matej37
05.09.14,14:13
Čaute, s mojim externým účtovníkom nemám zmluvu, keďže mi vravel, že to netreba, že dokopy nemám žiadne objednávky a nemusím podávať daňové priznanie, keďže nemám obrat za rok, aby som podával daň. priznanie. Lenže teraz mi vystavil po roku ako som " u neho" fakturu na sumu 89 EUR za spracovanie dani k DPH, kedze musel za mna elektronicky podavat, lebo si platim reklamy z googla. Je toto normalne, ze ma takto teraz prekvapi a este minule vravel, ze ani za toto nebude nic brať? Áno, je pravda, že zadarmo by to nerobil, ale keďže nie je medzi nami zmluva, musim to platit? Je to len teoreticke z mojej strany, ze by som nezaplatil, ale je mozne sa dojednat na nizsiej sume, kedze je takato situacia? Moze ma dat niekde, ze mu dlzim do nejakeho registra dlznikov? z mojej strany nebolo odsuhlasene v nejakej zmluve, ze za kolko mi bude robit uctovnictvo. Tak je on v nevyhode, ci ja? Aj ja mu mozem vystavit fakturu na nejake sluzby za hocijaku cenu bez zmluvy, nie?
maped
05.09.14,12:40
ak práce vykonal na základe predložených dokladov a nie je platiteľom dph nemá povinnosť vystaviť fa do 15 dní, môže fakturovať za služby aj neskôr a uvedené práce môžu byť predmetom aj ústnej dohody.
Antonia Jendrišáková
07.09.14,05:57
No, neviem koľko máš mesačne dokladov, ak si mu neplatil doteraz nič vychádza mi 7,42 € za mesiac. Ty poskytuješ služby za takúto cenu _
Dav
07.09.14,07:40
Zmluva je platná, aj keď je uzatvorená ústne. Nie je to druh zmluvy, ktoré je povinné podľa obchodného zákonníka uzavrieť písomne. Nevidím žiadny dôvod, prečo by mal účtovník robiť zadarmo. Platiť "nemusíš", ani za iné faktúry sa platiť "nemusí". Ak to dá na súd, účtovníkovi ako dôkaz bude slúžiť elektronická adresa a rozsah podávaných dokladov. Ako bude postupovať účtovník, je jeho vecou. Či sa bude domáhať platby na súde, alebo len zverejní vo svojom okolí, že neplatíš za služby, z čoho budeš mať väčšiu škodu ako 89,- EUR.