Peggynka
06.09.14,13:36
Vystrašená suseda (82r.)prišla za mnou,že nový sused ide popri jej plote vysadiť vysoké tuje,ktoré jej po vyrastení zatienia kuchynské okno.Je to cca 2,5m od jej domu.Navrhla som jej,aby napísala sťažnosť a v pondelok to odniesla na MÚ.Je takýto postup možný,keďže podľa §5 OZ,by mala mať obec kompetenciu riešiť takéto prípady obmedzovania vlastníckeho práva tienením? Predpokladám,že je to vhodnejšie riešiť teraz,ako po vyrastení tují.Máte iné riešenie?
arizona
06.09.14,13:08
Podla mna sa zatial ziadne tienenie "nekona" takze urad nema co riesit.
Tak ako si susedka mysli, ze sused ohrozuje jej vlastnicke prava, rovnako sa moze branit aj sused,lebo nik mu nema pravo rozkazovat, co si moze, co nemoze na svojom pozemku vysadit.

Susedke radsej v klude vysvetli, ze moze byt rada, ze sused ide skraslit jej vyhlad zelenou. Vzdy lepsie,akoby tam postavil spatny, vysoky betonovy mur.
Zive ploty sa zvacsa udrzuju vo vyske cca max. 2 metre /aby sa dali lahko udrziavat/,rastu dost pomaly, takze ziadne tienenie jej nehrozi.
A na to, ze sused chce mat sukromie a nechce si so susedkou pozerat do hrncov si bude musiet tiez zvyknut...
Peggynka
07.09.14,05:33
Rada by som s tebou súhlasila,ale teraz som sa na to bola pozrieť a nie je to ani 2m od domu a sú to tuje smaragd,ktoré dorastajú do výšky 4-5m (!):
http://www.tuje.sk/rady/tvorba-ziveho-plotu
A že má pani nejaké práva,o tom nepochybujem.Tu nikdy neboli susedské problémy a majiteľ musí brať ohľad aj na susedov.
arizona
07.09.14,06:39
Pegynka, ja sama som mala vysadene tuje smaragd asi 2m od okien,aby som zamedzila hluku od hlavnej cesty,Trvalo 8-9 rokov,aby dosiahli vysku 1,60m./pri sadeni mali asi pol metra, poctivo som sa o ne starala, aby rychlo rastli.Ked niekto chce pekny zivy plot, musi obcas zastrihavat, co tiez spomaluje rast.Predpokladam, ze sused to robi kvoli sukromiu, takze tuje urcite nenecha narast 4-5 metov. Ako by ich potom udrziaval???Zo zeriavu?Toho by sa ta pani ani nedozila,takej vysky, ved to trva niekolko desiatok rokov. Z vlastnej skusenosti ti pisem, ze ziadne tienenie som nepocitovala,ved slnko nesvieti cely den iba na jedno miesto, takze svetla sme mali dost. Ak sa suseda obava a pises, ze maju dobre vztahy,asi bude lepsie nehadat sa so susedom cez urady,ale radsej, neskor, ked tuje vyrastu, poziadat suseda,aby ich udrziaval v prijatelnej vyske...ak sa rozhodnete to riesit cez urady, daj prosim vediet,ako ste dopadli, zaujima ma to
panamaus
07.09.14,08:06
Odkiaľ vie, že bude sadiť vysoké = 12-15 ročné ) tuje ?
Ak bude sadiť malé, odkiaľ vie, že vyrastú vysoké ?

Miesto povzbudzovania babky (kto vie ako logicky 82 ročná rozmýšľa / zato ty by si mohla normálne :D ) do sporu so susedom, ju pribrzdi.
A ak sa už do toho chceš pchať, tak miesto písania sem, sa radšej priateľsky porozprávaj so susedom !!!!!!!!!
Peggynka
07.09.14,08:40
Už sú zasadené a sú to tuje smaragd;mala som ich pred domom a po pár rokoch som ich musela zlikvidovať - vtedy som netušila,že mi narastú do výšky druhého poschodia :D.
BTW.,nepchám sa suseda za mnou prišla...neodmietam pomoc,veľa vecí som im už pomohla vybaviť a nie som konfliktný typ,vždy hľadám argumenty a kompromis.
misoft
07.09.14,09:55