charmy
06.09.14,19:52
Dobrý deň, zaujímalo by ma, kto pripravuje/rozratáva volebné lístky a obálky v mestách/obciach s viacerými volebnými miestnosťami. Zaujíma ma konkrétne ako prebieha v iných častiach Slovenska tá časť medzi tým ako úrad dostane zásielku a následne ju porozváža po jednotlivých okrskoch. Priberajú sa na to nejaké špeciálne brigádnicke posily alebo...? Kto vôbec rozhoduje o členoch v komisii?
avalik
06.09.14,18:02
346/1990 Zb.Zákon Slovenskej národnej rady o voľbách do orgánov samosprávy obcí

§ 11

(4) Volebné komisie sa utvoria z rovnakého počtu zástupcov politických strán a politických hnutí a koalícií politických strán a politických hnutí (ďalej len „politické strany“) za podmienok uvedených v § 12 ods. 1, § 13 ods. 1, § 14 ods. 1 a § 15 ods. 1. Mená a priezviská zástupcov a ich náhradníkov s uvedením adresy oznamujú politické strany tomu, kto zvoláva prvé zasadanie volebnej komisie. V prípade ochorenia, vzdania sa, opakovanej neúčasti alebo zániku funkcie člena volebnej komisie povolá jej predseda náhradníka. Vzatie späť kandidátnej listiny politickou stranou má za následok zánik členstva zástupcov politickej strany v príslušnej volebnej komisii. Funkcia člena volebnej komisie zaniká aj dňom doručenia písomného oznámenia politickej strany, ktorá ho delegovala, alebo oznámenia člena o vzdaní sa funkcie predsedovi volebnej komisie.


§ 52
Zabezpečenie pomocných prostriedkov

(1) Všetky pomocné prostriedky, najmä volebné miestnosti a potreby pre ne, obálky a pomocné pracovné sily zabezpečia pre okrskové volebné komisie obce, v ktorých obvode sú zriadené.

(2) Pre miestne volebné komisie zabezpečí všetky pomocné prostriedky obec.

(3) Pre obvodné volebné komisie zabezpečí všetky pomocné prostriedky obvodný úrad.
charmy
06.09.14,19:51
aha, veľmi pekne ďakujem za reakciu :) takže takto by to malo fungovať podľa zákona...viac by ma ale zaujímalo, ako to funguje v praxi...najmä čo sa tých pomocných síl týka...koho konkrétne na to obce oslovujú...
avalik
06.09.14,20:04
pokial viem, tak u nas si to obec zabezpecovala svojpomocne - svojimi pracovnikmi
Terezia13
07.09.14,05:57
členov do volebných komisií si menujú väčšinou politické strany, v prípade, že nie je dostatočný počet členov, vymenováva ich starosta
oznámenia o konaní volieb si tiež zabezpečujú obce a mestá svojpomocne teda vlastnými pracovníkmi, ktorí sú na to písomne poverení