Luci4598787
06.09.14,14:45
Dobry den. Potrebujem radu ohladom invalidneho dochodku. Mam diagnozu miasthenia gravis (tazka svalova slabost) uznali mi 60% ale financny prispevok nie pretoze nemam odpracovany 1 rok...Som chora uz od roku 2005 to som mala 12 rokov..prvy rok som bola na voziku lebo som nevedela sama chodit a tak...mam zakazane vykonavat kazdu fyzicku pracu..takze co mozem robit je sedava praca a nic nerobit tak ako si mam odrobit ten rok..ked som chora a navyse ked mi lekar nepredpise lieky co sa mi stalo aj teraz tak mozem skoncit na pristrojoch pretoze mi mozu skolabovat pluca ..Keby viem pracovat tak pracujem a nepotrebujem predsa invalidny dochodok .Je mi az do placu ze ja si musim nieco take odrabat na co by som vlastne mala mat narok...cigan nemusi mat nic odpracovane a dostane nielenze invalidny dochodok ale aj z uradu prace prispevok... moj neurolog mi radi aby som sa odvolala ale neviem ako to mam urobit a ci to ma vobec zmysel v tomto state :(
Mária27
06.09.14,13:23
Pozri sa na § 70 ods. 2 zákona č. 461/2003, či ho spĺňaš. Mohla by si dostávať dôchodok z mladosti. Žiadaj prehodnotiť 60 %, nemusí to byť len posudkovým lekárom poisťovne.
Pozri aj § 73, dal by sa ten rok doplatiť.
Prikladám na vzor aj jeden opravný prostriedok - o dôchodok z mladosti, ktoré sme podávali (po nových vyšetreniach vyhoveli).


§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok
(2) Fyzická osoba má nárok na invalidný dôchodok aj vtedy, ak sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Nárok na invalidný dôchodok tejto fyzickej osobe vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku. Nárok na invalidný dôchodok má aj fyzická osoba, ktorá sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov veku a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.

§ 73

(3) Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby uvedenej v § 70 ods. 2, ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako. Osobný mzdový bod sa určuje na hodnotu 0,67.
Peggynka
06.09.14,13:54
Požiadaj sociálnu kuratelu na UPSVaR-e v mieste bydliska o pomoc v tvojej nepriaznivej životnej situácii.Určite nájde riešenie,pomôže zorientovať sa a usmerní.
Pozri aj tu,máš tam aj vzor odvolania (zeleným) voči rozhodnutiu UPSVaR-u a aj vzor opravného prostriedku proti rozhodnutiu Soc.poisťovne:
http://mydialog.sk/poradna/okres/socialno-pravna-poradna.html
Luci4598787
06.09.14,14:50
Dakujem :)
Luci4598787
06.09.14,14:51
Dakujem, tak co najskor pojdem na tu kuratelu :)