pribudnú ešte ďalšie otázky. A keďže sú všetky prudko individuálne, je ťažko radiť. Skús konkrétnejšie otázky, toto je príliš všeobecné.

Čo sa týka tlačív - skús skočiť do najbližšej predajne ŠEVTU (alebo lepšieho papiernictva) a pozri sa ako vyzerajú tlačivá "príjemka materiálu" a "výdajka materiálu". Na začiatok možno pomôže.

Sama vieš, čo chceš sledovať - príjem, výdaj a inventúry.
Inventúry sa nemusia nutne robiť k 31.12. (aj keď je to potom jednoduchšie), môžu sa robiť tuším tri mesiace pred a mesiac po. Mala by sa spraviť vnútropodniková smernica ohľadom inventúr.

Ako vidíš, nie je to len o softvéri, ale hlavne o ľuďoch - musia s tebou spolupracovať (neviem, z akej pozície sa pýtaš) a hlavne musiať rozumieť a chápať, prečo taká zmena.
zlatica76
08.09.14,06:28
- máte účtovný softvér?
- má skladník prístup k PC? Má na to reálne čas to tam nahadzovať?

Ideálne je, ak skladová evidencia je priamo súčasťou účtovného softvéru, lebo potom sa všetky pohyby skladov priamo účtujú a ušetríte kopec roboty účtovníčke.

Stále si myslím, že niekto by za sklady by mal byť zodpovedný.

200 položiek nie je závratné množstvo a viem si to predstaviť aj implementovať za mesiac. Postup by som mala nasledovný:
- výber softvéru
- zaškolenie ľudí (vysvetlenie, presviedčanie)
- inventúra k nejakému dátumu (ak nie ste nepretržitá prevádzka, tak spraviť inventúru niekedy cez víkend - t.j. budeš mať počiatočné stavy)
- od inventúry nahadzovať príjemky a výdajky do softvéru
- kontrolovať, kontrolovať, kontrolovať
- po cca mesiaci, dvoch,troch spraviť opäť inventúru, aby si videl, či ti nejaké doklady neunikajú.

Čo sa týka papierovania - tomu sa moc nevyhneš, lebo pri príjemke potrebuješ mať doležený dodací list (auditori aj daniari kontrolujú väzbu objednávka-dodací list-faktúra-úhrada) a pri výdajke je tiež vhodné mať nejako zdokladované,prečo nastal výdaj (napr. výrobný príkaz, objednávka zákazníka a pod.). Smola, účtovníci pracujú s papiermi.
author01
24.09.14,04:56
Dakujem pekne. Dokaze toto robit system Vanek?
zlatica76
24.09.14,06:13
Nepoznám.

Na tvojom mieste by som však preferovala využitie už aktuálneho účtovného programu - v akom programe vediete účtovníctvo?

ušetril by si kopec roboty účtovníčke (a keď už nechceš šetriť účtovníčku, tak kopec chýb, ktoré vznikajú pri prepisovaní)

Drvivá väčšina slovenských účtovných programov má aj modul skladové hospodárstvo, a možno to vyjde lacnejšie.
author01
24.09.14,06:40
dokaze to aj ten Vanek?:)
avalik
24.09.14,06:51
to sa musíš opýtať tvorcov daného prgogramu ;)
Milkie
24.09.14,06:55
ale potom to treba aj dosledne pozerat ci je vsetko na poriadku
author01
24.09.14,07:45
dakujem Vam vsetkym
jardus
02.10.14,14:39
Môj názor je, že netreba mať svoje účtovníctvo. V dnešnej dobe keď sú externé účtovníčky, veľa firiem predáva software bez účtovníctva, výstupy do účtovníctva urobia - je to lacnejšie.
Skús pozrieť skladové hospodárstvo od firmy Orionis, majú programy bez účtovníctva, dobré a rozumné ceny, poradia.
zlatica76
02.10.14,15:53
Hmm, a účtovníčka neúčtuje o sklade? BTW, tento príspevok považujem za reklamu (taký istý som našla aj v inom vlákne).

Mať dobré skladové hospodárstvo a prepojené s účtovníctvom je na nezaplatenie. Uľahčí ti to kopec problémov pri analyzovaní, hľadaní chýb a pod. .... Robila som niečo podobné, a bolo na nezaplatenie, že skladové doklady sa účtovali priamo. Žiadne prepisovanie, žiadne riziko chyby, rýchlejšia kontrola pri inventúrach a pod.

Skúste brať účtovníctvo ako zdroj neoceniteľných informácií!

Len na to si musíte nájsť skutočne dobrú účtovníčku.